Burgazada

burgazada1

Büyüklük bakımından Prens Adaları’nın 3. Adası olan Burgazada,  Heybeliada ve Kınalıada arasında kalmaktadır. Karşısında Kaşık Adası bulunmaktadır. Eni ve boyu 2 km civarında olan adanın; İstanbul Limanı’na olan uzaklığı 9, Anadolu yakası sahil şeridine olan uzaklığı ise 3 mildir.

burgazada3Yuvarlak biçimde olan Burgazada’nın Prens Adaları içerisinde en sakin ve huzurlu ve en güzel manzaraya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Güzel plajlara ve bir o kadar güzel bir doğaya sahip olan adada konaklayabileceğiniz 3 adet otel veya pansiyon bulunmaktadır. Burgazada’daki en ekonomik konaklayabileceğiniz yer Burgazada öğretmenevidir.

Kafanızı dinleyebileceğiniz bir yer olan Burgazada’nın kuzey kesimleri yerleşmenin olduğu yerler olduğu kadar adanın güney ve batı kesimlerine hiç dokunulmamıştır. Burgazada’ya Kabataş’tan kalkan vapurlarla 60, Kadıköy’den 45 dakika, Kabataş’tan hareket eden deniz otobüsleriyle 40 dakikada, Bostancı’dan kalkan motorlarla 30 dakikada gidilebilir. Şehre bu kadar yakın olup bu kadar da sakin bir yer bulmak zor olsa gerek ama Burgazada size huzuru bulma imkanını çok kolay vermektedir.

Burgazada’ya indiğinizde hayatının büyük bölümünü burada geçiren Sait Faik Abasıyanık’ın evini müze ziyareti olarak gezebilirsiniz. Ayrıca adada birçok önemli manastır, kilise, zindan yapıları da bulunmaktadır. Burgazada’da bisiklet kiralayarak, faytona binerek veya yürüyerek gezme imkanınız vardır. Pek büyük olmayan adaı yürüyerek 2-3 saat içerisinde boydan boya turlayabilirsiniz. Denize girmek için oldukça elverişli olan Burgaz ada’ya gittiğinizde Sait Faik’in de çokça vakit geçirdiği Kalkazankaya’ya gitmenizi öneririm. Burgazada’da bulunan tek tepe olan Bayrak Tepe’ye çıkıp eşsiz manzaraya tanıklık etmelisiniz.

Sahildeki restoranların oldukça rağbet gördüğü yer olan Burgazada’da yemek yiyebilecek bir çok mekan alternatifiniz bulunmakta. Yılın her vakti sakin olan ada sadece yaz aylarının Pazar günleri günübirlik tatilciler nedeniyle biraz yoğundur. Genel olarak diğer Prens Adaları gibi turistik olmadığından yalnız olan Burgaz ada, yalnızlığın en güzel tanının çıkabileceği ve kendinizi dinleyebileceğiniz bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

burgazada Köklü bir tarihe sahip olan Burgazadası’nın tarihinde, Aya Yani Kilisesi özel bir öneme sahiptir. 867 yılında inşa edildiği tahmin edilen kilise; farklı tarihlerde elden geçirilmiş, son şeklini büyük ölçüde 1896 yılındaki çalışmalardan sonra almıştır. Bu kilisenin altında 11 basamakla inilen bir zindan bulunur. Methodius isimli papazın bir süre bu zindana hapsedildikten sonra zindanın üzerine inşa edilen kiliseye papaz tayin edildiği rivayet edilmektedir. Tarihte farklı isimlerle de anılan adanın en bilindik isimleri Antigoni, Castrum, Panarmos’dur. Hristos Manastırı, Avusturya Saint Georges Hastanesi adanın ön plana çıkan tarihi yapılarıdır. Ayrıca adanın Ayios Loanis isimli meşhur ayazması adanın ziyaret edilmesi gereken mekânları arasında gösterilebilir. İstanbul’un ilk sanatoryumlarından biri olan Burgazadası Sanatoryumu 1928 yılında kurulmuş,  Adanın tek camii olan Burgazadası Camii ise 1953 yılında İstanbul’un fethinin 500 yılı anısına inşa edilmiştir.

Burgazadası’nın orman örtüsü 2003 yılında meydana gelen yangın felaketi sonrası tahrip olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda belediye ve çeşitli kuruluşların ortak yürüttükleri çalışmalarla yeşillendirilen adada yapılan çalışmalar yavaş yavaş sonuç vermeye başlamış, yanan yerler ağaçlandırılmasıyla adalılar yeşile verdikleri değeri gözler önüne sermiştir. Adanın tek tepesi 170 m yüksekliğe sahip eski ismiyle Hristos yeni adıyla Bayrak tepesi, deniz manzarasının en güzel karelerini sunar. Mezarlık Burnu (Kumbaros Burnu), Hristos Manastırının ilerisindeki meşhur Kalpazankaya gibi adanın doğa harikası mekânları adada görülmesi gereken diğer güzelliklerdir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde adayı betimlerken; Kalesi deniz kıyısında yalçın kayalar üzerinde dört köşe küçük bir kaledir. Ada 10 mil genişlikte ve oldukça verimlidir. 300 kadar bahçeli tatlı suyu olan kuyulu evleri vardır. Halkı Rum’dur. Mamur kiliseleri vardır. Keçi ve tavşan gayet boldur. Dağlardaki bağların hesabı yoktur. Halkı zengin gemicilerdir.

burgazada2Türk Hikâyeciliği’nin önde gelen isimlerinden Sait Faik (Abasıyanık) Burgazadası’nın en önemli simgelerinden biridir. Günümüzde adadaki evi müzeye dönüştürülmüş, ismi iskele çıkışındaki meydana verilerek adı ölümsüzleştirilmiştir. Burgazadası’nın İstanbul için bir başka önemi ise Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçelerinden bu adada kurulmuş olmasından gelmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir