Hobi Nedir ?

Hobinin sözlük anlamı ( UĞRAŞI ) olup, halk arasında boş zamanları değerlendirmek amacı ile yapılan iş veya işlerdir. Balık tutmak, fotoğraf çekmek, el sanatları ile uğraşmak gibi. Hobi para kazanma amaçlı da yapılabilir ancak profesyonel bir amaç taşımamaktadır. Ülkemizde genellikle işi gücü olmayanların kendilerini meşgul etmek için yaptığına hobi denir gibi bir anlam yüklenirse de, bazı kişiler hobinin anlamını dahi bilmemekte, bazıları ise iskambil , okey vb oyunları da hobi sınıfına sokmaktadırlar.

Bence HOBİ, çalışma zamanları dışında yapılan, kişinin ruhsal, bedensel ve sosyal yaşantısına bilgi, beceri kazandırmak amacı taşıyan uğraşılara denir. Zamanımızda bütün hastalıkların sebebi olarak bilinen STRES ile savaşmanın en kolay yolu herhangi bir HOBİ ile uğraşmaktır.

Hobinin en güzel tarafı ise şudur. Değişip malzemelerden, değişik aletler kullanarak ortaya çıkardığınız  eserinizi bitirdiğinizde karşısına geçip ona bakarken yaşadığınız an inanın pek çok şeyden daha zevklidir.

Balık tutarken doğanın sessizliği içinde suyun dinginliği oltanızın ucundaki şamandıranın hareketi eğer varsa bir bardak çayın o tadı yaz olsun (Sıcaktan) kış olsun (Soğuktan) şikayet etmeden beklemek.

Akvaryumun başında balığınızın yumurta dökmesini beklerken, yumurtaların anne ve baba balık tarafından nöbetleşe beklendiğinde, yumurtadan çıkan yavrunun düştüğü yerden alınıp yuvaya bırakılması sırasında yaşadığınız o güzel dakikalar.

Anne ve babalarının size emanet ettiği 25 – 30 çocuk ve gençle yaz kış demeden kamp yapmak patates yemeği yemek, çay içmek o gençlerin ve çocukların yaşadıklarından aldıkları zevki gözlerinin içinde görmek, doğanın tertemiz bağrında yürümek az şey mi ? yaşamınıza yaşam katan o süre sizde stres bırakır mı ? Bir düşünün.

Kapalı bir yerde sigara dumanı içinde geçen bir zaman inanın hiç düşünemiyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir