Kano Sörf & Kano Slalom

Dün olimpiyatları izlerken dikkatimi çekti daha önce hiç görmemiştim, spiker, kano sörf diyordu fakat adı araştırmalarımdan anladığım kadarı ile kano slalom(muş).

Merak edenler için Kano Slalom ve ;

 

Oyun Alanı

Sporcular, saniyede 5.5  metre gibi bir hızla  akan suda 45 derecelik bir eğime sahip bir sahada, 250 metre boyunca en hızlı olmaya çalışırlar.

Olimpiyat Oyunları’nda Kano Slalom Tarihi

Kano Slalom Münih 1972 Olimpiyat oyunlarında ilk defa Olimpiyat oyunlarına alındı. 1992 Barcelona Olimpiyatlarına  kadar Olimpiyat programının kalıcı bir parçası haline gelemedi.

Temelleri

Kano Slalom yarışmaları zamana dayalı çalışan kapılardan oluşan pistte sporcular  Yeşil kapıları aşağı ,kırmızı kapıları yukarı doğru açmaları ya da kapamaları gerekir.

Sporcular dokunarak açtıkları ya da kapadıkları kapılar için 2 saniyelik zaman cezası alırlar.; Sporcular herhangi bir kapıya müdahale etmeden yarışı bitirirlerse müdahale etmedikleri her  kapı için  oyun sonundaki sürelerine 50 saniye ceza süresi eklenir.

Kano Slalom. Kano tipleri;  Kano Single (C1 tipi, tek kişi için) ve Kano Double (C2, iki kişi için).İki kişiliklerde (C2, iki kişi için) kanonun her iki ayrı yanından küreklerle iki kişinin kontrolu ile yarışılır.  (C1 tipi, tek kişi için) iki ucu kürek olan tek bir küreğin ortasından tutup tek kişi her iki yandan kanoyu kontrol eder..

Videolarını izlemek ve daha detaylı araştırma yapmak için, Tıklayınız.

 

 


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir