Google Adsense ‘den para kazanmak

Blog yazarlarının bloglarından reklam geliri elde etmek için Google Adsense’i seçmelerinin en temel nedeni güvenilir olması.

Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu gibi blog yazmak hobi ya da bireysel/kurumsal markalaşma amaçlarının dışında ek gelir elde etme (para kazanma) amacıyla da tercih ediliyor. Burada en çok ilgi gören reklam modelişüphesiz Google Adsense reklamlarıdır. Blog yazarlarının bloglarından reklam geliri elde etmek için Adsense’i seçmelerinin en temel nedeni güvenilir olması; 200 TL barajını geçen her blog sahibinin banka hesabına ortalama olarak ilgili ayın 20. gününden sonra reklam ücreti yatırmasıdır.

Diğer tercih ediliş nedeni ise blog yazarlarının çevrelerindeki diğer yazarların adsense üzerinden iyi kazanç elde ediyor olmalarını görmeleridir. Peki Adsensereklamlarından para kazanmak bu kadar kolay mı? SEO ile google adsense kazancı arttırılabilir mi?

Google Adsense reklamlarından para kazanmak kolay mı?

resim-5732Google Adsense reklamlarından para kazanmak eğer siteniz Google Adsense reklam kriterlerine uygunsa, düzgün ve düzenli içerik girişi yapıyorsanız, SEO ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri göz ardı etmiyorsanız mümkün. Dikkat ederseniz kolay demedim; her işte olduğu gibi özenle çalışıldığı takdirde mümkündür. Burada kazancın miktarını belirleyen blog yazarıdır. Elde edilecek kazanç yazarların bloglara gösterdiği ilgi ile doğru orantılı olarak azalır ya da artar. Doğru yönetildiğinde bir blog sitesinden ayda 19.000 TL Adsense geliri elde edildiğine bizzat şahit oldum.

Blogunuzu yayına alırken eğer amacınız Google Adsense reklamları ile kazanç elde etmekse daha öncesinde mutlaka Google’ın yayıncı sitelerden beklentileri ile ilgili dokümanları okumanız gerekir. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda sitenizi yayına alırsanız Adsense reklam onayı kolay olur. Aksi takdirde sitenizi Google Adsense servisine onaylatmak ve pinli bir Adsense hesabına sahip olmak deveye hendek atlatmaktan zor olabilir.

SEO ile Google Adsense kazancı arttırılabilir mi?

Adsense geliri odaklı blog SEO çalışmaları ile kurumsal firmaların SEO çalışmaları birbirinden biraz farklıdır. Birisinde site hitini arttırmak öncelik olurken diğerinde aksiyon alınacak ya da satışa etki edecek türden çalışmalar yapılır. Blog SEO çalışmaları sitelerin hit artışında çok büyük etki göstermekte bu da doğal olarak Adsense gelirini olumlu yönde etkilemektedir.

Adsense geliri odaklı blog açmadan aşağıdaki belirttiklerim incelenir ve uygulanırsa elde edilen kazanç tatmin edici düzeyde olur.

 • Nish bir alan seçimi: Eğer nish bir alan seçilirse işiniz her zaman kolaydır. Bu rakiplerinizin az olması ve dolayısıyla Google aramalarında kolayca ilk sayfa, ilk sıralarda yer almanız anlamına gelir.
 • Title (Başlık) seçimi: Google’da bir yazının rakipler arasından sıyrılıp ilk sıralarda yerleşmesinde yazı başlığı seçiminin rolü büyüktür. Rakiplerinizden farklı ama yazı içeriği tam olarak örtüşen ve anahtar kelimelerinizin içerisinde geçtiği başlıklar kullanılmalıdır.
 • Description (Açıklama): Kısa olmalı ve içerisinde ilgili yazının konusu ile örtüşen anahtar kelime geçmeli.
 • Keywords (Anahtar kelime): Birçok blog sahibi maalesef bu alanı spam olarak kullanılıyor. Seçilecek anahtar kelimeler maksimum 8 adet olmalı ve anahtar kelime seçiminde “Google keyword planner” aracından faydalanılmalıdır.
 • Özgün içerik: Google’da doğal yollarda kalıcı ziyaretçi elde etmek istiyorsanız mutlaka ve mutlaka içeriğinizin özgün olması gerekir. Aksi takdirde bir gün Google algoritmalarına yakalanabilirsiniz.
 • Zengin içerik: Blog içerikleri sadece yazıdan oluştuğunda ziyaretçinin bu yazıları okuma olasılığı ve sitede kalma süresi kısa olur. Halbuki içeriği resim,video, slayt gibi dosyalarla zengin hale getirdiğimizde kullanıcı daha uzun süre kalır ve sitede gezinir. Google kullanıcının siteye girmesi kadar girdikten sonraki aktiviteleriyle de ilgilenir. Yüzlerce zayıf içerikli yazı yerine zengin içerikli onlarca yazı çok daha fazla görüntülenecektir.
 • Link inşaası: Blog üzerinde landing page (iniş sayfaları) olmalı. Bu sayfalar hedeflenen anahtar kelimelere yönelik olup site içerisinde o sayfalarla alakalı yazılardan linkleme yapılmalıdır. Bunun yanı sıra site içerisinde kullanıcıların rahat gezinebilmesi ve aradığı içeriğe maksimum 3 hamle ile ulaşabilir olması da son derece önem teşkil etmektedir.
 • Webmaster Tools: Bir blog sahibinin Google webmaster tools kullanmaması düşünülemez. Bloga ziyaretçilerin hangi sorgularla geldiğini gözlemlemek için, hata sayfalarının tespiti için ve daha birçok önemli husus için webmaster tools verileri dikkate alınmalı ve buradaki sorunlu kısımların düzeltilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.
 • Sitemap (Site Haritası): Hala site haritası olmayan blog sahipleri var. Site haritası Google botlarının site içeriğini kolay bir şekilde indexlemesi ve siteyi gezebilmesi içindir. Site haritaları güncel olmalı ve Webmaster Tools üzerinden Google’a gönderilmelidir.
 • Ölçümleme: Blog sitelerinin ölçümlemeleri genellikle göz ardı edilir. Unutulmamalıdır ki takibi yapılmayan hiç bir şey yönetilemez. Dolayısıyla blogların site istatiklerini tutan araçlar üzerinden takip edilmeleri gerekir.Google Analytics başta olmak üzere çok kaliteli birçok araç bulunmaktadır.
 • Süreklilik: Blog sitelerinde süreklilik sağlanmalıdır. İçerikler bir plan dahilinde girilmeli ve asla bu plan dışına çıkılmamalıdır. İçerik girişlerinde süreklilik ziyaretçi sadakati sağlayacağı gibi Google tarafından da olumlu olarak değerlendirilir.
 • Kullanıcıya dokunabilme: Bir blog için en önemli konu diyebilirim. Çünkü eğer blogunuzda kullanıcıların merak ettiklerine, sorularına cevap niteliğinde bilgiler verebiliyorsanız bunun geri dönüşümü yüksek olur. Bu yazıların paylaşılması, doğal backlink (tavsiye link) gibi birçok katkıyı da beraberinde getirir.
 • Hedef kitleye servis: Blog’da yazılan yazılar arama motorları kanalıyla hedef kitlenize henüz ulaşamıyor olabilir ya da siteniz yeterince içeriğe ulaşamadığı için ziyaretçiler blogunuzu bulamayabilir. Onlar bloga gelemiyorsa blog onların ayağına götürülmelidir. Hedef kitlenizin aktif olarak bulunduğu forum siteleri, sosyal ağlar araştırılmalı ve blog içerikleri bu kullanıcılara servis edilmelidir.
 • Dinleme: Hedef kitlenizin blog üzerinden sorduğu sorular önemsenmeli. Benzer içerikli siteler incelenmeli ve oradaki istek yorumları not alınmalıdır. Elde edilen verilere göre içerik girişleri yapılmalıdır.
 • Sosyal medya: Sosyal medya ile Google arasında yaklaşık 2 yıldır sıkı bir ilişki var. Sosyal medya üzerinde organik olarak paylaşılan içerikler sıralamalarda daha üst sıralarda yer alıyor. Her ne kadar spam çalışmalar nedeniyle Google+dışındaki sosyal ağların arama sonuçlarında bundan sonra etkisinin daha az olacağını düşünüyor olsam da yine de tüm sosyal ağlarda paylaşımlar olmalı.Sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısının küçük bütçelerle reklam yaparak arttırılması da blog’un içeriklerinin hedef kitleye ulaşmasında etkili olacaktır.
 • Yapısal veri işaretlemesi: Yapısal veri işaretlemesi Webmaster Tools üzerinden kolayca yapılabilen bir işlemdir. Arama sonuçlarında (Serp) web sitenizin diğer sonuçlara göre daha farklı çıkmasına ve Google botlarına yazının içeriği ile ilgili bilgi vermeye yarar. Google tarafından belirtildiği gibi uygulandığında blog hit artışına doğrudan etkisi vardır. (Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı)
Bu makale için Ömer Akgün’e teşekkür ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir