Mucize

aziz
Aziz – Mert Turak

Film ismi gibi başlamıyor belki ama kesinlikle ismi gibi bitiyor.

01/01/2015 bir yılbaşı balosu ardından aslında eşim ile birlikte “Yusuf Yusuf” filmine gitmeyi planlıyorduk arabada bir bakalım yorumlar nasıl dedik, hiçte iç açıcı değildi o zaman “Çakallarla Dans 3” filmine gideriz bizde dedik, malum İstanbul trafiği 16:00 matinesini 5 dakika ile kaçırmıştık filme giremedik. Maximum kartın kiosklarından kendimiz bileti alacaktık arkamızda da sıra çoktu acele acele bir film seçmem gerektiğinin farkındaydım “Yusuf Yusuf” u yorumlarından dolayı düşünmüyorduk “Çakallarla Dans 3 ”  film başlamış kiosk bilet vermiyor geri kalan filmler 3d Çizgi film vs.. direk “Mucize” adlı filme bastım bir kaç işlem sonra biletimi aldım. Karım bana döndü ve aynen şöyle dedi “Mahsun Kırmızıgül’ü ne sen seversin ne ben neden aldın ki” “Halla halla Mucize onun filmimi ki” dedim ardından artık parasını da verdik mecburen gireceğiz gibi bir konuşma geçti aramızda yani sözün özü tamamen istem dışı filme girdik.

Film şark görevini zamanında yerine getirmemiş bundan sonraki öğretmenlik hayatına devam edebilmesi için devletin şark görevini mecburi kıldığı ideaist bir öğretmenin(Talat Bulut)  İzmir – Menemen’den, Kars’ın Kağızman ilçesinin ücra bir köyüne tayinin çıkması ile 1960’larda başlıyor. Önceleri Talat BULUT baş rolde gibi düşünüyor insan ama hiçte görüldüğü gibi değil Talat Bulut’un muallim beyi filme gerçekten tecrübesi ve güçlü karakteri ile çok şey katmış fakat filmde bir “Aziz” var ki çok büyük bir ihtimal eğer ki Twitter kullanıcısı iseniz ve filmde Aziz’in kim olduğunu çıkaramamışsanız eminim filmden çıkar çıkmaz aynen benim gibi yapacaksınız kim bu Aziz? Araştırmasından sonra Mert Turak sonucuna varıp Twitter’den takipe alacaksınız. Film, muallim bey ve Aziz arasında ki duygusal sahnelerin, Aziz’in dramatik gelişiminin yanında en az herhangi bir komedi filmindeki kadar güleceğiniz garantisi ile dolu.

mahsunAilecek gidilebilecek gidilmesinde hiç bir mahsurun olmadığı bir film. Benim ağladığım ender filmlerden biri olmasının yanında aynı zamanda bir çok kere gayri ihtiyari kahkaha attığım da bir film olarak beynimde yer etti. Filmin detaylarını anlatmam olmaz biliyorum o yüzden aşağıda benimde eklediğim fragmanını izlemenizi tavsiye ediyorum. Bir çok fragman temsil ettiği filmin, iyi bir kaç sahnesi ile süslenir filme gittiğinizde sadece fragmanda gördüğünüz yerlerin aslında bütün bir film olduğu gerçeği ile karşılaşırsınız. Mahsun’un bu filminin ben fragmanını da izlememiştim gitmeden. Filmden sonra fragmanını izledim(gülmeyin sizde filmden sonra fragmanını özellikle izleyeceksiniz)  fragman evet bir çok şeyi anlatıyor ama kesinlikle fragmanın aldatıcı değil hatta az bile.

 

Son olarak hayatım boyunca sevebileceğimi düşünmediğim Mahsun Kırmızıgül bana da bu şekilde bir ders vermiş oldu onun da hakkını  teslim etmem gerekiyor ve geriye dönük bütün filmlerini izleme kararı aldım.

Mert Turak’a ise ayrıca bir parantez açmak gerektiğini düşünüyorum kendisini filmi izlerken kesinlikle tanıyamadım daha sonra kariyerini araştırdığımda bu sen misin demekten de kendimi alamadım. Candaş Tolga Işık’ın da yazısında belirttiği gibi “En iyi oyuncu” “Yardımcı Oyuncu” “Altın Portakal” Ayı böcek çiçek ne kadar ödül varsa bu yıl Mert Turak’a verilmeli.

29 Mart 1980 doğumlu olan Mert Turak Yılan Hikayesi, Beni Böyle Sev, Yeşil Deniz gibi dizilerde de rol almış. Halen İstanbul Şehir Tiyatroları‘nda çeşitli tiyatro oyunlarında görev yapmakta.

 

[Spider_Single_Video track=”6″ theme_id=”7″ priority=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir