Kereviz ve Faydaları

kereviz3Kereviz ve Faydaları

Kendine özgü yoğun aroması nedeniyle kimilerinin sevdiği kimilerinin de yanına bile yaklaştırmadığı kereviz maydanozgiller ailesinin üyelerindendir. Anayurdunun Akdeniz havzası ve Kafkasya olduğuna inanılan kerevizin yabani akrabalarına Mısır, Cezayir, Hindistan, Çin, Yeni Zelanda ve İsviçre’nin güney kısmında rastlanmış. Dilimindeki kereviz sözcüğünün kökeni Arapça ve Farsça “kerefs” sözcüğüne dayanıyor.
Kerevizin; “sap kereviz”, “kök kereviz” ve “küçük yapraklı kereviz” olmak üzere üç ana çeşidi bulunuyor. Sap kerevizin yumrusu küçük, uzun saplı ve büyük yapraklı. Salatalarda, çorbalarda ve turşularda kullanmaya uygun. Gelişmiş bir yumruya sahip olar kök kereviz ise yemek yapımında kullanılıyor. Çok küçük bir yumruya ve küçük yapraklara sahip olan küçük yapraklı kereviz ise daha çok soslara katılarak kullanılıyor. Kerevizin çorbası, zeytinyağlısı ve etli yemeği, salatası yapılır. Turşularda ve soslarda kullanılır. Kerevizin kurutulup ezilen tohumları yemeklere çeşni vermek için kullanılır.
Kereviz satın alırken yaprakları yeşil, kök kısmı kararmamış ve ağır olanlarını tercih edin. Kereviz pişirirken çok çabuk kararan bir sebze olduğunda soyduktan sonra üzerine limon suyu sürün ya da limonlu suda bekletin. Dağılmasını ve besin kaybını önlemek için de fazla pişirmemeye dikkat edin.

Besin Değerleri

100 gr. sap ya da yaprak kerevizin besin değerleri şöyledir: 17 kalori; 0,9 gr. protein; 3,9 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol;kereviz2 0,1 gr. yağ; 0,6 gr. lif; 29 mgr. fosfor; 39 mgr. kalsiyum; 0,3 mgr. demir; 126 mgr. sodyum; 341 mgr. potasyum: 240 IU A vitamini; 0,03 mgr. B1 vitamini; 0,03 mgr. B2 vitamini; 0.3 mgr. B3 vitamini: 0,06 mgr. B6 vitamini; 8 mcgr. folik asit; 9 mgr. C vitamini ve 0,5 mgr. E vitamini.

100 gr. kök kerevizin yukarıdakilerden farklı besin değerleri şunlardır: 40 kalori; 1,8 gr. protein; 8,5 gr. karbonhidrat; 100 mgr. sodyum ve 300 mgr. potasyum.

Kerevizin Faydaları

C vitamini yönünden oldukça zengin olan kereviz, vücudun günlük C vitamini ihtiyacının % 15 ini karşılar.

Vücudu kuvvetlendirir.
Cinsel gücü arttırır ve cinsel isteği kamçılar.

İç salgı bezlerini, özellikle böbrek üstü bezlerini çalıştırır.

Kandaki stresi hormonlarını azaltır ve sinir yorgunluğunu giderir.
Kanı pisliklerden temizler.
Akneleri geçirici ve cildi temizleyici özelliği vardır.
Böbrek taşı ve kumunun kolay düşürülmesini sağlar.

Diyet uygulayanların zayıflamasını kolaylaştırır.

Unutkanlığa iyi gelir.

İştah açıcıdır.
İdrarı söker.

Kan ve süt yapar.

kereviz1Karaciğeri temizler.

Hipertansiyonu ve kolesterolü düşürür.
Romatizmayı tedavi edici etkisi vardır.

Uykusuzluğu giderir.

Baş ağrılarını geçirir.

Mideyi güçlendirir.

Ağız kokusunu giderir.

Öksürüğü keser.
Karaciğer şişliğini ve sarılığı giderir.
Gaz söktürücüdür.
Yüksek tansiyon, şeker ve prostat hastalarına faydalıdır.
Anne sütünü arttırır.

Kerevizin Kullanımı:

Tohumu öğütülür. Çorba, köri, güveç ve turşulara kullanılır, tuzsuz rejimlerde tuz yerine bu tohum uygulanabilir. Yaprağı salataya doğranabilir, bunun dışında yemeklere de katılabilir. Sebze çorbası ve güveçlere, ateşten alınmadan 3 dakika önce eklenebilir.
Sağlık için: Tohumu kaynatılarak özü çıkarılır ve içilir. Sinirleri yatıştırıcıdır ve midedeki fazla gazı çıkarmaya yardımcı olur. Yaprağı çay gibi demlenerek içilir. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Taze kereviz ile yapılan kereviz salatası çok nefis bir yemek oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir