Mısır Çarşısı

misircarsisi1İstanbul Eminönü semtinde Yeni Camii çaprazında, Çiçek Pazarı’nın ve Eminönü Meydanı’nın yanında bulunan Mısır Çarşısı İstanbul’a gelen turistlerin gezmeden ve alışveriş yapmadan gittiği yerler arasında bulunmaktadır.

Mısır çarşısı Baharatçı dükkanlarının genelde mesken tuttuğu mısır çarşısında lokumcu, kuru yemişçi ve kuyumcu dükkanları da başta gelmektedir. Haftanın her günü ve saati kalabalık olan L şeklindeki Mısır Çarşısı’nda yürümek insanları zorlamaktadır. Toplamda 6 adet kapısı bulunan İstanbul’daki en eski kapalı çarşı olan Mısır Çarşısı bir zamanlar Pazar günleri kapalı olsa da günümüzde Pazar günleri de açık bulunmaktadır.

Özellikle Pazar günlerinde mahşer günü kalabalığını andıran Mısır Çarşısı’nda kaybolmanız olasıdır. Baharat konusunun üzerinize sinebileceği yer olan Mısır Çarşısı, Osmanlı döneminde baharatların Mısır üzerinden gelmesi sebebiyle bu isme sahip olmuştur. Saat 08:30 ve 19:00 arasında açık olarak hizmet veren çarşıya ulaşmak için Kabataş Zeytinburnu arasında çalışan tramvaya binerek Eminönü durağından inebilirsiniz.

Alt geçitten Yeni Camii tarafına çıkarak Camii’nin etrafından yürüyüp Eminönü meydanındaki Mısır Çarşısı’nı görebilirsiniz. İçerisi renk ve koku cümbüşü olan Mısır Çarşısı’na alışveriş yapmasanız dahi tursit gözüyle gidip bu tarihi mekanı görmelisiniz. Zaten giden yerli ziyaretçilerin çoğu bu amaçla gitmektedir. Eminönü civarında bu çarşıda satılan ürünleri daha ucuz fiyatlarda bulabilirsiniz.

Günümüzde İstanbul’da sayıları her gün artan alışveriş merkezlerine taş çıkartıp öneminden ve markasından hiçbir şey eksiltmeyen Mısır Çarşısı böyle kalacak gibi de duruyor. İçinde yabancı bir ülkede olduğunuzu, etrafınızda bulunan aynı milletten olmayan insanların çokluğu görünce düşünebileceğiniz bir mekan olan Mısır Çarşısı gezilmesi gereken yerlerden biridir.

 

Bazar de las especiasTarihçesine gelince;

Çarşının günümüzdeki yerinde, Bizans zamanında da bir çarşı bulunduğu rivayet edildiği gibi, bu çarşının adının da Makro Envalos olduğu iddia edilmektedir.

Mısır Çarşısı “L” şeklinde bir yapıda olup, Yeni Cami’nin batısında yer almakta.1664’te cami bittikten bir yıl sonra, külliyenin bu bölümü Hassa Başmimar’ı Mustafa Ağa tarafından tamamlanmıştır. Çarşının Mısır Çarşısı olarak anılmasının nedeni, Kahire’den alınan vergilerle yapılmasıdır. Bu ad 18 yy.dan sonra kullanılmaya başlanmış; çarşı, bundan önce Valide Çarşısı ve Yeni Çarşı isimleriyle de anılmıştır. Çarşı’nın toplam altı kapısı bulunmaktadır. Haseki Kapısı’ndaki kısım iki katlı bir plana sahiptir ve üst katlar vaktiyle mahkeme bölümleri olarak da kullanılmıştır. Bu mahkeme bölümlerinde; esnafla halk arasındaki ve çarşı esnafının kendi arasındaki sorunlar giderilmeye çalışılırdı.
misircarsisi3Çarşı’nın uzun ve kısa kollarının birleştiği alan  “dua meydanı” diye anılıyor. Burada bir ezan köşkü bulunmaktadır. Parmaklı bir balkon şeklinde planlanan bu bölüm, çarşının göz kamaştırıcı mekânlarından biridir. Bir görevli bu meydanda esnafa seslenerek dua eder, hayırlı işler görmelerini dilemektedir.
Mısır Çarşısı’nda; eskiden yalnızca baharat değil, her türlü ilaçta satılırdı. Dükkânların görülebilen yerlerine de bazı işaretler konulurdu. İlaçların birçoğu da “Nüzhetül Fi Tercüme-Afiyet” adlı kitaptan yararlanılarak yapılırdı. Bugün çarşı içinde kuyumcular, aktarlar, baharatçılar ve hediyelik eşya dükkânları gibi birçok farklı dükkân faaliyet göstermektedir.
Çarşı 1691 ve 1940 yılları olmak üzere iki büyük yangın atlatmıştır. Bu yangınlarda önemli ölçüde hasar gören çarşı, son şeklini 1940 yılında İstanbul Belediyesi tarafından yapılan restorasyonla almıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir