Bedava Yandex Kurumsal Mail Hosting Nasıl Alınır?

Daha bundan 1 yıl öncesine kadar Yandex’in böyle güzel bir hizmeti olduğunu bilmiyordum. Ta ki godaddy.com dan bir alan adı alana kadar. Godaddy’den alan adını ve hostinginizi alıyorsunuz ve ardından mail hizmetleri için sizden ayrıca para istiyor, 1 MB’lık tek bir mail hakkı bile sunmuyor size. Bu bana gerçekten ilginç geldi piyasa o kadar bedava mail hostinglerle dolu iken sen koooskoca godaddy’sin sen yapmamalısın.

Hosting’i aldım ve maile para vermemeyi kafama koydum bunun başka bir çaresi yok mudur diye geniş çaplı bir araştırma yaptığımda karşıma Yandex çıktı. Çok zor olmayan küçük bir kaç dokunuş ile info@alanadim.com ve satis@alanadim.com şeklinde maillerimi aldım. Tabi sadece 2 mail ile sınırlı değil istediğiniz kadar xxxx@alanadiniz.com şeklinde mail alıyor ister cebinize kuruyorsunuz ister outlooka isterseniz normal https://mail.yandex.com.tr/ adresinden. Ha unutmadan Yandex’in kotası ne kadar ise kotanızda o kadar, sanıyorum o da en son 5 GB ‘dı, daha ne olsun.

Eğer sizde benim düştüğüm duruma düşerseniz, yani domain ve hostunuzu aldınız ama mail için sizden hosting firmanız ekstra para istiyorsa ve vermek istemiyorsanız. Buyrun çaresi;

 

Yandex.Mail’i kullanmak istediğiniz alan adını belirtin.

Bunun için Alan adını bağla sayfasındaki forma alan adının ismini girmek gereklidir.

1

 

Alan adınızı doğru girip girmediğinizi kontrol edin. Alan adı doğru belirtildiyse ve “alan adı mevcut” yazısını görüyorsanız; bağlantı talimatlarının altında yer alan “Alan adını bağla” düğmesine tıklayın.

 

2

Eklediğiniz alan adını göreceğiniz “Alanlarım” sayfasına yönlendirilirsiniz.

3

Alan adları için Yandex.Mail hizmetini kullanmaya başlamak için:

  1. alan adı sahibi olduğunuzu doğrulamanız;
  2. MX-kayıtlarını yapılandırmanız veya alan adınızı Yandex’e atamanız gereklidir.

Alan adınız için yalnızca Yandex hizmetini kullanmak istiyorsanız en iyisi alan adınızı Yandex’e atamak olacaktır. Böylece alan adınız için tüm gerekli ayarlar otomatik olarak yapılandırılacaktır.

Aynı şekilde, barındırma sağlayıcınızda bulunan site için alan adınızı kullanıyorsanız sitenin yönetim panelinden MX kayıtlarını yapılandırmanız daha kolay olacaktır.

Not. Alan adının sahibi olduğunuzu doğrulayarak alan adınıza bağlanmak için kullandığınız Yandex’teki kullanıcı adının alan adı sahibine ait olduğunu göstermiş olursunuz.
Dikkat! Daha sonra bağlanılan alan adında Mail hesabınızı ve diğer hesapları yönetebilmek için Yandex.Mail’e bağlanılan alan adının kullanıcı adıyla giriş yapmanız gerekeceğinden, alan adınız şirkete aitse alan adını kişisel bir hesapla değil ayrı bir hesapla bağlamak daha iyidir. Ayrıca yalnızca Yandex.Pasaport’ta kendiniz hakkında ek bilgi belirtmeniz halinde (güvenlik sorusu, cep telefonu numarası, ek posta adresi, tam isim ve benzeri bilgiler) hesabınıza erişimi kurtarabileceğinizi unutmayın. Tüm bilgilerin doğruluğundan, ek bir posta adresine veya cep telefonuna erişebildiğinizden ve güvenlik sorusuna yanıt verebileceğinizden emin olun.
Eminim çoğunuz yapabilmiştir. Gayet açıklayıcı bir makale, Yandex’in yardım sayfalarından aldım. Yinede aksilikler sonucu yukarıdaki talimatları uygulayamayan kişi/kişiler var ise yardımcı olmaya çalışabilirim.
Aydın ÇAĞDAŞ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir