KeePass Programı ve Kullanımı

 Cep Telefonları, Kredi kartları, Msn’i, Facebook’u derken şifreler hayatımıza girdi ve çıkmaz oldu. Peki bu parolaları nasıl koruyacağız.

Bir çoğunuzunda bildiği gibi parola oluşturma ya da parolalarınızı daha güvenli saklamak adına yazılmış bir sürü program var bunlara örnek verecek olursak Şubat 2012 sayısında Pcnet dergisininde (www.Pcnet.com.tr) tavsiye ettiği KeePass ( www.keepass.info ) programı idealdir, programı indirmek için http://keepass.info/download.html  vermiş olduğum linkten bu programı indirebilirsiniz.

Peki program nasıl çalışır KeePass programı için önce bir ana parola belirleyerek işe başlayabilirsiniz, en azından bu şifrenizi  unutmayın, bundan sonraki bütün parola girişlerinizi KeePass sizin için yapar. İsterseniz KeePass’ı Usb belleğiniz üzerinden de kullanabilirsiniz.  Bu sayede bütün parolalarınızı istediğiniz bilgisayarda istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Programı çalıştırmak için KeePass.exe dosyasını çalıştırmanız yeterlidir, ardından yapmanız gereken parolanızı saklamak için bir veritabanı oluşturmak, bunu yapmak içinde File-New menüsüne tıklayıp unutmayacağınız bir isim vererek  bilgisayarınızda  herhangi bir yere veritabanınızı Save tuşu ile kaydın ardından yeni bir pencere belirecektir burada “Master Password” yazan bölüme ana parolanızı yazmanız gerek. Artık bu parola sizin bu programa ulaşmanız için ana parolanızdır. Bundan sonrası da ayrıntılı bir şekilde anlattıktan sonra sayfalarca sürer ama kısaca söylemek gerekirse       şifrelerinizi  girdiğiniz bütün siteleri kaydeder ve daha sonra aynı siteye girmeniz durumunda parolanızı eğer unutmuşsanız KeePass’ı açmanız yeterli olacaktır. Kayıtlı parolanızı kopyala yapıştır sistemi ile parola bölümüne yapıştırabilirsiniz. Biraz yavan oldu farkındayım ama en azından sitesinde daha detaylı bilgi alabilirsiniz,  şimdilik bu kadar. Kolay gelsin.

 

Aydın ÇAĞDAŞ.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir