OYUN VE OYUNCAK SEÇİMİ (0-3 YAŞ) 2

OYUN VE OYUNCAK SEÇİMİ (0-3 YAŞ)

Önceki makalemizin devamında anne-babalara daha önemli bilgiler sunmaktayız.Dikkatle okuyunuz…..

 

Anne -Babaların Çocuklarına Oyun Ortamı Hazırlarken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Çocuklar için belirli oyun alanları düzenlenmelidir. Çocuklar kendilerine ait bir ortamda daha rahat oyun kurarlar. Bundan dolayı çocuklara oyun oynamak için ayrılmış, yetişkinlerin pek müdahale etmedikleri, güvenli bir yer gösterilmelidir. Çocukların oturma odasında, mutfakta, yatak odasında vs. oynamaları hem tehlikeli hem de rahatsız edici olabilir. Çocuğa ev içinde sabit bir oyun alanının ayrılması, çocuğun sınırları öğrenmesi ve sorumluluk kazanması açısından da oldukça faydalıdır. Oyuncaklar çocuğun rahatça alabileceği, oynamak istediğini seçebileceği ve geri koyabileceği şekilde düzenlemelidir. Çocukların eli altında çok oyuncak ve oyun malzemesi olduğunda, ne ile oynayacakları hususunda bir karar verme güçlüğü çekerler ve hiç bir oyuncakta karar verip onun üzerine bir oyun kuramazlar. Gereğinden fazla oyuncak ve oyun malzemesi daha iyi oyun demek değildir. Çocuklara kendi gelişim düzeylerine uygun ve gereği kadar oyuncak alınmalıdır. Ayrıca çok fazla oyuncağı olan çocuklarda başladığı faaliyete devam etme ile ilgili problemler oluşabilir ve çocuğun yaratıcılığı engellenebilir. Önemli olan çocuğun gelişim düzeyine uygun ve ihtiyacına yönelik oyuncaklarının olmasıdır.
 • Çocuğun anne-babası ile birlikte oyun oynaması, çocuğun oyununun daha uzun sürmesini ve zenginleşmesini sağlar. Anne-babayla oynanan oyun, çocuğun çevresini saran dünyayı keşfetmesi ve değişik roller deneyebilmesi için çocuğa güven verir. Anne-babaların oyun oynarken çocuklarının coşkusuna katılması, oyunun heyecanını onlarla paylaşması, çocuğun doğru davranışını taklit etmeleri birlikte geçirilen zamanı daha verimli kılar.
 • Oyun anında çocuktan asla oyununu birden bire bırakması istenilmemeligerekli durumlarda ön uyaranlarda bulunularak oyununu bitirmesi için zaman tanınmalıdır.
 • Çocuklar için hem kendi başlarına oynayabilecekleri, hem diğer çocuklarla oynayabilecekleri ve de zaman zaman anne babasıyla oynayabileceği ortamlar oluşturmak gerekir. Çocuğunuzu mümkün olduğunca park, açık alanlar, deniz kenarı, kum havuzları gibi ev dışındaki oyun oynayabileceği alanlara götürün.

 

Anne-Babalar Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Güvenli Oyuncaklar Seçin:

Anne babalar oyuncak seçerken oyuncağın çocukları için güvenli olup olmadığına dikkat etmelidirler.

 • Bebekler için tutabileceği fakat yutamayacağı oyuncaklar seçin.
 • Ahşap malzemeden yapılmış oyuncaklar doğal olmaları sebebiyle diğer oyuncak malzemelerine göre daha sağlıklıdır. Tahta oyuncakların kıymıksız kenar ve köşelerinin hafifçe yuvarlatılmış olmasına dikkat edin.
 • Koku çıkaran oyuncaklar tercih etmeyin. Bu tür oyuncaklardan çıkan kokular çocuklarda alışkanlık ve uyuşukluğa neden olabilir.
 • Peluş oyuncakların üzerindeki düğme, kurdele, ip ve diğer parçaları sökün. Çünkü bebek tarafından kopartılıp yutulabilir.
 • Sıvıyla doldurulmuş diş kaşıma halkaları ve diğer oyuncaklar konusunda dikkatli olunmalı sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Çıngırak gibi oyuncakların içleri her an açılabileceği unutulmamalı bu nedenle içleri şeker kristalleri gibi maddelerle doldurulmalıdır.
 • Oyuncakların üzerinde anne babaya oyuncağın nasıl sunulması gerektiğine ilişkin ve tehlikelerini belirten dikkat çekici, okunaklı ve Türkçe yazılmış uyarılara dikkat edin.
 • Kırılmış oyuncakları atın ya da onarın.
 • Oyuncakların konacağı sepetlere dikkat edin. Üstten açılan oyuncak sandıklarının kapakları çocukların ellerine veya başlarına düşebilir.

Oyuncak çocuğun gelişimine uygun olmalıdır. Bunun için çocuğun ihtiyaçlarına cevap vermeyen, fazla gösterişli ve pahalı oyuncaklar yerine, onun kaslarını çalıştıracak, girişimciliğini, hayal gücünü artıracak, problem çözmeyi ve yaratıcılığı artıran oyuncakları tercih edin.

Çocuğun Cinsiyeti: Oyuncak seçiminde çocuğun cinsiyetinden ziyade çocuğun gelişimi, yaşı ve ilgilerine dikkat ediniz.

Oyuncak Çeşitliliği: Oyuncak alırken çocuğunuzun sahip olduğu oyuncakları göz önünde bulundurun. Değişik nitelikteki oyuncaklar değişik nitelikte oyun imkânları sunarlar. Çocuklar yeni oyuncaklar gibi evdeki oyuncaklarına yeni parçalar eklemekten hoşlanırlar. Hayvanat bahçesine eklenecek yeni bir hayvan çocuğunuz için çok çekici sizin için de ekonomik olabilir. Oyuncak, çocuğunuzun gördüğü anda, yapısal özelliklerini ve kullanımı kolayca kavrayacağı nitelikte olmalıdır.

Oyuncakların büyüklükleri, şekilleri ve renkleri çocuk psikolojisine uygun olmalıdır.

 • Bebekler çok açık mavi veya pembe rengi algılayamadıkları için bu renkte oyuncaklar tercih edilmemeli.
 • Çocuklar canlı, çekici renkleri tercih ederler; gri bir top yerine kırmızı bir top gibi.
 • Çocuklar kendilerini yoracak karmakarışık renkler yerine, birkaç renkte sade olarak boyanmış oyuncakları severler.
 • Oyuncak çocukların hayal güçlerini ve oyunlarını belirleyen en önemli etmenlerden biri olduğu için, gerçeği pek saptırmamalıdır. Hayvanların komik bir biçimde oyuncaklaştırılması çocuklarda hayvanlar dünyası hakkında yanlış fikirlerin oluşmasına neden olabilir.
 • Oyuncakların büyüklükleri çocukların fiziksel kapasitelerine uygun olmalıdır. Çocuğunuz oyuncakları rahatça kavrayabilmeli ve taşıyabilmelidirler.

Pahalı oyuncak iyi oyuncak değildir. Oyuncağın fiyatından ziyade kalitesine, yeni ve farklı oyunlar oluşturabilmesi ve dayanıklılığına dikkat edilmelidir.

 

Anne Babaların Çocuklarıyla Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

 • Çocuğunuzla oyun oynarken gülümseyerek ve mümkün olduğunca göz göze gelerek, neşeli bir ortam oluşturmaya çalışın.
 • Bebeğinizin el ve ayak parmaklarıyla oynayarak, vücudundaki organlara dokunarak ismini söyleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun farklı şekiller, renkler görmesini ve sesler duymasını sağlayın, eşyalara dokunmasına fırsat verin ve sonra tanıyabilmesi için ne olduğunu söyleyin.
 • Bebeğinizin elinde tutması için, mandal, plastik bardak, kaşık, çıngırak gibi değişik şekillerde eşya ve oyuncaklar vererek ellerini kullanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizle yumuşak ses tonuyla konuşun ve şarkılar söyleyin.
 • Çocuğunuzla birlikte resimli kitaplara bakarak ve müzik dinleyerek güzel bir oyun ortamı oluşturabilirsiniz.
 • Oyunu çocuğunuzun yönlendirmesine izin verin. Oynadığınız oyunlarda ona bir şeyler öğretmek yerine onun hareketlerini izleyin ve o size ne yapmanızı söylüyorsa onu yapın. Sizin bu davranışınız onun hayal gücünü ve kendine güvenini geliştirecektir.
 • Oyun sırasında çocuğunuzun seçimlerini yargılamayın ya da düzeltmeyin.
 • Oyun sırasında çözemediği bir sorun olursa ona sorunun çözümü konusunda zaman verin ve gerektiğinde hadi birlikte düşünelim, sen bunu yapabilirsin gibi ifadeler kullanın.

 

Kaynak: Kadıköy meb/0-18 yaş grubu gelişim rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir