Elma ve Faydaları

elma1

Her mevsim evlere konuk olan elma, pek çok özelliğinden dolayı dünya üzerinde “en fazla tüketilen meyve” ünvanını elinde bulundurur. Mitolojik öykülerin kahramanı, şifa deposu ve aynı zamanda afrodizyak özelliklidir.
Anayurdu ülkemizi de içermekle birlikte Asya kıtası olan bu meyve, Orta Asya’da “Almaata” ismiyle bir kente adını da vermeyi ihmal etmemiş. Gülgiller ailesinden gelen, 25 türü ve 6 bine yakın çeşidi bulunan elmanın birbirinden ayırt edilmesini sağlayan en belirgin özelliği kabuğunun rengi. Etli, tatlı, ekşi, mayhoş ve sulu olan elmadan çay saatleri için tatlı-tuzlu ikramlıklar, reçel, komposto, pekmez, marmelat, turşu, meyve suyu yapılırken, Urfa’da “Elmalı kebap”, Malatya’da “Elmalı köfte”, Niğde’de “Elma dolması” olarak çıkar karşımıza.
Elma aynı zamanda hoş bir şarap eşlikçisidir. Ülkemizde yabancı türlerin yanı sıra “Amasya”, “ferik”, “demir” ve “hüryemez” gibi çeşitleri yetiştirilir. Bu arada Türkiye’deki elma tüketimi kişi başına 20 kg civarında olup, dünya genelinde en fazla elma tüketen ülkeler arasında olduğumuzu söyleyebiliriz.
Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Bu veriler ve genel anlamıyla elmanın besleyici özelliği, bu meyveyi özellikle spor yapanlar için vazgeçilmez yapar. Gerçekten de fiziksel aktiviteler çerçevesinde elmanın içeriğindekiler spor öncesinde, sırasında ve sonrasında organizma üzerinde pozitif etkiler yaratır:
1. Spor öncesinde tüketildiğinde; enerji verir.
2. Spor sırasında tüketildiğinde; organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.
3. Spor sonrasında tüketildiğinde; %85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

elmaFaydaları:

 • Bağırsak kanseri ni içerdiği posadan dolayı önlemeye yardımcı olur.
  Elmanın içindeki antioksidanlar sigara içenlerde mesane kanseri riskini azaltır.
 • Kolesterol düşürücüdür.
  Elma, posa ve antioksidan maddeleri içeren çok değerli bir meyvedir. Her posalı yiyecek gibi kolesterolü iki yoldan doğal bir şekilde düşürür.
 • Kandaki ve dışarıdan alınan kolesterolü düşürme etkisi kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı rol oynar. Kandaki kolesterol, serbest radikaller (değişime uğramış oksijen molekülleri) tarafından okside olmadıkça damar çeperine yapışıp damar sertliği yapmaz. Elmanın içindeki antioksidan maddeler, özellikle de Quercetin, kandaki kolesterolün okside olup damar çeperine yapışmasına engel olur. Böylece yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve felci önler.
 • Şeker ve şekere dönüşen beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz undan yapılan tüm besin maddeleri, ayrıca patates ve mısır kan şekerini çok hızlı yükselttiğinden dolayı şeker hastalığının baş düşmanlarıdır. Buna karşılık posalı yiyecekler, kan şekerinin ani yükselmesini önler.Elmanın içindeki pektin maddesi şekeri içine hapsederek bağırsakta hızlı emilimi dolayısıyla kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önler. Doktorunun tavsiyesi dahilinde elma, şeker hastalarının tüketebileceği en faydalı meyvelerden biridir.
 • Aşırı iştahı normal düzeye indirger.
 • Romatizma ve gut hastalıklarına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Cilde güzellik ve tazelik verir.

elma2Aklınızda Bulunsun! 
Yeşil ve sarı renkli elmalardaki C vitamini oranı, kırmızı renkli elmalardaki C vitamini oranından daha fazladır. Yatmadan önce yenilen elma, daha rahat uyumaya yardımcı olur. Elma, kabuğunda ve kabuğun hemen altındaki etinde bol miktarda C vitamini barındırır. Bu sebeple elmayı çok iyi yıkadıktan sonra kabuğuyla birlikte yemelisiniz. Yumuşamış elmaları reçel, komposto, marmelat yapımında ve dilimleyip kurutarak değerlendirebilirsiniz. Elma suyunda bulunan “kuersetin” adlı madde, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir