Facebook herkese mesaj gönderiyor, virüs var vs.. İşte çareler…

Sosyal medya maalesef virüs ve casus yazılımlar için bulunmaz bir platform evet bu makalemizde bu konuda ne yapabilirsiniz biraz buna değineceğiz.

Son günlerde iyice çoğalan “Facebook hesabım herkese mesaj atıyor”  “hesabım kendi kendine bir şeyler paylaşıyor” vs.. gibi şikayettlerinizin son bulabilmesini ümit ederek bu makaleyi hazırldım inşallah yardımcı olur.

– Öncelikle bilgisayarınızda bir kaç adet Explorer olabilir(Mozilla, İnternet Explorer,Chrome vb..)  bunların içerisinden hangisi ile Facebook’a giriyorsanız denetim masasındaki Program ekle kaldır uygulaması ile bilgisayarınızdan kaldırın. Bu bölümde yine kullanmadığınıza emin olduğunuz “bu nedir” dediğiniz bir şey var ise onu da kaldırın.

 

– Bilgisayarınızı CCleaner  gibi sağlam bir program ile analiz edin  bulunan her şeyi temizleyin, bu muhtemel uygulamanın bilgisayarınızın çeşitli bölümlerine attığı parçacıkları yok etmenizi sağlayacaktır.

 

-Varsa virüs programınız ile (yoksa buradan Avg adlı programı indirip kullanabilirsiniz). Virüs programı Facebook’taki bu probleminize çare bulacak diye bir kaide yok ama yinede tarama yaptırmanız da fayda var.

Bu iki şıkkı başarı ile tamamladıysanız

 

3. olarak önce Facebook hesabınızda oturum açın, sağ üst köşede bulunan kilit işaretinin yanındaki aşağı oku açıp ayarlara tıklayın ardından sol bölümden uygulamalara tıklayın ve ortada uygulamalarınızın altında tüm uygulamaları göstere tıklayıp tüm uygulamalarınızı karşınıza alın ve içinde size yabancı olan ne varsa hemen sağındaki çarpı işaretine basarak kaldırın. Yabancı gördüğünüz bir uygulama yoksa ne ala.

4. ve son olarak olarak bilgisayarınızda başlat- çalıştır yolunu takip ederek kutucuğa “msconfig” yazıp enter a basın (bu yol windows 7 işletim sistemlerinde başlata bastığınızda karşınıza çıkacak olan küçük kutucuktur) açılan pencerede menü başlıklarından “Başlangıç” ı seçip aşağıda “tümünü devre dışı bırak” yazısını tıkladıktan sonra “Başlangıç öğesi altında açılışta sadece işinize yarayan virüs programı vs.. programları sol tarafına çeltik atın. Tamama bastıktan sonra karşınıza yeniden başlat ya da başlatmadan çık gibi iki seçenek gelecek  yeniden başlatı tıklayıp bilgisayarınızı kapatıp açın.

 

Yukarıdaki adımları tek tek uyguladıysanız son olarak basit bir arama ile google.com.tr ye chrome yazıp chrome u tekrar kurun.  Büyük ihtimal sorununuz halloldu. Fakat yok sorunum hallolmadı diyorsanız sizin için yapılacak tek şey artık bilgisayarınızın format vakti gelmiş demektir. Eğer ki biraz olsun yardımcı olabildiysem ne mutlu.

 

Aydın ÇAĞDAŞ.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir