Kimyon ve faydaları/zararları

kimyonKimyon (Cuminum cyminum) Maydanozgiller familyasından; Mayıs-Haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekler açan, 40-60 cm boyunda, bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövdeleri dik, üstte dallanır. Yaprakları iplik gibi parçalı ve tüysüzdür. Çiçekler şemsiye durumunda toplanmışlardır. Şemsiye, 3-5 saplıdır. Çiçekler beyaz veya pembe renklidir. Meyvesi köşeli, oval şekilli, 4-5 mm boyundadır. Temmuzda meyveler olgunlaşır. Özel kokuludur ve meyveleri sabit ve uçucu yağ, tanen ve reçine taşımaktadır. Midevi, gaz giderici, terletici olarak kullanılır. Aynı zamanda özellikle Kuzey Afrika, Orta Doğu, batı Çin, Hindistan ve Meksika mutfağında çok kullanılan bir baharattır.

Tohumlar tüketim için genelde toz haline getirilir. Kimyonun genel olarak en sık yetiştiği yerler: İran, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye, Fas, Mısır, Hindistan, Suriye, Meksika ve Şili. Türkiye’de yetiştiği yerler: Ege ve Karadeniz Bölgesinde kültür olarak yetiştirilir. Hindistan’da kimyon jiira olarak, Pakistan/İran’da ziira olarak, batı Çin’de ziran olarak adlandırılır.

 

kimyon3Besin Değerleri
Kimyon zengin bir bileşime sahiptir. Yapısında karbonhidrat, şeker, diyet lifi, yağ, protein, su, A vitamini, Riboflavin (B2 Vit.), Niasin (B3 Vit.), B6 vitamini, Folat (Vit. B9), B12 vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Sodyum ve Çinko içermektedir.

 

Kimyonun Faydaları:

İştah açar ve hazmı kolaylaştırır.

İdrar ve gaz söktürücüdür.

Mide şişliğini azaltır ve mideyi kuvvetlendirir.

Anne sütünü arttırır.

Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.

Sinirleri yatıştırır ve yüksek tansiyonu düşürür.kimyon2

Kolesterol oranını azaltır.

Nefes darlığı, prostat, şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır.

Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Kramp ve kalp rahatsızlıklarında faydalıdır.

Kimyon yağının antiseptik, antibakterial, hazmı kolaylaştırıcı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.

Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır.

Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler.

Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.

Sinirsel baş dönmelerini

Ağız kokusu ve bebeklerde sindirim zorluğu gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

 

kimyon1Uyarı: Hamileler kullanmamalıdır. Hassas mideli kişilerde tahrişe neden olabilir.

Kimyon Nasıl Kullanılır? Genellikle koku ve tat vermek için özellikle et yemeklerinde ve tatlılarda kullanılır. İlaç olarak kullanımı toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir