MİDYELER ve MİDYE DOLMA YAPIMI

Merhabalar……….Daha önce de  belirttiğim gibi sizlere midyeler ile ilgili bilgi vermeye devam ediyorum. Ve yazımın sonunda midye dolma tarifini de eklemeyi düşünüyorum.

 

Besin İçeriği

Midyenin besin içeriğini araştırdığımda karşıma şu durum çıktı doğrusu. Midye, yüksek protein içeren çok lezzetli bir besin kaynağıdır. Çok düşük kolesterol ve yağ barındırır. 100 gr.lık pişmiş bir porsiyon midyede 25 gr. protein ve sadece 150 kalori bulunur. Demir, mangan, fosfor, selenyum, çinko, C vitamini ve B12 vitamini bakımından da zengin bir besindir. Midyenin doymuş yağ oranı 100 gr.da sadece 0,8 gr.dır. Bunun yanında sadece yağlı balıklar ve çok az besinde bulunan, vücut tarafından üretilemeyen Omega-3 yağ asidi bakımından çok zengin bir kaynaktır. Omega-3 yağ asitlerinin tüketimi kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Bu yağ asitlerinin sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçası olduğu, beyin ve vücut sağlığı için vazgeçilmez olduğu kanıtlanmıştır. Midye diğer çift kabuklu ürünlerden daha fazla Omega-3 yağ asidi içerir.

 

Midyenin Temizlenmesi

Genellikle midyeler satın alındığında kabukları kumlu ya da tortulu olur. Eğer kendiniz pişirmeyi düşünüyorsanız, bir miktar deniz suyu içine yatırarak bekletin. Eğer deniz suyu bulamıyorsanız, 1 fincan tuz ile 3 litre suyu karıştırarak da yapabilirsiniz. Sonra, mısır unu ekleyin ve böylece midyelerin kumları dökmesini sağlayın. Suyunu bir kez değiştirerek buzdolabında birkaç saat veya tüm gece boyunca suda bekletin. Taze su kullanmayın çünkü midyeleri öldürür. Kabuğuyla pişirmeniz gerekiyorsa kabuğunu çıkarmayın. Kabuklarını sert bir fırçayla temizleyip akan suyla yıkadıktan sonra, ipçikleri çıkartılıp pişirilmelidir. Ayıklamaya başlamadan önce, midyeleri buzlukta en az 1 saat bekletin ki açılması kolay olsun. Midyeleri buzluktan çıkardıktan sonra birkaç dakika oda ısısında bekletmeyi unutmayın.

Önemli not: İlk aldığınızda ağızları açık olan midyeleri ve piştikten sonra açılmayan midyeleri asla yemeyin.

Midye Dolma

Gereken Malzemeler: 50 adet orta boy kabuklu midye, yarım kilo dolmalık pirinç, yarım su bardağı zeytinyağı, karabiber, kimyon, yeni Bahar, tuz

Yapılışı: Midyelerin dış yüzeyi spatula veya bıçak ile temizlenip yıkanır. 15 dakika suda dinlenmeye bırakılır. Bir bıçak yardımı ile kabukları iki yana açılacak şekilde açılır. Açılan midyelerin iç kısmındaki tüy (sakal) kesilip iyice yıkanır. 15 dakika temiz suda dinlenmeye bırakılır. Diğer taraftan iç pilav pişirilir. Hazır hale gelen iç pilav açık midyenin bir kabuğuna yeteri kadar konulup midye kapatılır. Midyeler bu şekilde yeteri büyüklükte bir tencereye dizilir. Bir bardak sıcak su ilave edilip 20 dakika orta ateşte pişirilir. Midyeler hafif ılımış olarak limon ile servis edilir.Afiyet olsun.

 

 

 

Daha önce midye hakkında bilgiler vermiştik zaten bu yazı o yazıya ilaveten midye ile yapabileceğiniz yiyecekler hakkında bilgi amaçlıdır.

2 comments

  1. TOPTAN MİDYE DOLMA SİPARİŞLERİNİZ İÇİN ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir