Hattuşa Türkçe adı ile Hattuşaş; Hitit’in başkenti.

20131106_153617

2013 ün son ayında Hattuşa (Hattuşaş) ‘a gittik 4000 yıllık sırlar ile dolu bu eski yerleşim yerini dolaşmak büyüleyiciydi. Bizde bu gezi ile ilgili bir makale yazmamız gerek dedik ve işe koyulduk.

Çorum’un yaklaşık 100 Km güneyinde Ankara’ya yaklaşık 250 Km uzaklıktaki bu yere girerken kapıda güvenlik sizi karşılıyor kişi başı 5 TL veriyorsunuz ve gezeceğiniz istikameti sadece gösteriyor, bu eşsiz tarih kokusunu ise arabanızla gezerken alıyorsunuz evet yanlış okumadınız hem Tarih’i dolaşıyorsunuz hemde arabanızın içerisindesiniz. İçeride onlarca araba turist taşıyor rehberler tarihi yerleri ballandıra ballandıra anlatıyor. Fakat bu 4000 yıllık kültürel mirasa ne kadar sahip çıkmışız biraz tartışılır açıkçası.

Zirveye çıkana kadar sizlere Aslanlı kapı,Yerkapı gibi bir sürü kapılar eşlik ediyor,zirvede Yerkapı’ya ulaştığınızda taşların arasından uzunca bir tünele giriyorsunuz, diğer taraftan çıktığınızda yepyeni bir dünya, tekrar aynı yere döndüğünüzde sanki zaman da 4000 yıllık bir yolculuk yapmış gibi oluyorsunuz. Yavaş yavaş aşağıya inerken onlarca belki yüzlerce tarihi yapı ile karşılaşıyorsunuz ama çok büyük bir alanda bulunan tapınaklar bölümü gayet ilgi gören ve kalıntıların üzerinde gezebileceğiniz bir bölüm. Maalesef aynı bölge içerisinde her yerde hatta tarihi kalıntıların arasında ineklerin çobanlar eşliğinde ya da başı boş bir şekilde dolaştığına şahit olabilirsiniz.
Aynı zaman da çıkışta yaklaşık 2 Km sonra Hattuşaş’ta ki kazılardan elde edilen çanak çömlek ve tarihi kalıntıları bulabileceğiniz bir müzede sizi bekliyor.

DSC_0255

 

33.390, unescohattusajpg

Ayrıca Kültür Bakanlığı’nın Kültür varlıkları ile ilgili hazırlamış olduğu sitede bilgi sadece aşağıdaki gibidir.

Yeri: Karadeniz Bölgesi, Çorum
Kategori: Kültürel
1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Hattuşa (Çorum, Boğazköy), Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur. Önceleri ilk sahipleri olan Hattiler tarafından “Hattuş” olarak adlandırılan şehir, Hitit egemenliğine geçtikten sonra “Hattuşa” adını aldı. M.Ö. 1700’lerde Kuşşara şehrinin kralı Anitta tarafından alınan Hattuşa, yine Anitta tarafından yıkıldı. Yazılı kayıtlarda Anitta ilk Hitit kralıdır. Yaklaşık yüzyıl kadar sonra şehir, I. Hattuşili tarafından tekrar kurularak 400 yıldan uzun bir süre hüküm sürecek olan bir uygarlığın başkenti haline getirildi. Günümüzde görülebilen ve büyük çoğunluğu Büyük Kral IV. Tudhaliya dönemine ait olan kalıntılar arasında tapınaklar, kraliyet konutları ve surlar bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir