MAYDANOZ ve faydaları

Maydanozun Latince Adı: Petroselinum sativum

Kültür bitkisi olarak maydanoz bugün hemen tüm dünyaya yayılmış bulunmaktadır. Esas kökeni tam olarak bilinmemektedir. Büyük olasılıkla Akdeniz Bölgesi olabileceği kabul edilmektedir. Eski Yunanlılar ve Romalılar zamanında maydanozun tıbbi ve baharat olarak kullanıldığı bilinmektedir. Maydanoz, 50cm boyunda, ağustos- eylül aylarında beyaz renkli çiçekler açan, yeşil yapraklara ve sapa sahip bir bitki olan maydanoz iki yıllık veya çok yıllık bir bitki olarak kabul edilir. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Gövdeleri dik, tüysüz, köşeli, içi boş ve çok dallı, yaprakları saplı, parçalı, içe doğru girintili ve koyu yeşildir. Hemen hemen her bölgede yetiştirilebilen maydanoz, sulak alanları sever. Maydanozun yaprakları ve sapları tüketilebilir. Birçok türü vardır, yetiştirmek için seçilen tür genellikle ülkeden ülkeye, yemek zevklerine göre değişiklik gösterir. Kimi ülkelerde büyük yapraklı maydanoz türleri tercih edilirken kimi ülkelerde ise küçük saplı ve yapraklı maydanozlar tercih edilir. Maydanozun faydaları ile şifa bulabilirsiniz.
 
Sofralarımızın temel unsuru olmayı hak etmiştir. Sindirimi kolaylaştırır, böbrek taşlarını düşürür. Maydanoz iki yıllık bir bitkidir. Ekilen maydanoz, 15 – 20 cm boyuna erişince kesilir. Yıl içinde 5 – 6 kesim yapılabilir. Toplanması yıl boyunca sürer. Köke yakın olarak kesilen yapraklar yemek için toplanıyorsa, taze olarak hemen tüketilir. Bu kesme işlemi budama gibi etki yapar ve yapraklar kesildikçe daha çok yaprak verir, bu şekilde bitki gittikçe kuvvetlenir. İnce kıyılan yapraklar, bütün yemeklere ve salatalara girebilir, Maydanozun yaprakları çiğ olarak yenildiği gibi bazı yemeklere tencere ocaktan indirilmeden önce son dakikada eklenerek ve salatalara katılarak bolca tüketilir. Maydanoz, sabah kahvaltısı ve yemeklerin yanında da yenir.
 
Maydanozun faydaları
Maydanoz, halk arasında mide bulantısını giderici, böbrek taşlarını düşürücü, kansızlıkta, halsizlikte, bağırsakların çalışmasında, diş etleri kanamasının önlenmesinde, yaraların kapanmasında, romatizmada yararlı olarak bilinir. Maydanoz C vitamini ve güçlendirici etkinlik yönünden çok zengin bir bitkidir. İştah açar, ter çıkartır, ateş düşürür. Kadınların düzensiz adet görmelerini yoluna sokar ve organizmayı zehirlerden arındırır. Bu yüzden maydanoz karaciğer hastalıklarına, sarılığa, egzamalara, selülite, romatizmaya, gut hastalığına ve idrar yolları taşlarına karşı tavsiye edilir. Maydanoz, C vitamini, E vitamini, B grubu vitaminlerden folik asit, A vitamininin öncüsü karotenoidlerden çok zengindir. Taze yenen 8-10 dal (20 gram kadar) maydanoz, yetişkin insanın günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılayabilir. Maydanoz, demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Bunun yanında sodyumu az içerir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum tansiyonun düzenlenmesin de yardımcıdır. Yüksek tansiyonlu olup, diyetlerinde tuz sınırlaması yapanlar yemeklerinde bol maydanoz koyduklarında tuz ekleme gereği azalır.

Maydanozdan yeterince yararlanabilmek için kullanımına özen göstermek gerekir. Her şeyden önce iyi yıkanmalıdır. Çiğ yeneceğinde, yıkandıktan sonra bir süre su içinde beklemek doğru olur. Satın alınan maydanoz kağıt havluya sarılıp naylon torba içine konarak buz dolabında saklanır. Kullanılacağında yıkanır, kullanılmayan kısım temiz bez veya kağıt havlu üzerine konarak nemi giderildikten sonra cam kavanoz içinde birkaç gün buz dolabında bekletilebilir.
Kurutulmuş maydanozda C vitamininin çoğu kaybolur. Bunun yanında A vitamininin öncüsü karotenoidlerdeki kayıp % 30 civarındadır. Kurutma ile mineral değerlerinde kayıp olmaz. Yemeklerde kullanımı açısından kurutulmuş maydanoz kolaylık sağlar.

Salatalara, omletlere, çorbalara, köftelere bu şifalı bitkiyi bol bol koymalıdır. Böylelikle hem sindirimleri kolaylaştıracak hem de iştahı açacaktır.Maydanoz, böbrekleri çalıştırarak idrarı bollaştırır. Kan şekeri normal seviyede tutar ve kansere karşı koruyucudur. Maydanozun çiği de pişmişi de uyku verir. 
 
İdrar söktürücü olarak bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı maydanoz tohumu atılarak içilir.
Safra kesesi iltihabı tedavisi için 4 bardak suya iki tutam maydanoz konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 2 kere birer çay bardağı içilir.
Maydanoz faydaları düşünüldüğünde günlük hayatta kullanılması gereken bir bitkidir. Ayrıca yemeklere tat, koku vermesi sebebiyle çorbalara, böreklere, köfte gibi yemeklere maydanoz ilave edilir. Gerek sağlığa olan faydaları gerekse yemeklere tat katması düşünüldüğünde maydanoz günlük hayatta sıkça kullanılmalıdır.
Maydanozun Zararları veya Yan Etkileri
Bilinen bir maydanozun zararı ve yan etkisi yoktur.

 

Bilgilendirme amaçlı bu yazımızda adı geçenleri siz yinede Doktorunuza danışmadan ilaç niyetine kullanmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir