Mum yapılışını öğrenelim?

1.) Hazırlık

Mum dökmeye başlamadan önce uygun bir çalışma alanı hazırlanmalıdır. Yangın tehlikesi olmayan ve küçük çocukların uzak duracağı mekanlar seçilmelidir.

2.) Kalıbın hazırlanması

Parafin mum kalıbının altında bulunan delikten sızma yapabilir Bu nedenle kalıbın fitil deliğinin cam macunu ile tıkanması gerekmektedir

Mumun kalıba yapışmasını önlemek amacıyla kalıp ayırıcı (özel yağ, yoksa arap sabunu) kullanılmalıdır. Kalıbın içi iyice yağlanmalıdır. Ancak yağlar damlacık halinde kalmamalıdır.

Fitil kalıbın altındaki delikten yukarıya doğru geçirilerek kalıbın altından birkaç santim uzun bırakılmalıdır.

Fitilin soğuma esnasında merkezde sabit kalmasını sağlamak için kalıbın açık tarafından çıkan kısmı, kalem veya çubuğa bağlanarak merkezlenmelidir.

3.) Parafinin eritilmesi

Yüksek sıcaklıkta (270°C) tutuşabileceği için 80-90°C ‘lik ısı yeterlidir.

Parafin şeffaf likit halini aldığında eritme durdurulmalıdır. Ek malzemeler dökme sıcaklığına ulaşıldığında (60-65 C) plastik kalıplar (65-90) metal kalıplar boya (çay kaşığı veya kürdan ucu ile ) yeteri kadar eklenmeli, (1 kg parafine %2-3 ), eklenerek çok iyi karıştırılmalıdır.

4.) Kalıba dökülmesi

Karışım (60°C üstündeki bir sıcaklıkta) hava kabarcığının önlenmesi için yavaşça kalıba dökülmelidir

Kalıbın tamamı doldurulmalı, soğurken merkeze doğru çukurlaşma olacağından daha sonra çukurlaşan bölüme dökmek üzere karışımın bir kısmı ayrılmalıdır.

5.) Mumun soğutulması

Mumun soğuma süresi normal hava şartlarında (20 °C) yaklaşık 7-8 saattir.

Kalıptan çıkmakta zorluk çekiliyorsa henüz soğuma işlemi bitmemiş demektir. Yeteri kadar (3-5 dk) daha bekletilmek üzere soğutucuya konulmalıdır.

6.) Son aşama

Mum kalıptan ilave döküm yapılmadan önce çıkarılmalıdır. İlave döküm kalıpta iken yapılarsa; mumun kalıptan çıkması zorlaşır.

Üst kısmındaki çubuk çıkarılarak mum kalıptan çıkarılmalı ve mumun altına gelen yeri bir bıçak yardımıyla düzeltilmelidir.

Mumun yüzeyi eski bir naylon çorap ya da pamuklu bir kumaş ile hafifçe silinerek daha parlak ve temiz bir görüntü sağlanabilir.

Gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra mumunuz yakılmaya hazırdır. Mum çabuk tutuşmaya müsait malzemelerden uzak tutulmalıdır. Mumun yandığı oda uzun süre terk edilmemelidir.
Uyarılar

Mum dökümünde kullanılacak malzemeler; ısıtıcı, eritme kabı, parafin, stearik asit, kalıp, fitil, (varsa) fitil tutacağı, koku, boya , termometre ,eldiven v.s çalışma alanında hazır olmalıdır.

Eritme kabının hacmine göre küçük parçalara ayrılan parafinler ve ilave edilecekse stearik asit ( % 10- 15 oranında ) eritme kabına konulur. Direkt olarak açık alevin üzerine konulan eritme kabındaki parafin yüksek ısıya maruz kalmaması için başlangıçta kısık alevde eritmeye başlanmalıdır. Parafin eridikçe kısık alev açılabilir. Doğru eritme yöntemi benmari yöntemi (çift cidarlı kaplar) ile eritmektir.

Parafin donduğunda lavabonuz tıkanabileceğinden ; Parafin artıklarının lavabo ve pis su borularına dökülmemesi gerekir.

Yüksek sıcaklıkta 270°C’de tutuşabileceği ihtimali göz önüne alınarak parafin eritilirken mutlaka termometre kullanılmalı ve alevden uzak tutulmalıdır.

Parafin kalıba dökülürken çok sıcak olması nedeniyle eldiven kullanılmalıdır.

Sıcak kalıp soğutucuda uzun süre bekletilirse mum çatlayabilir.

Mum kalıbı daha sonraki kullanımlar için temiz tutulmalıdır. Aliminyum veya metal kalıpların temizlenmesi için kalıp ısıtılmalı ve temizlenmeli, plastik kalıplar ise bir bez ile ovularak temizlenmelidir

MUM KULLANIM TAVSİYELERİ


KULLANIM ÖNCESİ MUMUN ÜZERİNDEKİ TÜM AMBALAJ VE ETİKETİ SÖKÜNÜZ.

MUMU YANAR VAZİYETTEYKEN REFAKATSİZ BIRAKMAYINIZ.

ÇOCUKLAR VE EVCİL HAYVANLARDAN UZAK TUTUNUZ.

DİREKT GÜNIŞIĞI ALAN YERLERDE VE ISI KAYNAĞI YAKININDA BULUNDURMAYINIZ.

ISIDAN ZARAR GÖREBİLECEK YANICI MADDE VE YÜZEYLERDEN UZAK TUTUNUZ.

YANICI OLMAYAN UYGUN MUMLUKTA KULLANINIZ.

MUM YANARKEN TEMAS VE HAREKET ETTİRMEKTEN KAÇININIZ.

MUM SADECE SOĞUDUĞUNDA ELLE TUTULABİLİR.

KULLANILMIŞ KİBRİT ÇÖPÜ GİBİ YABANCI CİSİMLERİN MUMUN YA DA ALEVİNİN ÜZERİNE DÜŞMESİNE İZİN VERMEYİNİZ.

YAKMADAN ÖNCE VE MUM YANARKEN DÜZGÜN VE İSSİZ YANMANIN TEMİNİ İÇİN MUM FİTİLİNİ MAKASLA KESEREK 5 MM YE KADAR KISALTINIZ.

KESİNTİSİZ 3 SAATTEN FAZLA YAKMAMAYA ÖZEN GÖSTERİNİZ.

 

JEL MUM YAPIMI

Jel, bardağın içinde bulunan jelin aynisi. Jöleye benzeyen, sıcaklıkla eriyen basit bir madde. Tek yapmanız gereken eritip bardağın içine dökmek. Jeli ufak bir kap içine koyun ve bunu kaynar su bulunan bir diğer kabin içine (Ben Mari) koyun. Jel eriyene kadar bekleyin.

Bardağın içine fitili yerleştirin ve tuzu dokun. Fitili tutup eriyen jeli bardağın ortasına kadar ilave edin. Bardaktaki jel biraz donduktan sonra jel mumun içinde bulunmasını istediğiniz maddeyi ( balık, nazar boncuğu, midye kabuğu vs.) hafifçe yerleştirin ve bardağın kalan kısmına erimiş jeli ilave edin. Soğuduktan sonra mumunuzu kullanabilirsiniz

Jel mumlar mum dünyasını en yeni ürünüdür. Yapması çok kolay ve eğlenceli olan jel mumların yanışı da bir harika. Şeffaf görünüşü ve içindeki baloncukların gece karanlık ortamda yanışı bütün odanıza yumuşak bir ışık verecek. Güzel bir kap seçimi ve içine koyacağınız değişik materyallerle harika mumlar sizleri bekliyor. Yapılışı çok kolay. Hammadde size hazır olarak geliyor, siz sadece eritip boya ve koku ilave edecek içinizdeki güzellik ile kaplara şekil vereceksiniz.

2 comments

  1. mrb . Benim sahip olduğum duvar akvaryumlarımı değerlendirmek için jel mumda kulanılan jelle içerisinde su varmış gibi görünmesini istiyorum BU JEL benim ihtiyacımı karşılar mı? ve birde 100 akrilik malzemeden olan bu akvaryum jelin ısısına dayana bilir mi yani erime veya çatlatma yapar mı? yardımcı olursanız sevinirim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir