Akustik Gitar Satın Alma Rehberi

Doğru gitarın nasıl seçileceğini ve kötü bir tanenin nasıl tanımlanacağını bilmek sizi parmak ağrılarından değil sayısız baş ağrısından kurtarır.

Akustik gitar gövdeleri, temel olarak aynı kum saati biçiminde, bazı değişkenliklerle gelir, ancak boyut, renk, ahşap tipi, stil ve ekstra özellikler bakımından değişkenlik gösterirler. Hatta yürüyüş çantanıza sığacak kadar küçük bir akustik gitar bile alabilirsiniz.

Gitarlar çok geniş bir fiyat aralığında gelir, ancak enstrümanlar söz konusu olduğunda, genel olarak, özellikle yeni satın aldığınızda ödediğiniz paranın karşılığını alırsınız. Pazarlık yapmak ile ucuz satın almak arasında gerçek bir fark vardır.

Ancak yeni satın alıp almadığınız veya bütçeniz dahilinde birçok kişisel faktör tarafından belirlenebilir ve her birinin kendi avantaj ve dezavantajları vardır.

Yeni satın almak, bir nedenle satın alımınızdan tamamen memnun kalmamanız veya bir şeyler ters giderse, size garanti verir ve umarım bir iade süresi de olmasına dikkat edersiniz.

‘Normal’ koşullar altında, kullanılmış bir gitar genellikle daha ucuza satın alınabilir.

Ticari olarak üretilmiş gitarlar genellikle seri üretilmektedir. “Ismarlama” gitarlar öyle. Özel yapım ve son derece yetenekli bir gitar yapımcısı tarafından şartnamelerinize göre uyarlanır.

Özel yapım bir gitarın fiyatları, işi üstlendiğiniz ustaların beceri seviyesine bağlı olarak önemli ölçüde değişir, ancak kural olarak, genellikle ticari olarak inşa edilmiş “benzer” kalitede bir gitardan oldukça yüksektir. Her bir özel yapım gitar eşsizdir ve bu nedenle fiyatı ticari olarak üretilen bir gitarla karşılaştırmak zordur.

“TEKNİKLER” İÇİN

Bir gitarın bazı kısımlarını anlamak, Satın Alma Öncesi Kontrol Listesine geldiğinde size kesinlikle yardımcı olacaktır.

GÖVDE: Ön taraftaki ses deliği olan kısımdır. Darbenin yapıldığı yer ve büyüklüğü değişebilir. Asıl büyüklüğü, şekli, ahşabın türü, kaplaması ve vücudun genel yapısı, gitardan “ses” çıkmasını, zengin ve sıcak bir ses ya da, ince ve ” daha ince” bir ses çıkmasını da etkiler. Gövde aynı zamanda çizik, hasarlı ve genellikle en çok çarpılan kısımdır.

Gitar

BOYUN: Gövdesinden uzayan ve ‘Tuning Heads’ olarak da bilinen ‘makine kafaları’ olarak bilinen gitarın ‘başında’ biten uzun parça. Teller, gövdedeki ‘Köprü’den, ses deliğinden, boynun ön tarafına tutturulmuş’ Perdeli Tahta ‘boyunca ilerler ve son olarak ayar direklerinin etrafına sarıldığı ayar kafalarına gelirler. . Ayar kafaları daha sonra elle döndürülür, bu da direkleri döndürerek dizeleri daha sıkı veya daha gevşek hale getirir ve böylece onların ‘ayarlamalarını’ etkiler. Gitarınız bir ısı kaynağına marul kalması durumunda çözülme ve bükülme eğiliminde olur.

KÖPRÜ: Köprü normalde gövdenin ön tarafında, ses deliğinin yanında ve deliğin boyunun karşısındaki tarafında bulunur. İpler genellikle delikten geçmeden ve boynu ayarlama kafalarına doğru ilerlemeden önce köprüden beslenir. Köprü, dizeler için bir bağlantı noktası gibidir. Metal köprüler en iyisidir, ancak çoğu akustik üzerinde sert plastik veya ahşaptır. Köprüler uzun bir süre boyunca çatlama ve ayrılma eğilimindedir.

FRET BOARD: perde tahtası boynun ön tarafına yapıştırılmıştır. Akorları yapmak veya tek tek notaları çalmak için dizelere bastığınız kısım budur. Ayrı olarak yapıştırıldığı için, perde tahtası boyundan farklı bir tahtadan yapılabilir.

Teller perde tahtası üzerinde hareket eder ve perde tahtası üzerindeki mesafeleri, gitarın oynanabilirliği üzerinde fark oluşturur. Teller perde tahtasının çok üstünde ise, gitar çalmayı zorlaştıracak şekilde aşağı bastırmanız zor olacaktır.

Yeni başlayanlar bir gitar çaldığında, başlangıçta parmak uçları çok yumuşaktır ve sertleştirilmesi gerekir. İpleri perde tahtasının çok üstünde bulunan ve ‘yüksek aksiyon’ olarak da bilinen bir gitar, çalanın parmaklarının çok acı çekmesine neden olacak, gitarı caydırıcı hale getirecek ve muhtemelen bir bütün olarak gitar ile zaman geçirmeyi durduracaktır.

STRINGS: Akustik gitar telleri, çok çeşitli ‘şekillerde’ gelir. Naylon, pirinç, çelik gibi kombinasyonlardan yapılabilirler. Naylon teller genellikle sadece Klasik gitarlarda ve Öğrenci gitarlarında bulunur, çünkü parmak uçlarına daha az acı verir.

Dizi kümeleri farklı ‘ağırlıklarda’ veya boyutlarda gelir. ‘Ağır’ olarak işaretlenmiş bir paketten gelen teller, genellikle oldukça sağlam bir kalınlıktadır. Hafif veya ekstra hafif olan dizeler çok incedir ve genellikle daha parlak bir ses verir, ancak aynı zamanda ağır dizelerden daha sessizdir.

Telli seçenekler tamamen kişisel zevklerdir. Hafif dizgilerin, ağır dizgelere göre basması daha kolaydır, ancak aynı zamanda oldukça farklı sesler. Ne kadar sık ​​dizeler çalınırsa, o kadar kirli olurlar. Bir bez üst üste ve altından geçmezse, zaman zaman ses çok donuk olur

SATIN ALMA KONTROL LİSTESİ

– Kullanılmış bir gitar almadan önce, gitar oldukça eski olmadıkça yenisinin fiyatına göre maliyet karşılaştırması yapın. Çevrimiçi fiyatı açık artırmaya gidip aynı veya benzer bir gitarı arayarak, kullanılmış fiyatı diğer kullanılmış fiyatlarla da karşılaştırabilirsiniz. 
– Ahşabın genel durumunu çatlaklar, çizikler, yarıklar, oyuklar, talaşlar, vb. İçin 
kontrol edin . – Ayrıca lake kaplamasını çatlak ve yarılmalara karşı kontrol edin. 
– Boyun / perde panelini bükülmüş mü bükülmemiş mi diye kontrol edin. Bunu, gitarı arka tarafında düz tutarak, ses deliği yukarı bakacak şekilde yapabilirsiniz. Gitarı göz hizasına getirin, boynunuz sizden uzağa bakıyor ve vücudunuzun kenarı neredeyse yüzünüze dokunuyor. Gözlerinizi vücudun önünden ve perde panelinden aşağı doğru kaydırın. Boynun bükülüp eğilmediğini görebilmeniz gerekir.
– Gitarı ayarlayın ya da satıcının sizin için ayarlamasını sağlayın. 
– Beş ya da altı akor çalınmasını biliyorsanız, o zaman çalın. Nasıl çalacağınızı bilmiyorsanız, satıcınızdan sizin için çalmasını isteyin. Bu kontrol, fiziksel olarak görmeseniz bile, gitarın boynunun çarpık olmamasını sağlar. Boyun bükülmüşse ve gitar uygun şekilde ayarlanmışsa, akorların bazıları iyi ses çıkarır, ancak diğerleri gitar ayarlanmamış gibi ses çıkarır. Bu durumda, ayarı tekrar kontrol edin. Eğer devam ederse, o zaman gitar almayın.
– Gitarın köprüsünü kontrol edin. Tahta veya plastikten yapılmışsa, çatlamadığından veya yarılmadığından emin olun. Köprünün kaya gibi sağlam olması gerekir, çünkü köprü üzerinde teller tarafından çok fazla baskı uygulanır.
– Ayar kafalarını kontrol edin. Kolayca dönüyorlar mı yoksa çok sert ve dönmeleri zor mu? Tellerin yüksek gerilimi ile bile, kaliteli bir gitarın dönüşü oldukça kolay olan ayar kafaları olacaktır. 
– Gitarın ‘eylemini’ kontrol edin. Teller perde panelinden oldukça uzakta mı? Perde tahtası üzerinde çeşitli noktalarda bastırmak kolay mı zor mu? 
– Gitarı kendiniz için alıyorsanız ve nasıl çalmanız gerektiğini öğrenin, yeni başlamış olsanız bile, gitarı önce çalın.
– Nasıl hissettiriyor? 
– Çalmak kolay mı zor mu?
– Akorları çalmak için elinizi boyun / perde tahtasının etrafına rahatça sığdırabiliyor musunuz?
– Gitar vücudunuz için rahat bir boyutta ve şekilde midir? Tutması kolay mı?
– Ayakta çalmayı planlıyorsanız, bir gitar askısı isteyin.
– Sesi, rengi vb. Sever misiniz? 
– Çalamazsan, senin için başkalarının çalmasını sağla, böylece kulağa nasıl geldiğini yargılayabilirsin.

NEREDEN ALINIR

Bir fiziksel perakende müzik mağazasından bir gitar satın almak, gitarın test sürüşünü yapmanızı ve daha fazla soru sormanızı sağlar. Çevrimiçi olarak veya bir katalogdan satın almak size daha fazla para tasarrufu sağlayabilir.

Gitarınızı nereden aldığınız önemli değil, ne aradığınızı biliyorsanız ‘mükemmel’ gitar arayışınızda biraz daha fazla çaba harcayın, sadece parmaklarınıza değil, aynı zamanda kulaklarınıza da teşekkür ettirmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir