LONDRA 2012 OLİMPİYAT OYUNLARI

Türkiye, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na tarihinin en fazla branşında ve en yüksek sporcu sayısı ile katılacak. Türkiye’yi Londra’da 16 branşta 66’sı kadın, 48’i erkek toplam 114 sporcu temsil edecek. Son 2008 Beijing Olimpiyat Oyunları’nda 20’si kadın, 48’i erkek, toplam 68 sporcumuz yer almıştı.

Yaklaşan 2012 Londra Olimpiyat Oyunları öncesi sporcularımızın en geniş katılım sağladığı branş olarak atletizm öne çıktı. 2008 Beijing’de 16 olan atlet sayımız Londra’da 25 kadın, 8 erkek olmak üzere 33’e ulaştı. Türkiye, kadınlarda basketbol ve voleybol dışında atletizmde 4×400 bayrak takımıyla da Olimpiyat vizesi aldı..

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi atıcılıkta 5, atletizmde 33, badmintonda 1, basketbolda 12, bisiklette 3, boksta 6, cimnastikte 1, güreşte 13, halterde 9, judoda 2, masa tenisinde 2, okçulukta 1, taekwondoda 3, voleybolda 12, yelkende 5, yüzmede 6 sporcu temsil edecek.

 

SPOR DALI
AD SOYAD
BRANŞ
ATICILIK Çiğdem Özyaman (K) Skeet
İsmail Keleş (E) 10 m Havalı Tabanca
Nihan Kantarcı (K) Trap
Oğuzhan Tüzün (E) Trap
Yusuf Dikeç (E) Tabanca
     
ATLETİZM

A Barajı

Nevin Yanıt (K) 100 m Engel
Pınar Saka (K) 400 m – 4 X 400m Kadın Bayrak Takımı
Nagihan Karadere (K) 400 m Engel
Aslı Çakır Alptekin (K) 1500 m
Tuğba Karakaya (K) 1500 m
İlham Tanui Özbilen (E) 1500 m
Gamze Bulut (K)  1500 m
Binnaz Uslu (K) 3000 m Engel
Tarık Langat Akdağ (E) 3000 m Engel
Ozlem Kaya (K) 3000 m Engel
Gülcan Mıngır (K) 3000 m Engel
Polat Kemboi Arıkan (E) 5000 m -10000m
Dudu Karakaya (K) 5000 m
Ercüment Olgundeniz (E) Disk Atma
Eşref Apak (E) Çekiç Atma
Tuğçe Şahutoğlu (K) Çekiç Atma
Kıvılcım Kaya (K) Çekiç Atma
Fatih Avan (E) Cirit Atma
Bahar Doğan (K) Maraton
Sultan Haydar (K) Maraton
Ümmü Kiraz (K) Maraton
Bekir Karayel (E) Maraton
Sema Apak (K) 4 X 400 Kadın Bayrak Takımı
Meliz Redif (K) 4 X 400 Kadın Bayrak Takımı
Birsen Engin (K) 4 X 400 Kadın Bayrak Takımı
Özge Akın (K) 4 X 400 Kadın Bayrak Takımı
Elif Yıldırım (K) 4 X 400 Kadın Bayrak Takımı
     
ATLETİZM

B Barajı

Nimet Karakuş (K) 100 m
Merve Aydın (K) 800 m
Burcu Ayhan (K) Yüksek Atlama
Karin Melis Mey (K) Uzun Atlama
Hüseyin Atıcı (E) Gülle Atma
Semiha Mutlu (K) 20 Km Yürüyüş
     
BADMİNTON Neslihan Yiğit (K) Tekler
     
BASKETBOL Bahar Çağlar (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Birsel Vardarlı (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Esmeral Tunçluer (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Işıl Alben (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Kuanitra Holingsvorth (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Nevriye Yılmaz (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Nilay Kartaltepe (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Şaziye İvegin (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Tuğba Palazoğlu (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Tuğçe Canıtez (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Yasemin Begüm Dalgalar (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
Yasemin Horasan (K) Basketbol Kadın Milli Takımı
     
BİSİKLET Ahmet Akdilek (E) Yol Bisikleti
Miraç Kal (E) Yol Bisikleti
Kemal Küçükbay (E) Yol Bisikleti
     
BOKS Ferhat Pehlivan (E) 49 Kg
Selçuk Eker (E) 52 Kg
Fatih Keleş (E) 60 Kg
Yakup Şener (E) 64 Kg
Adem Kılıççı(E) 75 Kg
Bahram Muzaffer (E) 81 Kg
     
CİMNASTİK Göksu Üçtaş (K) Artistik Cimnastik
     
GÜREŞ Ayhan Karakuş (E) Grekoromen 56 Kg
Rahman Bilici (E) Grekoromen 60 Kg
Atakan Yüksel (E) Grekoromen 66 Kg
Selçuk Çebi (E) Grekoromen 74 Kg
Nazmi Avluca (E) Grekoromen 84 Kg
Cenk İldem (E) Grekoromen 96 Kg
Rıza Kayaalp (E) Grekoromen 120 Kg
Ahmet Peker (E) Serbest 55 Kg
Ramazan Şahin (E) Serbest 66 Kg
İbrahim Bölükbaşı (E) Serbest 84 Kg
Serhat Balcı (E) Serbest 96 Kg
Taha Akgül (E) Serbest 120 Kg
Elif Jale Yeşilırmak (K) 63 Kg
     
HALTER Nurdan Karagöz (K) 48 Kg
Aylin Daşdelen (K) 53 Kg
Bediha Tunadağı (K) 58 Kg
Sibel Şimşek (K) 63 Kg
Erol Bilgin (E) 62 Kg
Hurşit Atak (E) 62 Kg
Mete Binay (E) 69 Kg
Bünyami Sezer (E) 69 Kg
Nezir Sağır (E) 85 Kg
     
JUDO Gülşah Kocatürk (K) +78 Kg
Sezer Huysuz (E) 73 Kg
     
MASA TENİSİ Melek Hu (K) Tekler
Bora Vang (E) Tekler
     
OKÇULUK Begül Löklüoğlu (K) Klasik Yay
       
TAEKWONDO Nur Tatar (K) 67 Kg
Servet Tazegül (E) 68 Kg
Bahri Tanrıkulu (E) +80 Kg
     
VOLEYBOL Esra Gümüş (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Gizem Güreşen (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Büşra Cansu (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Polen Uslupehlivan (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Bahar Toksoy (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Özge Kırdar Çemberci (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Gözde Sonsırma (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Naz Aydemir (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Neriman Özsoy (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Eda Erdem Dündar (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
Neslihan Darnel (K) Voleybol Kadın Milli Takımı
     
YELKEN Nazlı Çağla Dönertaş (K) Laser Radial
Mustafa Çakır (E) Laser
Deniz Çınar (E) 470
Ateş Çınar (E) 470
Alican Kaynar (E) Finn
     
YÜZME Burcu Dolunay (K) – A Barajı 50m Serbest – 100m Serbest
Hazal Sarıkaya (K) 100m Sırtüstü
Dilara Buse Günaydın (K) 100m Kurbağalama & 200 m Kurbağalama
Derya Büyükuncu (E) 200m Sırtüstü
Ediz Yıldırımer (E) 1500 m Serbest
Kemal Arda Gürdal (E) 100 m Serbest