Menü
Kategoriler
24 Kasım Öğretmenler günü
24/11/2012 Vesaire

Öğrencileri, öğretmenleri ve okulu çok seven Atatürk yurt gezilerinde okullara uğrardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı. (Aynen şu andaki liderlerimiz gibi!)

Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler Öğüt Kurulları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık ve Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesi’ni kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir’i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingi’ni hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.

Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri cesareti hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye’nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk ‘Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde dile getirmiştir.

 

Evet Gazi Mustafa Kemal Atatürk  sevgili öğretmenlerimize 24 Kasım öğretmenler gününü hediye etti. etti de ne oldu. Günümüzde Türk öğretmenlerine ne kadar değer veriliyor yada öğretmenlerimize hakkettikleri değeri insan olarak biz devlet olarak hükümetimiz veriyor mu?

40.000 atanamayan öğretmenimiz var ne olacak halleri kimse net bir şey söyleyemiyor bu sene, 6 ay sonra, temmuzda, ağustosta derken yıllardır okulunu bitirmiş atama bekleyen öğretmenlerimiz var hayatta. Hatta artık öğretmenlikten ümidini yitirmiş simitçilik yapan, pazarda zerzevat satarak geçimini sağlayan öğretmenler var yurdumda. Allah hepsinin sonunu hayır eylesin. İnşallah hepsi bir gün özledikleri çocuklarına kavuşurlar.

Bir milletvekilimizin de söylediği hatta kanun teklifi verdiği gibi. Bizce de 24 Kasım Öğretmenler günü 23 Kasım’da atanamayan öğretmenler günü olsun.

 

 

 

 

 

 

 

Başta  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarız.

 

Aydın ÇAĞDAŞ

Bir cevap yazın
*