2013 Asgari Ücret belli oldu

2013’te Asgari Ücret ne kadar?

2013 Asgari Ücret belli oldu
2013 Asgari Ücret belli oldu

Ülkemizde çalışan işçi kesimin hayatlarını devam ettirmek ve geçimlerini sağlayabilmek adına ihtiyaçları olan en az ücrete asgari ücret adı verilmektedir. Kısacası kendisinin ve ailesinin beşeri ihtiyaçlarını giderebilmek için gerekli olan en düşük maaş ücretine denmektedir. Kanunlarla belirlenen asgari ücret miktarı işçilerin haklarını güvence altına almayı amaçlar. Böylece işverenler işçilerini daha az bir maaş karşılığı çalıştıramaz. Aksi takdirde kanunen suç işlemiş sayılır ve ilgili maddelerce ağır cezaya tabi tutulur. Sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde geçerli olan asgari ücret 2013 sayesinde işçiler geçimlerini sağlayabilmek için gerekli olan en düşük maaşı alabilmektedirler.

Ülkemizde de geçerli olan asgari ücret uygulaması her yılın sonunda yapılan görüşmeler sonucunda belirlenmektedir. Her yılsonu yaklaştığında işçilerin en çok merak ettikleri soru şüphesiz asgari ücret ne kadar olacak sorusudur. Bu sorunun cevabını belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu oluşturularak çalışmalara başlar. Bu komisyonun yapmış olduğu uzun ve çekişmeli toplantıların ardından asgari ücret 2013 zam oranları belirlenmiş oldu. Büyük bir merakla beklenen asgari ücret ne kadar olacak sorusu da nihayet cevabını bulmuş oldu.

2013 asgari ücret miktarını belirlemek üzere toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu2nun almış olduğu kararı Bakan Faruk Çelik şu sözlerle açıkladı: Asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştır. Asgari ücrette 2013 yılındaki ortalama artış yüzdesi ise yüzde 8,61 olmuştur ”. Bakanın açıklamasından sonra asgari ücret 2013 yılı için sonunda belirlenmiş oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir