Bilgisayar Teknolojisi – Bir Bilgisayarın Parçaları

parca

Bilgisparca4ayar türlerinin yelpazesi geniştir, ama temel parçalar sayıca azdır. Bir bilgisayarda parça seçimi sistemin randımanını belirler.

Bilgisayarlar iş dünyasına ve evlere 1980’lerin başlarında girdi. O sırada çeşitli bilgi işlem sistemlerinin mimarisi farklıydı; ama bugünün bilgisayarlarıyla birçok benzerlikleri vardır. Kişisel bilgisayarlar esas olarak ofis uygulamaları için, ayrıca daktilo ve eğlence aracı olarak kullanılır. Büyük şirketlerin ve devlet kuruluşlarının kullandığı yüksek performanslı merkezi bilgisayarlara aynı anda birçok kullanıcı erişebilir. Bunlarda bile kişisel bilgisayarlarınkiyle aynı parçalar kullanılır.

Temel Parçalar

parca1Bilgisayarların kilit unsurlarından biri anakart denen basılı devre kartıdır; neredeyse bütün bilgisayar parçaları onun aracılığıyla iletişime girer. BIOS (Temel Giriş Çıkış Sistemi) anakarttaki ufak bir çiptedir ve bilgisayarın donanım parçalarına erişimi sağlayan küçük bir programdır. Bilgisayarın merkezi bilgi işlem birimi olan ve küçük bir fanla soğutulan işlemci bile anakarta bağlıdır.

İşlemci bilgi işlemlerin çoğunu yürüttüğünden, bütün sistemin niteliğini ve verimini belirleyen en önemli unsurdur. İşlemcinin çabuk erişmesinin öngörüldüğü veriler ana belleğe yüklenir. Eğer ana bellek küçükse, büyük miktarda veri işlemeyi gerektiren programlar (örneğin video programları ya da oyunlar) yavaş çalışır.

parca2Parçalar arasında veri alışverişi çok sayıda ileticinin yer aldığı bir bağlantı düzeneği olan veriyolu aracılığıyla sağlanır. Sistem bünyesindeki aktarma hızı veriyolunun bir zaman biriminde aktarabileceği enformasyon miktarına önemli ölçüde bağlıdır.

Bir bilgisayarın yerel alan ağına (LAN) ya da internete bağlanması için, veriyoluna modemler ve ağ kartları takılır.

Mobil Bilgisayarlar için Minyatür Sistemler

Taşınabilme açısından dizüstü bilgisayarlarının olabildiğince küçük ve hafif olması gerekir. Küçük boyutlar çoğu kez daha yüksek maliyetli olan parçalar kullanılarak sağlanır.

Mobil yapının bir başka şartı randımanlı bir bataryadır. Şarjsız çalışma süresini olabildiğince uzatmak amacıyla, dizüstü bilgisayarlar düşük akım tüketimi sırasında çalışan özel “mobil” işlemcilerle donatılır. PC kartları genişletme kartlarının takılmasına olanak verir. Avuçiçi bilgisayarlar, kişisel dijital bilgisayarlar (PDA) ve cep telefonları dizüstü bilgisayarlardan daha ufak bir yapı taşır.

parca3parca5Kısa kısa………

Yüksek performanslı ekran kartları gerçekçi görüntülerle gerçek zamanlı oyunlar bile sunuyor.

Evrensel seri veriyolu (USB) bağlantılarıyla birçok farklı aygıt bilgisayara bağlanabilir ve çalıştırılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir