Ata’ma Mektup

 

Özledik seni ve sensiz olmayacağını sen öldükten yaklaşık 75 yıl sonra anladık ama iş işten geçmişti.

Şimdi yaptırdığın fabrikaları, silah arkadaşlarınla memlekete kazandırdığın toprakları satıp, geçinmeye çalışıyoruz. Konu komşuya da halimiz vaktimiz yerinde havaları atıp kendi kendimizi kandırıyoruz.

 

Köyümüz, kasabamız, şehrimiz oldu sayende ama biz onlarında kıymetini bilemedik. Sen gitmeden “Köylü milletin efendisidir” dedin. Çayı, fındığı, buğdayı, pancarı, arpayı, nohudu, patatesi ve daha bir çoğunu yetiştirelim diye bir sürü çaba gösterdin biz onunda kıymetini bilemedik, konuya komşuya hava atıyoruz ama konu komşunun tanımadığı daha uzak yerlerdeki başka komşularımızdan artık samanı bile para vererek alıyoruz.

 

Kim girebilir Allah ile arama, bunlar girmeye çalışıyor Ata’m. Koca koca adamlar olmuşlar şimdi senin kurduğun Cumhuriyet’i yönetmeye çalışıyorlar ama bunlar senin Balıkesir hutbeni bile okumamışlar. Sözde Müslümanlar kendi çaplarında ama sana iftira atmaya bayılıyorlar, senin Allah korkunu, Peygamber sevgini bilmiyorlar.

Bir hadis şöyle der, “Ahir zamanda dünya menfaati için dini alet eden riyakarlar çıkar. Sözleri baldan tatlıdır. Bunlar kuzu postuna bürünmüş birer kurttur.” Tirmizi.

Şimdi o kurtlarla uğraşıyoruz. Aslında biliyoruz da, bütün bu kurtlara “Mavi Gözlü Dev” olsa arkamızda yeterdi.

 

Ha sahi, biber gazı diye bir şey bulmuşlar, senin zamanında yoktu ama eminim olsa da düşmana sıkardın, şimdi yurtsever olana, ellerinde Türk bayrağı taşıyana sıkıyorlar. 29 Ekim’de ziyaretine gelelim, ruhuna bir Fatiha okuyalım dedik, coplandık, biber gazının tadına baktık, yılmadık barikatları aştık sana geldik, geldikte sen Ankara’da değilmiydin Ata’m, Yunanistan’ mı(!)  orası neden engel olmaya çalışıyor bu ellerinde copları olan insanlar bize.

 

Yani şimdi 10 Kasım’da halkın yanına gelmeyecek, gelemeyecek mi sanıyorlar, şimdi böyle yaptılar da bu halk sana olan sevgisinden bir şey mi kaybetti sanıyorlar, yanılıyorlar ama anlamıyorlar.

 

Sen dememiş miydin, “Bir gün, cihan harbinden sonra Ortadoğu’da kurulan suni devletlerin halkları ayaklanacaktır. O gün geldiğinde, yeni kurduğumuz Cumhuriyetimizin yöneticileri, bu halkların değil emperyalist güçlerin yanında yer alırsa aynı akıbete kendileri uğrayacaktır ve Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele haddini bildiren Türk halkı onların da hakkından gelecektir.”  O gün bu gün Ata’m, garip Halkı emperyalistler kesip doğrarken, binlerce Müslüman kadınına emperyalist güçler tecavüz ederken, askerimiz emperyalist güçlerin emrine girerken, biz seni ve görevlerimizi unutmadık.

 

Bilesin, Cumhuriyet’i emanet ettiğin gençlik bütün kahpeliklere göğüs gererek seni her geçen gün daha çok özlüyor.

 

Aydın ÇAĞDAŞ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir