’1881-’ Perde dedi

Müjdat Gezen’in yazıp yönettiği, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan ”1881-” oyunu Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrenci, öğretmenleri ve davetliler için ilk kez dün akşam sahnelendi. Atatürk’ün 74′üncü ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da galası yapılacak oyun adeta belgesel niteliği taşıyor. Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım’ın doğum sancıları ve çığlıklarıyla başlayan oyun, Rutkay Aziz’in sesiyle ”O gün Türk Halkının kaderi değişti…” sözleriyle devam ediyor. Atatürk’ün hayatından kesitlerin anlatıldığı her sahnedeki dekorlar da sürekli yenileniyor. Daha önce oyunun her sahnesi için kendi cebinden para koyduğunu söyleyen Gezen, çok aramasına rağmen sponsor bulamadığını belirtmişti. Ancak oyun halktan büyük ilgi gördü ve Kasım ayındaki tüm biletler şimdiden tükendi.

“10 BİN SAYFA KİTAP OKUDUM”

Oyun bittiğinde sahneye önünde kitap dolu bir masayla çıkan Müjdat Gezen kitapları göstererek ”bu oyunu uygulamak için yaklaşık 10 bin sayfa kitap okudum inşallah bir işe yaramıştır” dedi. Gezen Atatürk’ün geçirdiği olaylarla ilgili bir sunum yaptı. Sunum sırasında Atatürk’ün Fransızca ve Almanca dilleri de dahil yüzlerce kitap okuduğundan bahseden Müjdat Gezen ”günümüzde de ne kadar güzel okuyup yazıyor büyüklerimiz sağ olsunlar. Dün de Mecliste neşe bulduk. İlk defa ana avrat küfürler girdi. Seviyeye bakın. Günümüzde bunları yaşıyoruz işte” diyerek meclisteki kavgaya gönderme yaptı. Atatürk’ün aleyhine kitap aradığını ancak bulamadığını da belirten Gezen ”yüzlerce okudum ama aleyhinde kitap bulamadım. Belki  bu ara yazarlar” dedi.

“ATATÜRK’Ü BİZE DAHA FAZLA SEVDİRİYORLAR”

Müjdat Gezen konuşmasının ardından oyuna emek verenlere teşekkür plaketi sundu. Yazarımız Uğur Dündar’ın da eşi ve çocklarıyla izlediği oyun sonrası teşekkür plaketi takdim eden Müjdat Gezen, Dündar’ı sahneye çaığırken ”o benim için yaşayan en eski arkadaşım diyor. O da benim eskimeyen arkadaşım. ” diyerek seslendi. Uğur Dündar  ise sahnede ”büyük Atatürk’ü ne kadar unutturmaya çalışsalar da sonuç tam tersine oluyor. Atatürk’ü bize daha fazla sevdiriyorlar”dedi. Oyunun afişini hazırlayan ressam Bedri Baykam’sa plaketini alırken ”Atatürk’ün izlerini silmeye bu kadar aşırı gayret olduğu günlerde bu oyunun önemi daha da artıyor. Mustafa Kemal’in verdiği cevabı hepimiz duyuyoruz. ”Siz beni tanımıyorsanız ben sizi hiç tanımıyorum. Beni halkım tanıyor” diyor ” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir