Dünyanın gözü İstanbul’daki bu mekanlarda…

Dünyanın gözü İstanbul’daki bu mekanlarda

ABD’nin önde gelen haber sitelerinden Daily Beast, yaz tatilini İstanbul’da geçirmek isteyenler için şehrin en güzel 10 mekanını seçti. Daily Beast’in listesinde tarihi eserlerden şık restoranlara kadar birçok yer bulunuyor. İşte Daily Beast’in yaptığı o liste:

Rüstem Paşa Camii

Aya Sofya Müzesi belki bu camiden çok daha eski olabilir ama Rüstem Paşa da mükemmel mimarisi ile İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden biri. Mısır Çarşısı’nın yakınındaki Uzun Çarşı Caddesi’nin sahil yoluna indiği kalabalık sokakta kısa bir yürüyüş, sizi 16’ncı yüzyıldan kalma İznik çinileriyle kaplı bu cennet mimarisine götürecek. Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan cami İznik çinileriyle dönemin sadelik anlayışından farklı bir eser.

Tarihi Yarımada’da günbatımı

İstanbul’un birbirinden güzel manzaralarının vazgeçilmezlerden biri hiç kuşkusuz Tarihi Yarımada’nın görkemli camileri üzerinde batan akşam güneşidir. Bu eşsiz manzarayı seyretmek için Nupera binasının terası iyi bir seçim. Haliç’e doğru bakan bu teras akşamları İstanbul gece hayatının en hareketli mekanlarından biri haline geliyor.

  Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi, konsepti ve içinde sergilenen parçalarla görülmeye değer. Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, aynı adlı kitabını yazarken bir yandan da müzede sergilenen parçaları topluyordu. Müzede romandaki kahramanların kullandığı eşyalar üzerinden 1950-2000 yılları arası İstanbul yaşamı sergileniyor. Müzede sigara izmariti koleksiyonundan oyuncaklara, takılardan eski aile fotoğraflarına kadar birçok parça sergileniyor.

Boğaz’ın keyfi

Üzerinde birçok vapur, gösterişli motor, büyük tankerler görebileceğiniz İstanbul Boğazı dünyanın en işlek suyollarından biri. Four Seasons Oteli’nin terası boğazdaki trafiği seyretmek ve şehrin kalabalığından kaçıp rahatlamak için uygun bir yer.

Büyük Londra Oteli

Trotsky’nin kaldığı, Hemingway’in de genç bir savaş muhabiriyken barında içki içtiği Pera Palas’ın yanında bulunan Büyük Londra Oteli İstanbul’un en önemli değerlerinden. Agahta Christie ve Eric Ambler gibi yazarların romanlarında tarif edilen 1920’lerin İstanbul’unun tadına bakmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Yerebatan Sarnıcı

Tarihi Yarımada’nın ortasında bulunan Yerebatan Sarnıcı M.S. 542 yılında Bizanslılar tarafından sarayın su ihtiyacını karşılamak için inşa edildi. Suyun içinden yükselen yüzlerce granit sütundan oluşan sarnıçtaki Medusa heykeli de görülmeye değer. Hiç kuşkusuz sarnıç, yarımadanın en gizemli mekanlarından biri olarak kabul ediliyor.

Adalar

Bizanslıların saray sürgünlerini yolladıkları, 19’uncu yüzyılın sonlarında da Levanten burjuvanın yazlık ahşap evler inşa ettiği Adalar arasında en büyüğü olan Büyükada yazları çok kalabalık oluyor. Ancak Büyükada’da kalabalığa mahkum değilsiniz. Tepede bulunan Rum manastırı Aya Yorgi’yi ziyaret ederek hem kalabalıktan kaçabilir hem de mükemmel bir manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.

Arasta Çarşısı

El sanatlarını seviyor ve alışveriş yapmak istiyorsanız Sultanahmet Camii’nin arkasında bulunan Arasta Çarşısı sizi bekliyor. Sipahiler Çarşısı olarak da bilinen ve el sanatları türünden çeşitli eşyaların satıldığı bu çarşıda, 1930’larda yapılan kazılarda Bizans döneminden kalma mozaikler bulundu. Böylece çarşının Bizans Sarayı’nın bir parçası olduğu anlaşıldı. İznik çinileri, aydınlatmalar, kilimler ve cam sanatı ile dolu dükkanlardan oluşan bu çarşı sizi bekliyor.

Kariye Kilisesi

Mimarisi, freskleri ve mozaikleri ile Doğu Roma sanatının ilginç örneklerinden Kariye Kilisesi 6’ncı yüzyılda inşa edildi. Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethi sırasında zarar görmeyen Khora Manastırı Kilisesi, 1511 yılında camiye çevrildi. Kariye bugün müze olarak hizmet veriyor.

Anadolu mutfağı

İstanbul dünyanın en gurme şehirlerinden biri. Siz de Anadolu’nun eşsiz lezzetlerini tatmak istiyorsanız mutlaka Çiya’ya gitmelisiniz. Kadıköy’de bulunan bu restoran Osmanlı mutfağından Balkanlara, Orta Doğu’dan Kafkas mutfağına kadar zengin bir menü sunuyor. Çiya’ya giderken Boğaz’ın eşsiz manzarasının da tadını çıkarmak için Kadıköy vapurunu kullanabilirsiniz.

 Kaynak: Daily Beast/Hürriyet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir