MOTORLU VE MOTORSUZ İKİ TEKERLEKLİ ARAÇLAR

İki tekerlekli araçlarda sırf kas gücünden motosikletin beygirgücüne kadar hemen her şey mümkündür. Bu araçlar günlük yaşamda ulaşım, spor ve eğlence için kullanılır.

Yüksek kapasiteli yol motosikletleri saatte 300 km’lik hıza ulaşabilir. Otomobillere oranla çok daha hafif olan motosikletlerde hava direnci daha düşüktür ve sürtünmeye bağlı enerji kaybı daha azdır. Dolayısıyla iki tekerlekli araçların randımanı dört tekerlekli araçlarınkinden daha yüksektir.

Merkezkaç Kuvvet

Bisiklet ve motosiklet sürücüleri hız yapmanın ve aracı kullanmanın keyfini çıkarır. Ancak bu keyfin ardında fiziğin karmaşık konuları yatar. Saatte 10 km gibi düşük hızlarda bile, merkezcil kuvvet ve cayroskop etkisi iki tekerlekli bütün araçların sürülüşünü etkiler.

Bir merkezcil kuvvet hareket ettiği yönü değiştiren her cisme etkide bulunur. Kütlenin eylemsizliği ilkesi, hareketli bir cismin yön değiştirmesi için devinim yönüne dik bir kuvveti gerekli kılar. Merkezcil kuvvetin büyüklüğü hareketli cismin kütlesine, hızına ve ne ölçüde yön değiştirdiğine bağlıdır. Hızlı sürülen iki tekerlekli bir araç için merkezcil kuvvetler tehlikeli olabilir, çünkü kuvvet dengesini değiştirir. Sağa dönüşte sürücü bir merkezkaç kuvvetin sola dönük etkisi altına girer. Dolayısıyla motosiklet sürücüleri dönemeçlerde kuvvetleri dengede tutmak amacıyla iç tarafa doğru yatarlar.

Beygirgücü

Motosikletler ve bisikletler arasındaki asıl farklılık sürüş yöntemine dayanır. Bisiklet sürücüsü pedala basarak ön zincir dişlisinin dönmesini sağlar. Bir zincir dairesel devinimi arka zincir dişlisine ve arka aksa aktarır. Doğrudan dişli orantısına bağlı olarak, arka tekerlek pedalla çevrilen tekerlekten daha çabuk hareket eder. Motosikletlerde ise dairesel devinimi çoğunlukla iki ya da dört zamanlı ve içten yanmalı bir motor sağlar. Bir otomobilde olduğu gibi, güç bir zincirle arka tekerleğe ya da bir çekiciyle aksa ve şanzımana iletilir. Dairesel devinimin arka tekerleğe ulaşmasından önce, motor burusu bir vites kutusuyla yükseltilir ya da düşürülür.

İki Tekerlekli Araçlarda Yenilikler

Bu basit ulaşım biçiminden ileri teknolojili araçların geliştirilmesi uzun bir geçmişe dayanır. Bisiklet ve motosikletlerdeki yenilikler sırf stile değil, daha çok güvenlik ve rahatlığı arttırmaya dönüktür. Karbon elyafıyla güçlendirilmiş plastik gibi yeni malzemeler şasileri daha hafif hale getiriyor. Diskli ve kampanalı frenler artık eskisinden daha güvenli. Son yıllarda bisikletlere sele, maşa ve şasi süspansiyonları takılıyor. Bunlar şasi üzerindeki baskıyı hafifletmenin dışında, tekerleklerin yolu daha iyi kavramasını sağlıyor. Aynı teknolojiler motosikletlerde zaten uzun bir süreden beri kullanılıyor. Motosikletlerdeki bilgisayarlar sürücü güvenliğini arttırmış bulunuyor.

Kısa Kısa…………

Cayroskop etkisi iki tekerlekli bir aracın dengede kalmasını sağlar; ama iki tekerlekli bir aracı sürmede merkezcil kuvvetlere oranla çok daha az bir rol oynar.

Bisikletlerde karbon şasiler çelik şasilere oranla daha hafif, daha sağlam ve daha esnektir.

Elektrik üretmeye yarayan vitessiz göbek dinamoları %70 randımanlıdır. Bakım maliyeti düşüktür ve karda bile güvenilirdir.

Hidrolik cant frenleri verimli çalışır, kontrolü kolaydır, uzun ömürlüdür ve bakım gerektirmez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir