Bilgisayar’ın Tarihi

1822 Buharlı Hesaplama Makinesi (Steam Driven Calculating Machine)

İngiliz matematikçi Charles Babbage, sayı tablolarını hesaplayabilecek, buharla yönlendirilen bir hesap makinesini düşünür. İngiliz hükümeti tarafından desteklenen bu proje maalessef başarısızlıkla sonuçlanır.

1936 Turing makinesi

Alan Turing daha sonradan Turing makinesi olarak adlandırılan ve hesaplanabilir olan her şeyi hesaplayabilen evrensel bir makine geliştirdi.

1943-1944 ENIAC

Pennsylvania Üniversitesi’nden iki profesör John Mauchly ve J. Presper Eckert, Electronic Numerical Integrator and Calculator’ı (ENIAC )’ı geliştirdi.

Dijital bilgisayarların atası olarak bilinen ENIAC, bir oda büyüklüğündeydi.

1976 Apple I

Steve Jobs   ve Steve Wozniak 1 Nisandünya şaka gününde Apple Computers’ı başlatıyor ve tek devre kartı bulunan ilk bilgisayarı Apple I’i piyasaya sürüyordu.

1981 İlk IBM Bilgisayarı

Kod adı “Acorn” olan ilk IBM kişisel bilgisayar tanıtıldı. Microsoft’un MS-DOS işletim sistemini kullanıyordu. Intel yongası, iki disket ve isteğe bağlı bir renkli monitörü vardı. Sears & Roebuck ve Computerland, makineleri dışarıdan distribütörler vasıtasıyla ilk kez satıyor ve markalaşma yolunda ilk adımı atıyorlardı. Aynı dönem PC terimi de yavaş yavaş popülerleşiyordu.

1983 Apple’s Lisa

Apple’s Lisa, GUI’ye sahip ilk kişisel bilgisayardır. Aynı zamanda açılır menü ve ikonlara da sahipti. Dönüşüm başlamıştı,zamanla adı Macintosh’a dönüşecekti.

1985 Windows

Microsoft, Windows ile Apple’a cevap verdi. Commodore, gelişmiş ses ve görüntü özelliklerine sahip Amiga 1000’i tanıttı.

1993 Pentium Microprocessor

Pentium mikroişlemci, PC’lerde grafik ve müzik kullanımını geliştirdi.

2007 iPhone

IPhone  akıllı telefona birçok bilgisayar fonksiyonu getirdi. Kullanıcı arabirimi, sanal klavyeyi de içeren çoklu dokunmatik ekranın çevresinde oluşturulmuştu .IPhone,  Wi-Fi’ye sahipti  ve hücresel şebekelere bağlanabiliyordu.

2010 iPad

Apple  tüketicilerin medya görüntüleme biçimini değiştirerek iPad’i duyurdu ve  tablet bilgisayar segmentini hızlandırdı.

Sonrası zaten günümüz gelişmiş bilgisayar dünyası…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir