Komodo Ejderleri

Yaşayan en büyük kertenkele türü olan komodo ejderinin boyu 3 metreyi ağırlığı 90 kilogramı bulabiliyor. Keskin dişlerle silahlanmış yapılı etobur Varanus Komodoensis; geyik, yaban domuzu ve manda gibi büyük hayvanları avlıyor.

Komodo ejderi aslında çok büyük tehlike altında. Türün doğada yaşadığı tek yer olan 7 Endonezya adasındaki ormanlar; arazi açmak ve komodo ejderinin yediği hayvanları kaçak olarak avlamak için yakılıyor. Resmi rakamlara göre koruma altındaki Komodo Ulusal Parkı sınırları içindeki ejder sayısı bile 2013’te 3222 den 2016’da 3013 e düştü.
Soyunu sürdürmesi gereken bir anne ejder ne yapmalı? Eski usulü başvurup, bir erkekle çiftleşip yumurta yumurtlayarak üreyebilir, ya da partenogenez adı verilen bir süreç sayesinde çiftleşmeden yumurtlar.
İngiltere’deki Chester Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan Flora adı dişi ejder, 2016’da hiçbir erkekle ilişkiye girmeden yumurtladı. Yapılan testler sonucunda yumurtaların sadece onun DNA’sını  taşıdığı görüldü. Esaret altındaki komodo ejderlerinde partenogeneze dair  bir kanıttır bu. Hayvanat bahçesinin aşağı omurgalılar ve omurgasızlar küratörü Gerardo Garcia’ya göre bilim insanları bu olayın sıkça yaşandığını düşünüyor.
Peki nasıl oluyor? İnsanlarda erkekler, hem erkek hem de dişi cinsiyetinin kromozomlarına sahip. Komodo ejderlerinin ise bu durum dişilerde görülüyor. Dolayısıyla Flora, embriyoların gelişmesi için gerekli genetik malzemeye sahip. Kendi kendini dölleme yöntemi ile dünyaya gelen yavruların “çok sağlıklı” olduğunu söylüyor Garcia, ama hepsi erkek.
“Hem eşeyli hem eşeysiz üreme yeteneği, ejderlere evrimsel açıdan avantaj sağlıyor” diyor. Etrafta erkek yokken dişi, partenogenezle erkek çocuk sahibi olabiliyor ve ileride onlarla çiftleşebiliyor. Gen havuzunun çeşitliliği açısından ideal bir durum olmasa da türün devamlılığı için işe yarar bir yol.
Kaynak: National Geographic

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir