Bir efsanenin daha sonu.

xbox2Microsoft’un efsane oyun konsolu Xbox 360’ın ölüm fermanı imzalandı. Cihazın artık üretilmeyeceği açıklandı.

Yazılım devi Microsoft’un 2005 yılı sonlarında ilk kez pazara sürdüğü oyun konsoluXbox 360, yıllar boyu donanımları güncellenerek oyunseverlerle buluşmaya devam etti. Her ne kadar 2005 yılında ABD’de satışa sunulsa da, cihazın Türkiye’ye gelmesi yıllar sürdü ve nihayet takvimler 8 Kasım 2012’yi gösterdiğinde Xbox 360 Türkiye pazarına da girmiş oldu.

Xbox 360 Arcade, Xbox 360 Elite, Xbox 360 S, Xbox 360 Super Slim gibi farklı farklı modellerle gelen cihaz aynı zamanda Sony’nin oyun konsolu PlayStation’ın da yıllar yılı en büyük rakibi oldu.

xbox

XBOX 360’IN SONU

Xbox 360’ın yıllara yayılan serüveni ise bugün itibariyle sona erdi. Microsoft’un Xbox biriminin başındaki isim olan Phil Spencer tarafından yapılan açıklamaya göre üretimin durdurulmasının nedeni cihazın artık demode olması.

Konsolun üretiminin durdurulduğunu söylemesinin yanı sıra Xbox 360’la ilgili çarpıcı rakamlar da paylaşmayı ihmal etmeyen Spencer, dünya genelinde cihaz sahiplerinin 78 milyar saatini oyun oynayarak harcadığını, 25 milyar saatini ise uygulamalar içinde geçirdiğini kaydetti.

XBOX 360 SAHİPLERİNE DESTEK DEVAM EDECEK

Xbox 360’ın üretimi her ne kadar sona erse de, halihazırda bu cihaza sahip olanları ise Microsoft mağdur etmek niyetinde değil. Şirket, Xbox Live servisini Xbox 360 için sunmaya devam edecek ve oyunseverler yeni oyunlar alıp internet üzerinden oyun oynayamaya devam edebilecek.

hurriyet.com.tr

Yangın Kapısı

yangincikisYangın kapısı adından da anlaşılacağı gibi çıkması olası yangınlar için binalarda yangın merdivenlerine konutlardan çıkışı ya da konut içerisinde yangın holünü oluşturan kapıların genel adıdır. Yine binalarda bulunan sığınaklar yangın kapıları ile daha güvenli bir şekilde sığınakların görevlerini yapması sağlanmaktadır.

Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikde “Yangın kapısı: Bir yapıda kullanıcılar, hava veya nesneler için dolaşım imkânı sağlayan, kapalı tutulduğunda duman, ısı ve alev geçişine belirli bir süre direnecek nitelikteki kapı, kapak veya kepengin adıdır” diye geçen Yangın kapıları gereksiz gibi görünse de hayati önem taşımaktadır.

Bununla birlikte yangın kapılarını seçerken müteahhitler, mimarlar ve inşaatların satın almacılarına çok iş düşmektedir. Öncelikle yangın kapıları minimum 60 derece yangına dayanıklı olması gerekmektedir, bunun yanında tabii ki 90 ve 120 derece yangına dayanıklı kapılar bulunmaktadır.

Yangın kapıları standart olarak panik bar ve arkadan kilitli olmayan kol ile gelmektedir fakat isteğe göre kilitli arkadan kolda takılabilir. Yangın kapıları isteğe göre değişik renklerde olabilmektedir.

Yangın kapı ölçüleri yönetmelikte de belirtildiği üzere yüksekliği 210 ‘dan az olamaz, genişlik ise 80 cm’den az olamaz. Yaygın olarak Türkiye’de inşaat firmaları 210 X 90 cm ebatlarında yangın kapısı boşluğu bırakmaktadır.

Yangın kapıları çoğunlukla kanat 1 mm sacdan yapılmakla beraber 1,5 mm ya da 2 mm sacdan da yapıldığı oluyor. Fakat bu mili metrelerin hepsi yönetmeliğe göre kabul görmektedir.

Peki bu yazıyı yazma sebebim nedir?

Gördüğüm kadarı ile yangın kapısı denilip geçiliyor bu konuda insanlarımız yangın kapısının ne işe yaradığını ne özelliklere sahip olduğunu ve almak istese nereden alacağını bilsin istedik.

Evet bizde bu konuda geniş bir araştırma yapıp insanlara yardımcı olmak istedik araştırmalarımız sonucunda yönetmeliğe uygun ve orta derece fiyata sahip gerçekten kaliteli bir görünümü olan Aydın Yangın kapılarının kapılarını güvenle alıp kullanılabileceğini siz sevgili okuyucularımıza duyurmak ya da tanıtmak istedik. Aydın Yangın Güvenlik Sistemleri  Kadıköy/Kozyatağı’nda hizmet vermekle beraber Türkiye’nin her yerine kapı göndermektedir. İlgilenenler için internet sayfası ise www.aydinyangin.com dur. Sitenin sloganı ise “Dürüstlük, Güven, Emniyet”

Umarız ilginizi çeken sizlere yararlı olan bir konuda yardımcı olmuşuzdur.

 

Yangın Kapıları Hakkında Resmi Yönetmelik

Galaxy S7 edge satışa çıktı.

s7-edge

Samsung S7 Edge

Çıktı evet ama yine her zamanki gibi önce bizde değil.

Samsung’un yeni amiral gemi modelleri Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge, Dubai’de bir çevrimiçi alışveriş sitesinde satışa sunuldu.

shiftdelete.net’te yer alan habere göre; Samsung’un önümüzdeki günlerde resmi tanıtımını gerçekleştireceği Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modeli henüz resmi tanıtımı gerçekleşmeden çevrimiçi bir satış sitesi olan Craigslist’in Dubai versiyonu Dubizzle üzerinde satışa sunuldu.

Galaxy S7 için 4200 AED (yaklaşık olarak 3385 TL) ve Galaxy S7 edge için 4500 AED (yaklaşık olarak 3627 TL) fiyatıyla satışa sunulan ilanda, ayrıca cihazlarla beraber kutu içeriği de görülebiliyor.
batarya

S7 Edge Batarya

 

İlanın satıcısı siyah renkli Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modellerinin ABD’den ithal olduğunu ve IMEI numaralarının geçerli olduğunu da belirtmiş.
Dubai’de satışa sunulan Galaxy S7 edge modellinin kutusunda ise şarj adaptörü, USB kablo, EO-EG920LW kod adlı Galaxy S6 ailesi ve Galaxy Note 5 gibi yeni nesil telefonlarında kullandığı kulaklığın ters dönmüş kutusu ve ne olduğu tam olarak anlaşılmayan bir aparat yer alıyor.

 

Evet şimdilik (15 Şubat 2016 itibari ile) en elle tutulur duyum bu.

35.İstanbul Film Festivali‘ne Tam 3 Ay Kaldı!

142219İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu ve Fitaş (iki salon) sinemaları, Fransız Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Ortaköy’de Feriye Sineması ve Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) olmak üzere 9 ayrı salonda yapılacak

FESTİVAL 35. YAŞINI BİR DİZİ YENİLİKLE KUTLAYACAK

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1982 yılında bir sinema haftası olarak başlayan, İstanbul’un en uzun soluklu, Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, 2016 yılında 35. yaşını kutluyor. 35. İstanbul Film Festivali, 7-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle yapılacak.

35. yaşına daha dinamik yapısı ve bir dizi yenilikle girecek olan İstanbul Film Festivali, yine dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklere, yeni keşiflerden başyapıtlara iz bırakan filmler; yönetmen ve oyuncuların katılımı, söyleşiler, özel gösterimler ve konserlerle geliyor.

35. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Altın Lale Yarışması, festivalin ilk günkü gösterimleriyle başlayacak ve festival boyunca sürecek. Yarışma filmlerinin sayısı da artıyor: Altın Lale için bu yıl 16 film yarışacak. Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25.000 Avroluk para ödülüyle desteklenecek.

Türkiye’den filmlerin yarışacağı Ulusal Altın Lale Yarışması bu yıl da yine 9 ayrı dalda verilecek ödülleriyle Türkiye sinemasının nabzını tutmaya devam edecek. En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüller 15 Nisan Cuma akşamı yapılacak törende sahiplerini bulacak.

Anadolu Efes, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısına bu yıl da 60.000 TL verecek. Seyfi Teoman anısına verilen En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filme CMYLMZ Fikirsanat aracılığı ile 30.000 TL ödül verilecek. Ulusal Belgesel Yarışması’nda ise En İyi Belgesel Film’e 10.000 TL ödül verilecek.

Avrupa Konseyi işbirliğiyle 10 yıldır dünyada sadece İstanbul Festivali’nde verilen FACE Avrupa Konseyi Sinemada İnsan Hakları Yarışması bu yıl da devam ediyor. FACE için yarışacak filmlerin seçkisi bu yıl ilk kez tek bir bölümle kısıtlı kalmadan festival programının tümü göz önüne alınarak oluşturulacak. FACE Ödülü, Avrupa Konseyi ve Eurimages fonunun da ortak destek olduğu 10.000 Avro para ödülü ve bir heykelcikten oluşuyor.

Festivalin bu yılki yeniliklerinden bir diğeri ise, kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla başlattığı Ulusal Kısa Film Yarışması. Jüri üyelerinin seçeceği bir filme En İyi Kısa Film dalında 5.000 TL’lik ödül verilecek. Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) de yarışan kısa filmlerden birine ödül verecek.

Türkiye yapımı uzun ve kısa metrajlı tüm filmlerin başvurusu için son gün 29 Ocak idi.

İstanbul Film Festivali ile ilgili tüm gelişmeleri; filmler, etkinlikler ve konuklarla ilgili bilgileri ve programa dair ipuçlarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edin, herkesten önce haberdar olun.

facebook.com/istanbulfilmfestivali
twitter.com/ist_filmfest
instagram.com/istfilmfest/
istfilmfest.tumblr.com
youtube.com/user/iksvistanbul
#istfilmfest16

Sumak ve yararları-zararları.

sumak5

Ülkemizde oldukça yaygın olan ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilen sumak, kışın yapraklarını döken ağaççıklardır. Bu ağaççıkların boyu genellikle 3 metreye kadar ulaşır. Antepfıstığı ailesinden olan ve kışın yapraklarını döküp, her mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. Çiçekleri sarı-yeşil karışımı, yaprakları kırmızı renkte ve ekşi tadı bulunan bu bitki, çalı tipi ağaçlar cinsindedir.

Sumak, diğer isimleri Rhus, Sumac, Rhus coriaria olan Antepfıstığıgiller familyasından, kışın yaprak döken veya her mevsimde yeşil kalan bir ağaçcıktır. Meyvesi mercimeğe benzer. 150 kadar türü vardır. Birçoğu zehirlidir. Yurdumuzda derici sumağı ve boyacı sumağı doğal olarak yetişir.

Sumağın meyvesi, boyut olarak bir mercimeğe benzer. Çokça türü olan sumağın yaklaşık olarak 150 türü bulunmaktadır. Tetre, tatari, tetere, tirimli, tetri, tahru, tavru, terici ve tutuba sumağı oldukça yaygındır. Sumak türlerinin fazla olması dışında, bir çoğu zehirlidir ve sağlığa olumsuz etki yapar. Ayrıca sumak bitkisi, ülkemizin dış ticaret ürünleri arasında yer almaktadır.

 

Yararları;

Sumak iştah açıdır. Ekşi tadı sayesinde birçok kişide iştah açıcı olarak kullanılıyor.

İshali durdurur, bu sayede ishali bulunanlar için kullanımında fayda vardır.

İdrarını kaçıran insanlar için oldukça yararlıdır. İdrar tutamama hastalığının bir numaralı ilacı sumaktır.

Antidoksin özelliği taşır, mikroplardan vücudu korur.

Hazımsızlık problemi çekenlerin kullanması önerilen sumak kullanımı sonrası ferahlık hissi verir.

Sumak, kandaki şeker miktarını da düşürmektedir.

Tane Sumak, demlenip suyu içilirse zehirlenmelerde faydalıdır.

Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır.

 

Sumak bitkisinin kullanımı : Sumak ülkemizde genellikle baharat ürünü olarak salatalarda kullanılır ve tıbbi olarak da etkisi bulunmaktadır. Sumak bitkisinin kırmızı yaprakları suda kaynatılıp gargara yapılması, boğaz ve dişeti hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Ancak sumak kaynatılıp içilirse zehirlenmelere karşı antikordur. Kaynamakta olan yarım litre suyun içine 50 gr sumak yaprağı veya toz haline getirilmiş meyvesi konur, 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Soğuduktan sonra gargara yapılır. Diş eti kanamalarında ise ağız çalkalanır. Kokuyu azalttığı için soğan, sarımsak katılmış yiyeceklerde kullanılabilinir.Sumaktan sumak ekşisi yapılarak da yemeklere ve salatalara ekşilik vermek için kullanılır.

 

Sumağın zararları : Sumak bitkisinin önemli görülen iki zararı, yan etkisi vardır. Bunlardan birincisi tansiyon hastalarına verdiği zarar, ikincisi ise çok fazla tüketimi sonucu kişiye verdiği kabızlıktır. Bu yüzden tansiyon hastaları ve kabızlık problemi yaşayanların dikkatli tüketmesi gerekir.