Elektrik faturası nasıl daha az gelir?

7 yararlı öneri;

Elektrik, su ve doğalgazı, zam gelsin ya da gelmesin, tasarruflu kullanmak doğayı korumak demektir. Bu nedenle enerji kaynaklarının doğru kullanımı konusunda evde genelde kadınlara çok iş düşer. İşte hem cebinizi hem de doğayı koruyacak 7 tasarruf önerisi:

tasarruf

1-Elektronik bir cihaz alırken enerji verimliliği A, A+, A++, A+++ cihazları tercih edin. Bu cihazlar daha az enerji ile çok daha fazla iş yapar.

 

 

 

 

shutterstock_174204242-custom

 

 

2-Buzdolabınızı güneş alan bir yere veya radyatör, fırın gibi ısı kaynaklarının yanına koymayın. Buzdolabı dışarıdan ısı aldıkça içini soğutması zorlaşır ve elektrik tüketimi artar.

 

 

 

shutterstock_262406477-custom

3-Yemek pişirirken fırının kapağını gerektiğinden fazla açmayın. Kapağı her açışta fırın sıcaklığının 25-30 derece düştüğünü unutmayın. Ayrıca cam ve seramik kaplar tercih ederseniz fırın sıcaklığını 15 derece düşürebilirsiniz.

 

 

 

 

shutterstock_264273866-custom

4-Çamaşırlarınızı yıkarken makineyi tam kapasite çalıştırdığınızdan emin olmalısınız. Çamaşırları bastırdığınızda tamburla arasında bir karış boşluk kalmalıdır. Az kirli çamaşırlarda ekonomik programı uygulamalısınız.

 

 

 

shutterstock_97701776-custom

 

 

 

5-Bulaşıklarınızı makinede yıkayın. 60 derece sıcaklık yerine, 50 derecede yıkayarak da yüzde 10 daha az enerji tüketebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

shutterstock_56757715-custom

 

6-Çamaşırlarınızı nemli olarak ütülerseniz ütünüz daha az enerji harcar. Ütü alırken buhar ayarı ve buhar kapasitesi yüksek olan bir model seçmeyi unutmayın. Ütünüzün kendi kendine kireç tabakasını temizleyebilmesi de önemli.

 

 

 

shutterstock_283426388-custom

 

 

 

7-Elektrik süpürgesinde torbalı yerine su hazinelileri tercih edin. Süpürgeniz torbalıysa süpürmeden önce torbasını boşaltın ki çekim gücü düştüğü için enerjiyi boşa harcamasın.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir