İNTERNET: SEÇENEKLER VE OLANAKLAR

İlk başta ordu için veri güvenliği sağlayacağı öngörülen bir sistem şimdi artık günlük yaşamın bir parçası. İnternetin sunduğu geniş seçeneklere bir fare tıklamasıyla ulaşabiliyoruz.

 Dünya genelinde 2 milyara yakın insan internet kullanıyor. Bu yoldan elektronik mektuplar( e- mail) gönderiyor,bilgi arıyor, müzik dinliyor ya da sanal ortamda alşveriş yapıyor. İnternet ülkeler ve kıtalar arasında hızlı iletişimi kolaylaştırıyor.

Basit bir hizmet çığır açıyor:

 İnternet 1969’da Amerika’da gelitirildi. Efsanaye göre, bir ana bilgisayar olmadan çalışan bu kapsamlı şebeke bir nükleer saldırı durumunda iletişimi güvence altına almaya yönelikti. Girişimin destekçisi aslında ABD Savunma  Bakanlığı’ydı. Süreç içinde bu çalışmadan yararlanmaya dönük bir çok birçok sivil bilimsel proje de devreye girdi. Hepsinin ağırlık verdiği nokta elektronik postayla iletişimdi. Genel kitle açısından internet ancak 1989’da dünya çapında ağ (www) sisteminin kurulmasıyla ilgi gördü. Günümüzde bu ağı belirten web terimi internet ile eşanlamlı gibi kullanılırken, e-posta ve diğer uygulamalar sadece bir parçası sayılıyor. Görsel çıktı bakımından www ancak grafik kullanıcı arabirimiyle mümkündür. İlk yazılım olan web tarayıcı 1993’te bu amaçla geliştirildi. Bilgisayar konusunda derin bir kavrayışa gerek kalmadan web siteleri arasında çabuk dolaşmayı sağladı.

Kolaylaşan İletişim:

 İnternet kullanıcılarının en gözde uğraşı başka insanlarla etkileşime girmektir. Bu da e-postayla artık çok basitleşmiştir. Alıcı kişi dünyanın öbür ucunda olsa bile, bir elektronik mesaj birkaç saniyede iletilebiliyor. İnternet ayrıca interaktif eğlence sağlıyor. Katılımcıların anında metinler yazarak birbirleriyle “konuşabildiği” sohbet odalarının yanısıra internet telefonu da benzer bir işlev görüyor. Veri kablolarının daha randımanlı hale gelmesiyle, artık canlı ses ve görüntü bile internet üzerinde aktarılabiliyor. Bu sistem uzak yerler arasındaki düzenli telefon konuşmalarının maliyetini hatırı sayılı ölçüde düşürmüş bulunuyor.

Olanaklar Piyasası:

İnternet kullanıcıları sadece bir tıkla sanal gazeteler de okuyabiliyor. Neredeyse bütün büyük medya  şirketleri içeriklerini sanal ortama taşıdıkları gibi, çoğu kez ek bilgilerle ve başka web sitelerine göndermelerle sitelerini zenginleştiriyorlar. Bir basılı kopya sürümünün getirdiği avantajlar arasında haberleri görsel ve işitsel malzemeyle donatmak da var.  Ancak medya hâlâ internet sunularından daha az gelir elde ediyor. Diğer ticari hizmet sunucuları ise farklı bir yaklaşım izliyor. İnternet kullanıcılarının sayısında süren artışla birlikte, ilk sanal şirketler bu alanda fırsatı gördü. İnternet üzerinden ödemenin ilk başta güvensiz olması nedeniyle, kullanıcıların yeni hizmeti benimsemesi zaman aldı. Kitap ve CD satan Amazon ilk büyük web mağazası oldu. İnternetin olanakları eBay gibi müzayede sitelerinin de ortaya çıkmasını sağladı.

 

Kısa Kısa:

İNTERNET KULLANICILARININ sayısı 2000’li yılların sonunda bir buçuk milyarı aştı. Bu sayı 2000’li yılların başındaki sayının neredeyse 3 katıdır.

DÜNYA GENELİNDE yaklaşık 200 milyon web sitesi vardır.

JAPONLAR ayda 14 saat 50 dakikalık süreyi internet başında geçiriyor. İngilizlerde ise bu süre 11 saati geçiyor.

ŞİDDET OYUNLARI gençler arasında çok popülerdir. Bazı uzmanlara göre şiddet ve işkenceyi sergileyen oyunlar insanı gerçek hayatta aynı şeyleri yapmaya özendirir.

AŞIRI OYUN DÜŞKÜNLÜĞÜ uykusuzluğa, sanrılara ve bağımlılık belirtilerine yol açabiliyor.

BİLGİSAYARDAKİ “Lara Croft” “Resident Evil” ve “Doom” gibi oyunlar filmede çekilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir