Bulut Depolama Hizmetleri, Sanal Harddisk

Bilindiği üzere artık internet tabanlı dosya saklama siteleri çok revaçta ve gayet kullanışlı. Bunların içerisinde en popüler olanı da sizinde bildiğiniz üzere Dropbox. Fakat Dropbox‘ta rakipsiz değil, şöyle bir bakalım dedik bu Dropbox‘a alternatif hangi siteler var, bu gün kısaca bu siteleri inceliyoruz.

Dropbox harika bir hizmet olabilir ama bu mükemmel anlamına tabii ki gelmiyor. 2 Gb yedekleme alanı fotoğraf ve belgeleri içeren günlük kullanım için uygun olsa da, büyük dosyalar ve medya paylaşımı yapmak için hiçte yeterli değil. 50 Gb bir hesabın aylık karşılığı 10 Dolar ederken, 100 Gb alan için ayda 20 Dolar’ı gözden çıkarmalısınız.

İşte alternatifler;

Amazon Cloud Drive 

https://www.amazon.com/clouddrive Adresinden ulaşabileceğiniz Amazon Cloud Drive‘da ise, 5 Gb Ücretsiz iken 20 Gb için yıllık maliyet 20 Dolar,  yok ben daha profesyonelim diyorsanız 1 TB için yıllık 1000 Dolar ödemeniz gerekmektedir.

Önemli özellikleri: 5 Gb ücretsiz depolama alanı, tarayıcıdan yükleme ve indirme, diğer amazon ürünleri ile ve hizmetleri ile bütünleşme.

SugarSync

https://www.sugarsync.com Adresinden ulaşabileceğiniz SugarSync ‘de 5 Gb ücretsizç 30 Gb yıllık 50 Dolar, 500 Gb ise yıllık 400 Dolar.

Önemli özellikleri: iOS, Android, BlackBerry, WindowsMobile ve Symbian için ücretsiz uygulamalar, belgeleri doğrudan değiştirebilme.

Syncplicity 

http://www.syncplicity.com Adresinden ulaşabileceğiniz Syncplicity‘de  2 Gb ücretsiz, 50 Gb aylık 15 Dolar.

Önemli Özellikleri: Güvenlik odaklı hizmet anlayışı; otomatik yedekleme arşivleme araçları; Windows, Mac, iPhone ve iPad istemcileri, gelişmiş şifreleme ve güvenlik.

Windows Live Mesh

http://explore.live.com/windows-live-mesh Adresinden ulaşabileceğiniz Windows Live Mesh‘de  5 Gb ücretsiz. Başka Alternatifiniz yok.

Önemli özellikleri: Dosyaları ve klasörleri çevrim içi ve bilgisayarlar arasında eşitleme, bilgisayarlara uzaktan erişim, Microsoft program ayarlarını bilgisayarlar arasında eşitleme.

Tonido

http://www.tonido.com  Adresinden ulaşabileceğiniz Tonido‘da 250 Mb ücretsiz, 119 Dolara TonidoPlug donanımı, yılda  50 Gb 30 Dolara.

Önemli Özellikleri: Uzaktan erişim; uygulamalarla çoğaltılan özellikler; güvenli bağlantı, Apple, Android,BlackBerry, ve Windows Phone 7 uygulamaları.

Wuala

Adresinden ulaşabileceğiniz Wuala’da 2 Gb ücretsiz, 10 Gb 19 Avro, 25 Gb 39 Avro, 250 Gb 229 Avro.

Önemli Özellikleri: Yüksek kalitede gizlilik ve şifreleme, otomatik yedekleme ve arşivleme, birden fazla bilgisayar arasında dosya eşitleme, dosyalara çevrim içi erişim ve paylaşım.

SpiderOak

https://spideroak.com/ Adresinden ulaşabileceğiniz SpiderOak‘da 2 Gb ücretsiz, ayda 10 Dolara 100 Gb.

Önemli özellikleri: Yedekleme, eşitleme, paylaşım, “sıfır bilgi” güvenliği, sınırsız aygıt desteği, dosya arşivleme.

UbuntuOne

Adresinden ulaşabileceğiniz UbuntuOne’da 5 Gb ücretsiz, ayda 3 dolara 20 Gb yedekleme alanı.

Önemli özellikleri: Platformlar arası eşitleme, mobil erişim, web’den erişim, 5 Gb ücretsiz alan.

—————————————————————————————————————————————————

 

Artık fiyat kalite kıyaslamasını yapıp hangi depolama alanını kullanmak istediğinize karar vermek kaldı. Kolay gelsin.

 

PcNet desteği ile.

Aydın ÇAĞDAŞ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir