İkh topluluğundan çağrı.

İnternette Kotaya Hayır Topluluğu’ndan Çağrı: ‘Adil Kullanım Kotasını Kaldırın’124424

İnternet kullanıcılarının şikayetçi olduğu adil kullanım kotası ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bu yıl iyileştirme çalışması yapılması gündemde. BTK’nın adil kullanım kotasındaki veri hızının bu yıl içinde iyileştirmesini öngören planına tepki gösteren İnternette Kotaya Hayır Kampanyası Topluluğu, ‘adaletsiz’ olduğunu savundukları adil kullanım kotası uygulamasının tamamen kaldırılmasını istiyor.

 

İnternet servis sağlayıcılarının belirlediği ve kullanım kotalarının aşılması durumunda internet hızını 3 Mbps’ye düşüren uygulama, pek çok internet kullanıcısının şikayetçi olduğu bir konu.

 

Hızın 3 Mbps yerine 5 Mbps’ye düşürülebileceği konuşuluyor

kotaa

Kotanın aşılması durumunda internet hızı hali hazırda o ay için 3 Mbps’ye sabitleniyor. BTK tarafından yapılacak yeni düzenleme ile, internet hızının 3 Mbps yerine 5 Mbps’ye düşürülebileceği söyleniyor.

Adil kullanım kotasına ilişkin çalışma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2016’daki iş planında yer almıştı. Ancak bu konuda mesafe katedilemedi.

Hızın 5 Mbps’ye düşürülmesi de internet kullanıcılarını tatmin etmeyecek gibi gözüküyor.

Diken’den Efe Sönmez’e konuşan İnternette Kotaya Hayır Kampanyası Topluluğu’ndan bir isim, güncellenen uygulamalar ve kaliteli videoların tüketiminin arttığına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

‘5 Mbps bu çağda rezilliktir’

kota

 

“Bir HD videoyu izlemek için en az 8 mbps hız gerekmektedir. BTK ise 2011 yılından beri minimum yatırım, maksimum kazanç yapan bu firmaların yanında olup hızı 2 Mbit attırıp 5 Mbit yapmayı planlıyor. 5 Mbps’yle bir HD video izleyemezsiniz, şu anki teknolojik çağda bu bir rezillik, soygundur. Beş sene boyunca firmalar altyapılarını sadece 2 Mbit attırabilecek şekilde mi geliştirdiler?

Bu soruları sorması gereken BTK, hiç sorgusuz sualsiz servis sağlayıcılarının yanında yer almaktadır. Bu, biz gençlere ve internet kullanıcılarına karşı bir hakaret gibidir. Teknolojiye daha çok yatırım yapmamız gerekirken daha da geriye gitmekteyiz, Avrupa ve birçok gelişmekte olan ülkelerden bile geri kalmaktayız.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir