İstanbul’un En eğlenceli Müzeleri

 

Rahmi Koç Müzesi

Haliç’in kıyısında Hasköy’de bulunan Rahmi Koç Müzesi, sıradan müzelerin aksine daha aktif ve eğlenceli bir konsept üzerine kurulu. Müze, gerek hafta sonu etkinlikleri gerek hediyelik eşyaların yer aldığı mağazası ya da kafeleriyle öne çıkıyor. Ulaşım, endüstri ve iletişim tarihinden pek çok objenin sergilendiği müzede, öne çıkan bazı objeler şöyle: ‘TCG Uluçalireis’ Denizaltı’sı, M/V Fenerbahçe Gemisi, Hasköy-Sütlüce Demiryolu, 1917 Albion Röntgen Aracı. Öte yandan, hem denizde hem karada gitme özelliğine sahip 1961 model Amphicar ve 1898 Malden Buharlı Otomobil de görülmeye değer. Pazartesi günleri ve Dini Bayramların arife ve ilk günü ile Yeni yılın ilk günü kapalı olan müze, Salı ve Cuma Günleri 10:00 – 17:00 saatlerinde, Cumartesi-Pazar ve Bayram günlerinde 10:00-20:00 arasında açık.

 

Turkuazoo Dev Akvaryum

Turkuazoo, Türkiye’nin en büyük akvaryumlarından birisi. Günlük ya da özel aktiviteleri, köpekbalığı dalışı ve sergileriyle milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan akvaryum, hafta içi ve hafta sonu her gün saat 10:00 ve 20:00 saatlerinde açık.

 

Panorama 1453 Fetih Müzesi

Panoramik Müze, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet komutanlığında gerçekleşen fetihi, 38 metre çapında bir yarım kürenin içinde yeniden canlandırıyor. 2350 m2’lik panoramik resimle çevrilen mekânın içerisinde pek çok üç boyutlu obje de bulunuyor. Her gün açık olan müzeyi ziyaret etmek isteyenler, 08:30 – 17:30 saatleri arasında uğrayabilir.

 

Buz müzesi

Dünyanın ılıman iklimdeki ilk ve tek buz müzesi olan Magic Ice, yılın 365 günü, iklime bağlı kalmaksızın ziyaretçi kabul ediyor. Buz Müzesi, Esenler’deki bir alışveriş merkezinde bulunuyor. Müzede, ziyaretçilere Eskimo kıyafetlerini andıran giysiler giydirilerek tam bir kutup deneyimi yaşatılıyor. İlk başta Vikingler konseptiyle ziyaretçi karşısına çıkan Buz Müzesi, şuan -5 derecede Osmanlı ve Türk tarihini buzdan yansıtıyor. Öte yandan müzede organizasyonlar ve doğum günleri de düzenlenebiliyor.

 

Florya İstanbul Akvaryum

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum, ziyaretçilerini Karadeniz’den Pasifik’e kadar pek çok tema ve bir yağmur ormanı gezisi sunuyor. Bölgelerin kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari konumuna göre tasarlanan İstanbul Akvaryum’da bulunan tüm canlılar, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürüyorlar. İstanbul Akvaryum, her gün ilk ziyaretçisini saat 10:00’da son ziyaretçisini ise 20:00’da alıyor.

 

Jurassic Land

Türkiyenin en büyük eğitim ve eğlence mekanı olan Jurassic Land, 4 boyutlu sineması, eğlenirken öğrenme imkanı sunan laboratuarıyla çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekiyor. Farklı dönemlere ait dinozor iskeletlerinin sergilendiği müze bölümünde, dinozorların yaşadığı döneme ait bilgiler çocuklarla paylaşılıyor. Klasik bir müzeye ek olarak tırmanabilecekleri mağaralar ve aktivite alanları bulunuyor. Jurassic Land da Buz Müzesi ile aynı yerde, Esenler’deki alışveriş merkezinde bulunuyor.

 

Miniatürk

Dünyanın en geniş maket alanına sahip olan Miniatürk, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli 120 maketini içeriyor. Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümeli (Sümela) Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya getirildiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılıyor. Her gün ziyarete açık olan park, hafta içi 08:30 – 17:30, hafta sonu da 08:30 – 17:30 saatleri arasında açık.

 

İTÜ Bilim Merkezi

Yaklaşık beş yıl önce Taksim’de, İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla yerleşkesinde açılan İTÜ Bilim Merkezi, düzenlediği pek çok etkinlikle çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor. Etkileşimli sergilerle çocukları bilime özendirmeyi amaçlayan merkez, optik yanılsama, mekanik, elektrik magnetizma, matematik, DNA, uzay, akışkanlar mekaniği, ses ve titreşim ve genel fizik birimlerini bulunduruyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir