Darıca Hayvanat Bahçesi

Fotoğraf0103

İnsanlığa, doğaya ve tüm canlılara hizmetin en güzel örneği olan Darıca-Bayramoğlu Kuş Cenneti, Hayvanat Bahçesi&Botanik Parkı 1991 yılında nesli tükenen kuşları bir araya toplamak, nesillerini devam ettirmek ve aynı zamanda yurdumuzda ve dünyanın muhtelif bölgelerinde yaşayan kuş türlerinin tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmaya başlanan ve 1993 yılında ilk kez halka da açılan, Türkiye’de eşi olmayan, dünyada da sayılı örnekleri arasında yer alan gerçekten eşsiz ve muhteşem bir yerdir. Doğa ile ilgili çalışmalarını yeni ismi “BOĞAZİÇİ HAYVANAT BAHÇESİ VE BOTANİK PARKI” altında aralıksız sürdürmeye devam eden parkımızda 3 bin hayvan ve 500 çeşit bitki bulunmaktadır.

Fotoğraf0161Türkiye’nin tek özel hayvanat bahçesi ve botanik parkı. 200.000 m2 içerisinde 3000 hayvan yaşıyor. 300 çeşit hayvan ve 500 çeşit botanik bitki bulunuyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen sürüngenler, memeli hayvanlar, kuşlar, balıklar tanışmak bizleri bekliyor. Parkta görebileceğiniz sürüngeler arasında Piton Yılanı, Timsahlar ve Yeşil İguanalar bulunuyor. Pek çok yeni kuşla tanışabilirsiniz: Beo, Buserus Rinoseros, Büyük Boynuzlu Gergedan, Cennet Turnası, Emu Deve Kuşu, Fare Şahini, Flamingo, Golilat Balıkçıl Kuşu, Gri Papağan, Kaya Kartalı, Kelaynak, Nandu Güney Amerika Deve Kuşu, Penguen ve Puhu Baykuşu. Baboon, Bengal Kaplanları, farklı çeşitlerde maymunlar, Korsak Tilkisi, Lama, Poni Atları, Sibirya Kaplanı, Vaşak, Yaban Domuzu ve Zebra da parkta yaşayan memeli hayvanlardan bazıları… Açık akvaryumlarda daha önce görmediğiniz balık türleri bulunuyor.
Parkta hem çocukları hem de büyükleri yeni keşifler bekliyor. Park şehir hayatında doğayı sadece kitaplardan, resimlerden, filmlerden tanıyan çocuklara hayvanları ve bitkileri yakından tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca bir de Çocuk Oyun Bahçesi var.
Darıca Hayvanat Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?

Fotoğraf0096İzmit veya İstanbul yönünden geliyor olun, önce eski adı ile E-5 yeni adı ile D-100 olan karayolunun Bayramoğlu-Darıca Sapağı’na ulaşmanız gerekmektedir.

Buradan dönüp yolun altında kalan akaryakıt istasyonu ve McDonalds ın güney tarafından geçen yol üzerinden geçip Darıca’ya inen yolun sonundaki 3 yol ağzından sola dönünce 1 km. sonra yolun sağında bulunmaktadır.

0-4 yaşındakilerin ücretsiz gezebildiği yer olan Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, 5 ile 17 yaş arasındakilere 10 lira iken, üstündekilere 15 lira ücretindedir. Yerli ve yabancı turistler aynı ücretten değerlendirilmektedir. Küçük, büyük herkesin ilgisini çeken yer olan Darıca Hayvanat Bahçesi, görülebilecek egzotik mekanların başında gelmektedir.

Her gün 9.00-17.00 saatleri arasında gezilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir