Katil balina hakkında gerçekler

Katil balina veya Orcinus orca, dünyanın en güzel hayvanlarından biri. Olgun bir katil balina uzunluğu on beş metreden daha fazla olabilir, çok büyük bir hayvandır.Büyük sırt yüzgeclerini ile hareketlerine istikrar sağlamak için kullanır. Yüksekliği erkek adımı ile yaklaşık 5 adımdır (5-6 mt).

Bir katil balinanın doğurmak için on altı aya ihtiyacı vardır. Katil balinaların olgunlaşması için ise 1 yıla ihtiyacı vardır.

Bir katil balinanın balık ve çeşitli deniz memelilerine göre oldukça büyük dişleri vardır.Uzunluğu 30 santim ile çapı 15 santimden başlayıp uzunluğu 60 çapı 25-20 santime kadar olabilen dişlere sahiptir. Bir katil balina günde kendi ağırlığının yaklaşık yüzde beşini yiyebilir. Balinalar echolocation dalgalarını kullanarak haberleşen ender memelilerdendir.

Katil balinalar suyu yavaşlatarak su etrafında  dinlenip, yemek için yiyecek ararlar. Bütün bu etkinlikler genellikle gruplar halinde yapılır. Katil balinalar hakkında ilginç gerçek ise dişinin baskın taraf olmasıdır  hamile olanlar ise aşırı sinirli olurlar. Erkek balinaların ortalama 30 yıl ömrü dişi 80 yıl kadar yaşayabilir süre ilginçtir.  Katil anneler mükemmel bebek organizasyonu ile dikkat çeker.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir