Nelere iyi gelir Elma Sirkesi

Elma Sirkesini nerede ne kadar kullanmalı.

Elma sirkesi binlerce yıldır pişirme ve doğal tıpta kullanılmaktadır.

Birçok kişi; kilo kaybı, kan şekeri seviyesini iyileştirme, hazımsızlıktan kurtulma ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltma gibi sağlık yararları olduğunu iddia ediyor.

Potansiyel kullanımlara göre, her gün ne kadar elma sirkesi alınacağını bilmek zor olabilir.

Bu makale, farklı sağlık yararları için ne kadar elma sirkesi içmeniz gerektiğini ve yan etkilerden kaçınmanın en iyi yollarını açıklamaktadır.

Kan Şekeri Yönetimi İçin:

Elma sirkesi, özellikle de insülin direncine sahip kişiler için kan şekeri seviyelerini kontrol etmenin doğal bir yolu olarak önerilmektedir.

Yüksek karbonhidratlı bir yemekten önce alındığında, sirke, mide boşalma oranını yavaşlatır ve büyük kan şekeri sıçramalarını önler .

Aynı zamanda, insülin duyarlılığını artırır ve böylece, kan şekeri seviyelerinin düşürülmesi, vücut kan dolaşımına ve hücrelere daha fazla glikoz hareket eder.

İlginç bir şekilde, bu etkilere sahip olmak için sadece az miktarda elma sirkesi gerekir.

Yemeklerden önce dört çay kaşığı (20 ml) elma sirkesi içtikten sonra, kan şekeri seviyesinin önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Birkaç gram su ile karıştırılmalı ve yüksek karbonhidratlı yemeklerden hemen önce tüketilmelidir .

Elma sirkesi, düşük karbonhidratlı veya yüksek lifli bir yemekten önce alındığında kan şekerini önemli ölçüde düşürmez .

ÖZET:Yüksek karbonhidratlı bir yemekten hemen önce suya seyreltilmiş dört çay kaşığı (20 ml) elma sirkesi içilmesi kan şekeri artışını azaltabilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) için:

Polikistik over sendromu (PKOS) anormal menstrüel siklus, yüksek androjen hormon seviyeleri, over kistleri ve insülin direnci ile ilişkili hormonal bir durumdur .

Üç aylık bir çalışma, yemekten hemen sonra 100 ml su ile bir çorba kaşığı (15 ml) elma sirkesi içen PKOS’lu kadınların hormon seviyelerinde düzelme yaşadıklarını ve daha düzenli dönemler yaşadıklarını tespit etti .

Bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, her gün bir çorba kaşığı (15 ml), PKOS semptomlarını iyileştirmek için etkili bir doz gibi görünmektedir.

ÖZET: Akşam yemeğinden sonra 100 ml su ile bir çorba kaşığı (15 ml) elma sirkesi içilmesi PKOS semptomlarını iyileştirebilir.

Kilo Vermek İçin:

Sirke , doygunluk hissini artırarak ve gün boyunca tüketilen yiyecek miktarını azaltarak insanların kilo vermesine yardımcı olabilir .

Bir çalışmada, üç ay boyunca günde bir veya iki çorba kaşığı (15 veya 30 ml) elma sirkesi, fazla kilolu yetişkinlerin sırasıyla ortalama 1,2 ve 1,7 kg kaybetmesine yardımcı olmuştur .

Her gün iki yemek kaşığı, elma sirkesi tüketmeyen insanlara kıyasla diyetisyenlerin üç ayda yaklaşık iki kat daha fazla kilo vermelerine yardımcı olduğu tespit edilmiştir .

Salata sosu yapmak için bir bardak suya karıştırabilir, yemeklerden önce içebilir veya yağ ile karıştırabilirsiniz.

Elma sirkesinin diğer diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte kilo kaybına yardımcı olması daha olasıdır .

ÖZET:Birkaç ay boyunca her gün 1-2 çorba kaşığı (15-30 ml) elma sirkesi içilmesi, fazla kilolu kişilerde kilo kaybını artırabilir.

Geliştirilmiş Sindirim İçin:

Birçok insan, sindirimi arttırmak için protein ağırlıklı öğünlerden önce elma sirkesini alır.

Teori, elma sirkesinin midenizin asitliğini arttırması, bu da vücudunuzun proteini parçalayan enzim olan daha fazla pepsin oluşturmasına yardımcı olur .

Sirkenin sindirim için kullanımını destekleyen bir araştırma bulunmamakla birlikte, betain HCL gibi diğer asidik takviyeler mide asitliğini önemli ölçüde artırabilir .

Elma sirkesi gibi asitli yiyeceklerin benzer etkileri olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Sindirim için elma sirkesi alanlara genellikle yemeklerden hemen önce bir bardak su ile bir veya iki çorba kaşığı (15–30 ml) içilir, ancak şu anda bu dozu destekleyecek kanıt yoktur.

ÖZET:Bazıları yemeklerden önce bir ila iki çorba kaşığı (15–30 ml) elma sirkesi içtiğini iddia ediyor. Ancak, şu anda bu uygulamayı destekleyecek bir araştırma bulunmamaktadır.

Genel Sağlık İçin:

Elma sirkesini almanın diğer popüler nedenleri arasında kalp hastalıklarına karşı korunma, kanser riskini azaltma ve enfeksiyonla mücadele yer alıyor.

Bu iddiaları destekleyecek sınırlı bilimsel kanıt vardır ve insanlar için önerilen hiçbir dozaj yoktur.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları sirkenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini, kansere karşı savaşabileceğini ve bakterilerin büyümesini yavaşlatacağını, ancak insanlarda hiçbir çalışma yapılmadığını göstermektedir .

Çeşitli araştırmalar, sirke bazlı soslarla düzenli olarak salata yiyen insanların daha düşük kalp hastalığı riski ve daha az karın yağına sahip olma eğiliminde olduğunu bulmuşlardır, ancak bu diğer faktörlere bağlı olabilir .

Genel sağlık ve sağlıklı yaşam için en iyi elma sirkesi dozunu anlamak için daha fazla insan araştırması gerekir.

ÖZET:Elma sirkesinin insanlarda kalp hastalıklarına, kansere veya enfeksiyonlara karşı koruyabileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığından herhangi bir dozaj önerisi yapılamaz.

Yan Etkileri Önlemek İçin En İyi Uygulamalar

Elma sirkesi tüketmek nispeten güvenlidir ancak bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir .

Elma sirkesinin asitliği sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olduğundan, asidi nötrleştirecek ve olumlu etkilerini azaltabilecek herhangi bir şeyle karıştırmamaya dikkat edin .

Sirkenin asitliğinin ayrıca düzenli kullanımla diş minesine de zarar verebileceğini unutmayın. Bir kamışla içmek ve daha sonra ağzınızı suyla durulamak, bunun önlenmesine yardımcı olabilir .

Elma sirkesi içmek sağlık yararları ile ilişkiliyken, uzun yıllar her gün büyük miktarlarda (237 ml) tüketmek tehlikeli olabilir ve düşük kan potasyum seviyeleri ve osteoporoz ile ilişkilendirilebilir .

Bulantı, geğirme veya reflü gibi elma sirkesini aldıktan sonra rahatsız edici yan etkiler yaşıyorsanız, almayı bırakın ve bu belirtileri doktorunuzla görüşün.

ÖZET:Elma sirkesi küçük miktarlarda nispeten güvenlidir ancak diş minesini aşındırabilir veya bazı kişilerde mide rahatsızlığına neden olabilir. Uzun süre boyunca büyük miktarlarda tüketmek güvenli olmayabilir.

Dip Not:

Elma sirkesi kan şekerini yönetmeye yardımcı olabilir, PKOS semptomlarını iyileştirebilir ve kilo kaybına neden olabilir.

Tipik bir doz, suyla karıştırılıp yemeklerden önce veya sonra alınan 1-2 yemek kaşığıdır (15-30 ml).

Araştırmalar sindirimi artırabileceği ve kalp hastalığını, kanseri veya enfeksiyonu önleyebileceği iddialarını desteklememektedir.

Elma sirkesi, ölçülü olarak tüketilmesi için nispeten güvenli bir takviyedir, ancak kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır.

Gelecekteki çalışmalar daha fazla potansiyel kullanım ve fayda ortaya çıkarabilir ve en etkili dozajların netleştirilmesine yardımcı olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir