Bilgisayar Teknolojisi – Her Yere Giren Bilgisayar

bilg-z

İlk dijital bilgisayar 1940’larda yapıldı. Günümüzde bu aygıt artık günlük yaşamımızın bir demirbaşı sayılıyor. Bilginin toplandığı, işlendiği ve aktarıldığı her yerde bilgisayarlar vazgeçilmez hale gelmiş bulunuyor. Özel ve kamusal yaşamda bilgisayarların oynadığı kilit rolden dolayı bir  “enformasyon çağı”ndan bile söz ediyoruz. Araştırma ve geliştirme çalışmalarının amacı bilgisayarları küçültmek, yerine getirdikleri işlerin sayısını arttırmak, bilgisayar teknolojisini daha bilg-laptopevrensel hale getirmek ve bilgisayarların hem hızını, hem de güvenilirlik düzeyini yükseltmektir.

İlk başta sadece büyük işletmeler bilgisayar alabiliyordu. Şimdi çocukların odalarında 1960’ların büyük anabilgisayarlarından daha üstün peformanslı PC’ler var.

Digital Equipment Corporation’ın başkan Ken Olsen’in 1977’de şöyle dediği aktarılır: “Bir kişinin evinde bilgisayar bulundurması için hiçbir sebep yok”. Devir değişti artık.

İlk Bilgisayar

bilg-eniacAlman mühendis Konrad Zuse çalışan ve programlanabilir ilk bilgisayar Z3’ü 1941’de yaptı. Ağırlığı yaklaşık bir ton olan ve anahtar olarak rölelerin kullanıldığı bu bilgisayar, uçak tasarımı için hesap yapmaya yönelikti. Bu gelişmeden bağımsız olarak, ABD’de 1943’te ENIAC (Elektronik Sayısal Tümlev Alıcı ve Hesaplayıcı) sistemi kuruldu. Hiçbir rölenin bulunmadığı ve anahtar olarak elektron tüplerinin kullanıldığı bu aygıt, elektronik yoldan programlanabilir ilk bilgisayardı. Askeri uzmanlar mermilerin uçuş yörüngelerini ENIAC’la hesapladı. Bu arada devler kuruluşlarının, üniversitelerin ve büyük şirketlerin kullandığı birkaç büyük bilgisayar geliştirildi.

Her Yerde Var

bilg-super Bilgisayar teknolojisinin günlük yaşamımıza ne kadar sızdığını 2000 yılındaki “binyıl problemi” gösterdi. Yeni yılın gece yarısında hiçbir uçak havalanmadı. Uzmanlar yerleşik bilgisayar mikroçiplerinin “99”dan “00”a zaman değişimini yanlış yorumlaması yüzünden kazaların yaşanmasından korkuyordu. Günümüzde tost makinelerinden kalp pillerine kadar birçok aygıt mikroçipler tarafından kontrol ediliyor.

Geleceğe Doğru

Bilgisayar dünya ekonomisinin en dinamik ve en önemli sektörüdür. Sürekli daha yüksek performanslı ve daha fazla işlevli yeni bilgisayarlar piyasaya sürülüyor. Yüksek performanslı süper-bilgisayarlarınbilg-op ortaya çıkmasıyla birlikte, bir merkezden kopuk bilgi işlem gücü önem kazanıyor. Örneğin, NASA, özel kullanıcılara indirmeye uygun veri paketleri sunuyor ve böylece onların bilgisayarlarını boşta bıraktıkları zamanı kullanarak, gerek duyduğu kapsamlı hesaplamaları yapıyor. “Grid” denen bu yöntemde, tek bilgisayarda çözülmesi zaman alan bir problem küçük kısımlara ayrıldıktan sonra, şebekeye bağlı binlerce bilgisayara dağıtılır. Onlardan gelen hesaplamaların bir araya getirilmesiyle çözüme varılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir