Fenerbahçe Lig düşürülemez, düşürülmemeli çünkü;


Fenerbahçe 104 yaşında dev bir çınar evet dev bir çınar ama bu düşürülmemesi için bir bahane değil, Fenerbahçe düşürülmemeli, çünkü Fenerbahçe Türk futbolunun ekonomisinin son 10 yıldır en güçlü lokomotifidir bunu ister bir Galatasaray’lı ya da Beşiktaş’lı arkadaşımız kabul etsin istersede etmesin bu gerçek değişmez.

Peki bunu nasıl iddia edebiliyorum, nasıl oluyorda Fenerbahçe Türk futboluna yön veriyor, ya da ekonomisinin en güçlü lokomotifi oluyor.?

Hepimiz gazetelerde zaman zaman Stad gelirleri,  Forma Satışları, Tesisleşme, Seyirci Hasılatı, Seyirci ortalamaları hakkında istatistiki bilgilere rastlamışızdır. Doğrusu benim rastladığım bu istatistiklerin özellikle son 5 yılda tamamında Fenerbahçe açık ara liderken son 10 yıl bazındaki bütün istatistiki bilgilerde ise en azından ilk 3’te kendine yer bulmuştur.

Nasıl oluyorda oluyor;

Mesela Stadyumlar nasıl para kazandırıyor;

· Büyük kulüpler Avrupa kupaları ve Türkiye Kupası dahil kendi sahalarında ortalama 25 maç yapıyor.
· Bu maçlar başlamadan önce sezonluk kombine kartlar ve localar satışa çıkıyor.
· Kulüp Avrupa kupalarında mücadele ediyorsa kombine kart ve loca fiyatları artıyor.
· Avrupa Kupaları ve derbi maçlarının bilet fiyatları aynı seviyede tutuluyor.
· Takım şampiyonluk yarışındaysa bilet fiyatları da artıyor.
· Küçük kulüpler ise bir liraya bile maç bileti satmak zorunda kalıyor.

Yukarıda saydığım seçeneklerin doğru olduğu konusunda bir şüphemiz yok ise son on yıldır soluksuz bütün şampiyonluk yarışlarında ilk 3’deki tek takım Fenerbahçe’nin stadyum gelirleri konusunda rakiplerine fark atmış olması gayet normal olarak görülebilir.

Hürriyet gazetesi yazarı  Vahap Munyar’ın 22.12.2010 tarihli eski Galatasaray kulüp başkanı Adnan Polat ile yaptığı röportajdan alıntı yapacak olursak Adnan Polat’ın büyük bir açık sözlülükle söylediği şu sözler sanırım bu konunun özeti olabilir;  “Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyumu’nda yıllık gelirlerimiz en iyi dönemde 20 milyon dolar oluyordu. Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda sağlanan yıllık gelir 60-65 milyon doları buluyor. Yani, Fenerbahçe, stad gelirinde bize her yıl 40 milyon dolar fark atıyordu.
Polat, bu noktada şöyle bir hesap da yaptı:
– Fenerbahçe’yle stad geliri konusunda aramızdaki 40 milyon dolarlık fark 8 yıldır sürüyor. Yani, 8 yılda Fenerbahçe 320 milyon dolar öne geçmiş oldu.”

  Mesela  Forma satışları;

2010-2011 yılı için Fenerbahçe futbol kulübü forma satış rakamları:

295.000 (sadece forma)

2010-1011 yılı için Beşiktaş J. kulübü forma satış rakamları:

140.000 (sadece forma)

2010-2011 yılı için Galatasaray futbol kulübü forma satış rakamları:

90.00 (sadece forma)

yukarıdaki rakamların sonunda parantez içinde sadece forma yazma sebebim bu forma satışlarının futbol kulüplerinin geniş ürün gamının olduğu ve bu ürünlerin satışlarınında ciddi rakamlara ulaştığını ve bu rakamlarda da Fenerbahçe’nin açık ara önde olduğudur

Mesela Tesisleşme;

Tesisleşme konusunda ise yıllardır bilinen Galatasaray üstünlüğü ,Fenerbahçenin son yıllarda yaptığı Topuk Yaylası, TT Ankara Tesisleri, Samandıra Can Bartu Tesisleri gibi çok önemli tesis atakları ile şu anda yerini başa baş giden tatlı bir rekabete bırakmış durumda, hatta bazı spor otoritelerine göre Fenerbahçe’nin tesisleşme açısından Galatasaray’dan daha önde olduğu öne sürülsede gayrimenkullerinin değeri açısından her iki takımda aynı değerde sayılabilir.

Mesela Seyirci Ortalamaları;

Turkspor.net adlı internet sitesinin tek tek kulüpleri arayarak aldığı rakamlardan oluşan 2009-2010 yılı  tablosu ise aşağıdaki gibidir.

TÜRKiYE’DE SEYİRCİ SIRALAMASI

TAKIM SEYİRCİ ORT.
– Fenerbahçe 35.000
– Beşiktaş 20.000
– Galatasaray 19.000
– Trabzonspor 15.000
– Bursaspor 14.000
– Eskişehirspor 12.000
– Kayserispor 12.000
– Denizlispor 8000
– Antalyaspor 7000
– Diyarbakırspor 7000
– Gaziantepspor 6000
– Sivasspor 6000
– Manisaspor 5000
– Büyükşehir Bld. 200
Yukarıdaki tablo son on yıl için rakam olarak küçük oynamalarla aşağı yukarı aynıdır. Yine burada da görüldüğü gibi Fenerbahçe’nin farkı ortadadır.

Önce konu başlıkları ile rakamların yardımı ile Fenerbahçe’nin neden Türk futbolunun lokomotifi olduğunu açıklamaya çalıştım, diyelimki Tff Fenerbahçe’yi düşürdü ne olacak Türk futbol ekonomisi nasıl etkilenecek birde bu açıdan yukarıdaki bilgiler ışığında genel olarak konuyu değerlendirelim;

Tff’nin böyle saçma bir karar vereceğine ya da verebileceğine inanmıyorum ama düşüncem şudur, mahkeme sonucunda konunun kişisel ya da çetecilik olarak üstü kapanacağıdır. Kimse şike yapmamışmıdır, belkide tüm futbol kulüpleri yapmıştır, yaklaşık bir ay önce buna bütün futbol severler emindi ve bu konuda tartışmalara apansız girerlerdi fakat şimdi birazda basının sayesinde sanki sadece Fenerbahçe şike ve teşvik primleri veriyormuş gibi lanse ediliyor. 13 Temmuz tarihli yerden göğe programında Fenerbahçe eski yöneticisi Sayın Ömer Çavuşoğlu ne demişti hatırlayalım  ”Benim ağzımı açtırmasınlar 14 Nisan’dan öncesi için konuşursam çok şey anlatırım”  aynı programda eski Milletvekili eski Tff başkanı eski Trabzonspor kulüp başkanı ve Fahri Trabzonspor başkanı Mehmet Ali Yılmaz’da defalarca teşvik primi verdiğini, şike yaptığını ve yapan kulüp başkanlarının olduğunu bildiğini söylemiş ya da bunu ima eden sözler sarf etmiştir.

Olacağını zannetmiyorum ya, oldu diyelim, Fenerbahçe lig düştü herkesin gözüaydın mı olur? Hayır belkide buna en çok Galatasaray’lı üzülür, Fenerbahçe’li zaten takımı ile Bank Asya’ya düşer ama Galatasaray’lı, Beşiktaş’lı ne yapar Fenerbahçe maçının adrenali olmadan lig biter mi? Ya da Fener’e Fener’liye takılmadan sezon biter mi bunu bu satırları sadece okumak için okuyanlar pek anlamaz ama taraftar bu yazıyı okurken bile o atmosferi, o heyecanı yaşar.

Fenerbahçe Lig düştü diyelim bakın neler olur kimse üzerinde Bank Asya yazan forma almak istemez alan 3-5 bin gerçek Fener’lide yeterli olmayacağı gibi Adidas’ın forma yaptırdığı Türkiye’de onlarca fabrika yeterince iş alamadığı için fabrikalarından işçi çıkaracaktır, tabii bu forma kanadı, Fenerbahçe’nin sattığı onlarca ürün var ve bu ürünlerin tamamı taşeron firmalara yaptırılıyor kabaca bir hesap yapacak olursak , Fenerbahçe etkili 1000 fabrika olduğunu düşünelim her fabrikadan 10 kişi çıkarılacak olsa 10.000 kişi yapar ki bu aileleri ile yaklaşık 40.000 kişiye tekabül eder.

Fenerbahçe Bank Asya’ya düştü,stat ortalamasıda otomatik olarak 16-17.000’e inecek bu hızlı düşüşten kimler etkilencek statta çalışan güvenlik ve onların aileleri, stat etrafındaki esnaf ve onların aileleri, sadece Şükrü Saraçoğlu etrafındakiler mi? Hayır, Süper ligde oynayan bütün takımların stat çevresinde bulunan esnaflar için aynı şey geçerli hatta Süper ligde oynayan futbol  kulüpleri adeta her Fenerbahçe maçı tarihini, transfer taksitlerinin toplu ödeme günü olarak her sezon başında ajandalarına not olarak düştüğü bile söylenebilir. Fenerbahçe’ye sponsor olmuş dev firmalar, onlarlarla çalışan diğer firmalar, Bank Asya’da 3 yabancı oynatabilmek gibi bir zaruriyet olduğu için Fenerbahçe’de oynayan 3 yabancı hariç geri kalan yabancılar. Herkes hepsi etkilencek çünkü zincirin en kalın ve en sağlam halkası Fenerbahçe.Herşeyden önemlisi Türkiye’nin Avrupa futbolunda düşeceği zor durumlar.Tamda Avrupa’nın en iyi 6. 7. ligiyiz diyorduk ki şimdi dip yaptık.

Başka bir açı; Daha 6 ay öncesine kadar Avrupa Futbol tv yayın ihalesi konusunda Aziz Yıldırım‘ın uğraş ve çabalarıyla(  taraflı tarafsız herkesin ortak görüşü)  Almanya ile neredeyse ligimiz aynı fiyatta  diye bütün tv kanalları, gazeteler, radyolar bangır bangır bağırmıyorlarmıydı? Fenerbahçe düşerse peşinden Beşiktaş, Trabzonspor,Sivasspor, Eskişehirspor belkide Galatasaray’ıda götürür o zaman ne olur400 milyon dolar vererek yayın ihalesini alan Digitürk yine o parayı verir mi sanıyorsunuz belki bu dediğim takımlardan 2-3 tanesi düşerse 100 milyon bile vermez, e o zaman ne olur, 2010-2011 sezonunda maç başına galibiyet için 700 bin küsur Tl, beraberlik için 350 bin küsur Tl alan ve nasıl olsa seneyede bu paraları alacağız aldığımız paralarla transfer taksitlerimiz öderiz düşüncesi ile yola çıkan Süper lig takımlarımız maç başına 50 – 60.000 Tl’leri gördüler mi kulüp çalışanlarının maaşlarına yetmediğini o zaman anlayıp artık ligimizin Almanya ile değil 2011-2012 için artık Azerbaycan, Gürcistan, Moldova gibi takımlarla boy ölçüşür duruma düştüğünü geçte olsa anlamış olacaklar. İşin aslı kulüpler birliğide bunun farkında işte bu yüzden son toplantılarının ardından yaptığı açıklamada Fenerbahçenin lig düşmesine karşı çıktıklarını açıkladılar.

Fenerbahçe üzerinde oynanan oyunların meşrulaştırılması için verilen en saçma sapan örnek ise “e iyide Juventus nasıl düşürüldü ?” mantığı ile yaklaşımdır.

Düşürülür, o Juventus İtalya’da biraz düşünürsek en az 10 tane Juventus gibi takım gelir aklımıza ama gerçekçi ve tarafsız düşünecek olursak Fenerbahçe düşürülemez çünkü Türkiye’de  ne yaparsanız yapın ne derseniz deyin ne Fenerbahçe gibi başka bir takım daha var, ne de Fenerbahçe camiası gibi bir camia.

Aydın ÇAĞDAŞ

5 comments

  1. mükemmel bir yazı mükemmel bir saçmalık tebrikler bu yazıya şapka çıkartılır diyen arkadaş sana şapka çıkartılır asıl 295 bin forma sattın hadi inandık ki yalan 😀 neyse inandık % 70 ini adidas nike her neyse formayı yapan marka alır gelirlerin %70 ini geçtim onu fb en büyük klüp düşürülemez ha yani gs yapsa zaten fakir düşür diyosun bunu da geçtim ekonomik olarak zor durumdayız diyen fener neden trafnsfer yapar düşmeyi istemeyen fner neden kendimizi düşürürüz der siz en büyükmüsünüz alın size verdim en büyüklügü

    1. adamın sana yalan borcumu var ezikliğin burda bile belli oluyor adamın söylediği herşey doğru ligden düştüğü an digitürk ün verdiği paraları alabilirmisiniz stad gelirlerinde yanımıza yaklaşabilen bile yokken bu yazının yalan olduğunu iddaa etmek eziklikten başka bir şey deil

  2. BU YAZI g.s´ye bjk´ye KAPAK OLSUN HADDINIZI VE NEREDE DURACAGINIZI BILECEKSINIZ. TÜRKIYE´NIN EN BÜYÜK SPOR KULÜBÜ FENERBAHCE´DIR, BU HEP BÖYLEYDI VE MAHSERE KADARDA BÖYLE KALACAKTIR. NE MUTLU FENERBAHCE´LIYIM DIYENE. FENERBAHCE CUMHURIYETI 1907

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir