Kartepe

kartepe

Kartepe’ye günübirlik gelmek, Kartepe gezinizden evvel bilgi toplamak, vakit geçirebileceğiniz yerler hakkında bilgi sahibi olmak mı istiyorsunuz?

Kartepe gezinizde, doğa içinde güzel bir köy kahvaltısı, piknik, mangal veya dere kıyısında alabalık ile karnınızı doyurabilir, doğa içinde yürüyüşe çıkabilir, kış aylarında ise Kartepe kayak merkezinde kayağa çıkabilirsiniz. Yaz aylarında trekking, avcılık, ATV ile gezi yada Sapanca gölüne inerek yüzmeye gitmek de göz ardı edilmemesi gereken heyecanlardır. Kartepe’de konaklama düşünürseniz, Kartepe otelleri senenin 12 ayı size doğa içinde temiz hava, romantizm ve huzur sunacaktır.

kartepe1Peki, Kartepe neresidir? Kocaeli’ne bağlı Kartepe, aslında 2008 senesinde 7 beldenin birleşmesiyle ilçe statüsünü almıştır. İzmit’in doğusu ile Sapanca’nın batısındadır. En yüksek rakımı 1699mt’dir ve bugün turizm faaliyetleri açısından oldukça faal olan Kartepe kayak merkezi’nin bulunduğu alandır. Samanlı dağları arasında bulunan Kartepe, ayrıca Marmara bölgesininde en yüksek üçüncü noktasıdır. Kestane, fındık, çam, meşe gibi ağaçların karışımından oluşan oldukça sık ve gür ormanlarla kaplıdır. Sık yağış alan bir bölge olduğundan da yeşilin her tonunu Kartepe’de görmek mümkün. Su açısından bereketiyle Kartepe, bolca bulunan dere yataklarıyla alabalık cinsi balıkların yuvası, Sapanca gölünün de en büyük su kaynağı olur. Kartepe’nin tarihine bakacak olursak; Bizans ve Roma dönemine ait kazı, eser ve mezarların bulunması, bu coğrafyanın oldukça eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yaptığı konusunda bizi bilgilendirir. Yavuz Sultan Selim tarafından Arabistan’a uzanması için oluşturulan Bağdat yolu (İpek yolu) Kartepe’nin eteklerinden geçmesiyle, Osmanlı dönemindeki önemini perçinler. Günümüzdeki nüfus yoğunlu ise yaklaşık 1 yüzyıl evveline dayanır. Sarımeşe, Köseköy gibi beldeler Yunanistan ve Bulgaristan’tan göçmenlerimize ev sahipliği yaparken, Kartepe’nin eteklerindeki Maşukiye beldesindeki nufüs yoğunluğu çoğunlukla 1878 Rus harbi sonrasında yerleşen göçmenlerden oluşmaktadır. Önceleri ağırlıklı olarak Çerkezler, Abazalar ve sonrasında Laz ve Karadenizlilerin göçleri ağırlıklı olmuştur. Tarım ve hayvancılık yoğunluklu olarak insanların geçim kaynağı olmuştur.

kartepe4Günümüzde ise Kartepe, enfes doğası ile turizm sektöründe sivrilen bir isim olmuştur. Bu doğrultuda Kartepe günübirlik gezi alternatifleri arasından, özellikle İstanbul, İzmit ve Adapazarı gibi şehirlere yakınlığı ile insanların sıklıkla rağbet ettikleri bir turizm cenneti haline gelmiştir.

Kartepe kayak merkezi Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerindendir. Özellikle doğal güzelliği, ormanları ve Sapanca gölü manzarası ile dikkat çeken Kartepe, ayrıca İstanbul’a 1 saatlik uzaklığı ile de cazibesini arttırır. Bununla birlikte zirveye çıkış arabayla sadece 20 dakikadır ve Kocaeli belediyesi tarafından sıkça uygulanan tuzlama ile yollar hemen hemen çoğu zaman açık tutulmaktadır, dolayısıyla zincire ihtiyaç duyulan gün sayısı oldukça azdır. Bu da Kartepe ulaşımı açısından oldukça önemlidir.

kartepe2Kartepe pistleri, çeşitlilik açısından da zengindir. Her zorluk derecesine hitap edebilen pistleriyle Kartepe, bu çeşitliliği aynı bölgede sunabilen ender yerlerdendir. Birçok kayak merkezi, sadece 1 ya da 2 kayak pistine çıkış kartı sağlayabiliyor iken, Kartepe kayak merkezi zirvesinde hizmet veren tek işletme olan Greenpark Kartepe, toplam 4 ayrı lift çıkışının hepsine tek bir skipass ile faydalanmanıza olanak tanıyor. Dolayısıyla bu da kayarken sizin hem farklılık yaşayabilmenize, hemde zorluk derecelerini deneyip değiştirebilmenize fırsat veriyor. Kartepe telesiyeji zor pist dahil tüm seviyelere hitap eden pistlere sahipken, Geyikalanı kolay-orta, Karlıktepe orta, Kadıkonağı (otele çıkış pisti) çok kolay seviyededir. Burada aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir detay da Karlıktepe’nin teleski (ayakta iken sizi karın üstünde çekerek çıkartan sistem), diğer liftlerin ise telesiyej (koltuklara oturarak) ile liftlere çıkarmasıdır. Kısacası 4 liftin 3’ü telesiyejdir, bu da önemli bir rahatlıktır.

kartepe3Kartepe kayak merkezine programınızı şekillendirirken, kaymak için ihtiyacınız olacak snowboard veya kayak malzemelerini nasıl temin edeceğinizde aklınızda bulundurmanız gereken bir detay olacaktır. Dağın zirvesinde sadece Greenpark otelin bulunduğunu hatırlatarak, bu otelin içinde de bir tek kayak odası bulunduğunu belirtelim. Buradaki kayak odası, pistlere yakın olmasına karşın fiyatları yüksektir. Ayrıca kalabalık olma ihtimalide göz önünde tutulmalıdır. Buna karşın Kartepe kayak kiralama opsiyonları arasında zirveye gelmeden evvel yol üzerinde göreceğiniz kayak odaları daha makul fiyatlarla yardımcı olabilmektedirler.

Kartepe’ye nasıl gidilir? İstanbul’a 100 km, Ankara’ya 320 km, İzmit’e 15 km mesafe uzaklıkta. Maşukiye-Kartepe arası 17 km mesafede.

1. Araba ile  Kartepe’ye ulaşım bilgileri: Eğer İstanbul’dan geliyorsanız, TEM otoyolundan İzmit istikametine gidiliyor, İzmit doğu gişelerinden sonra Adapazarı istikametine dönün. Sapanca ayrımından girdikten yaklaşık 6 km sonra Maşukiye’de olacaksınız. Tabelaları takip ederek Maşukiye’den Kartepe’ye ulaşabilirsiniz. İstanbul Maşukiye arası yaklaşık 1,5 saat sürmekte.

2. Kartepe’ye trenle nasıl gidilir: Haydarpaşa-Adapazarı hattı trenleri: Kadıköy’den başlayan bu hatta, çeşitli istasyonlardan trene binebilir, sabah 07:39’da Maşukiye’de inerek buradan taksiyle zirveye çıkabilirsiniz. Sabah bu saatten sonraki seferler Maşukiye’de durmadığından, bir önceki durak olan Büyük Derbent’te inerek, oradan taksi ile zirveye çıkabilirsiniz.

3. Kartepeye otobüsle nasıl gidilir: Harem’den ve Yenisahra ofislerinden yarımşar saatte bir kalkan Efetur yada İzmit Seyahat şirketlerinden biri ile İzmit merkez’e gelebilir, oradan da Maşukiye minibüsü ile Kartepe yolunun başındaki Maşukiye merkeze gelebilirsiniz. Buradan zirveye çıkmak için taksiye binmeniz gerekiyor. Taksi ücretleri zirveye 50 tl.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir