Mars’ta Yaşam Belirtileri.

MARSTA YAŞAM BELİRTİLERİ ! 

Mars, hiç kuşkusuz ‘’Dünya dışı yaşam’’ açısından en güçlü aday…
Mars‘ın geçmişte, yaşama ev sahipliği yaptığı görüşü, gezegenin bir zamanlar ılık ve sulak olduğu varsayımına dayanıyor. Volkanik etkinliğin de yüksek düzeyde olacağı bu erken dönemde Mars atmosferinin, karbondioksit ve su bakımından zengin olduğu biliniyor…
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Mars robot araçları, Avrupa Uzay Dairesi ESA’nın Mars Express yörünge araçları ve daha önceki çalışmalardan elde edilen bulgular, Mars‘ta bir zamanlar, sıvı suyun, akmakta olduğunu gösteriyor.

MARS GÖRÜNTÜLENİYOR

Mars‘la ilgili en önemli bilgilere, Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express projesi ile ulaşıldı. 2003 yılı Haziran ayında Kazakistan’ın Baykonur uzay merkezinden havalanan Mars Express, 6 ay sonra Kızıl Gezegene ulaştı. Mars Express’den ayrılan Beagle 2 adlı uzay aracının görevi, Mars yüzeyinde, 2 metre derinlikte sondaj yaparak, çeşitli toz ve parçacıklar alarak,
su ve canlı izi aramaktı. Ne var ki, 6 ay sürmesi planlanan bu çalışma bazı kazalarla yavaşladı.

Mars atmosferinin sanıldığından daha düşük bir yoğunluğa sahip olmasından dolayı; paraşütler, düşüşü yavaşlatamadı ve uzay aracı büyük bir hızla yüzeye çakıldı. Proje maliyetinin yüzde sekseninin harcandığı uzay aracı, artık bir işe yaramayacaktı. Neyse ki, Mars Express’in taşıdığı ve yörüngede dönen çok hassas kameralar, biraz olsun bilim adamlarını teselli etti. Çünkü Almanya’da geliştirilen çok yüksek çözünürlüklü kameralar, Mars yüzeyinde çektiği üç boyutlu fotoğraf ve videoları uydu aracılığı ile Dünya‘ya göndermeye başladı. Bu kameralar, 10 Mart 2004’ten bu yana, Mars çevresinde 3 bin tur attı ve ±100 ºC de, birçok kozmik ışının etkisine rağmen sorunsuz çalıştı. Bu ‘uydu makine’ bir Mars yılı, yani 687 gün süren yolculuk boyunca, gezegenin üçte birini detaylı bir şekilde görüntüledi. Şu anda, 10 farklı ülkeden bilim adamları, bu ayrıntılı fotoğrafları incelemektedirler.

MARS’TA KURUMUŞ SU YATAKLARI

Milyarlarca yıl önce, bu derin yarıklardan suların aktığı düşünülüyor. Bunun kanıtı olarak da, vadilerdeki, suyollarına benzeyen derin izler gösteriliyor. Çekilen üç boyutlu resimler sayesinde, ilk defa, bir nehir yatağının derinliği ölçülebildi. Bugün, kuru olan nehir yataklarının, genişliği ve derinliğinden yola çıkılarak, nehirlerin ortalama debisi hakkında, bir tahmin yapılabiliyor.

Bu güne kadar internete de bu konuda bir çok fotoğraf düştü…İşte o ilginç fotoğraflar;


Oğuzhan COŞKUN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir