Orçun & Bartu KÜÇÜKÇAĞLAYAN

1983 Yılında Eskişehir’de doğdu. 2001 Yılında İstanbul Üniversitesi konservatuvar bölümünü kazanıp İstanbul’un yolunu tuttu. Henüz eğitimi devam ederken 2004 yılında şans kapısını çaldı ve Kent Oyuncuları topluluğu ile İnishmore’lu Yüzbaşı oyununda rol alarak sahnelere adımını attı. 2005 – 2007 yıllarında ise aynı topluluğun Kumarbazın Seçimi adlı oyununda rol alan Küçükçağlayan, 2004 yılı itibari ile dizilerde de rol almaya başlamışken Kumarbazın Seçimi adlı bu oyunla oyunculuğunda en uzun adımını atarak artık iyiden iyiye oyunculuk dünyasında adından söz ettirmeye başlamış oldu.  Kumarbazın Seçimi oyunundaki oyunculuğu kendisine 4 ödül birden kazandırdı. Şeylerin Şekli adlı oyunda da kendisini gösteren Küçükçağlayan Haziran Gecesi, Çapkın ve Binbir Gece gibi dizilerde de rol aldı. 2012 itibari ile Kanal D’de yayınlanan Yalan Dünya adlı dizideki Orçun karakteri ile şöhretin zirvesine tırmanmıştır. Ayrıca Çoğunluk adındaki filminde Mertkan ismi ile oynayıp 47. Antalya Altın Portakal Film Festival’inde  en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Yine ayrıca irili ufaklı bir çok festival ve derneklerden aldığı ödüller bulunmaktadır. Büyük Ev Ablukada adlı gruptada solistlik yapan Bartu Küçükçağlayan bu grupta Canavar Banavar adını kullanmaktadır.

Çoğunluk adındaki filminin fragmanı.
 
 
Küçükçağlayan Beyaz Show’u Orçun olarak basarsa.
 
 
 
Orçun’dan Pamela Anderson atağı. 
 
 
 
Küçükçağlayan’dan Solo gitar performansı.
 
 
 

Kendisi hakkında derlenmiş çeşitli internet sitelerinde de rahatlıkla bulabileceğiniz bir takım bilgileri de sizin için aşağıda derledik:

 • Kendisi gibi Tiyatro Krek ‘in oyuncu kadrosunda yer alan ayrıca şu sıra Kuzey Güney’de oynayan  Öykü Karayel ile sevgili oldukları iddia edilmektedir.
 • Öykü Karayel ile “Güzel Şeyler Bizim Tarafta” adlı tiyatro oyununda birlikte rol almıştır.
 • Radiohead ve Thom Yorke’u çok sevdiği bilinmektedir.
 • Eskişehir’de yaşarken ilk yer aldığı müzik grubu ııaa’dır.
 • İkinci müzik grubu Üç Korner Bir Penaltı ile, 2001 yılında Riverside barda haftada 2-3 gün müzik yaparlardı. Radical Noise, System of a Down, Radio Head coverları çalan grupta, Bartu solist ve gitarist olarak yer aldı.
 • Bartu Küçükçağlayan’a Altın Portakal kazandıran “Çoğunluk” filminin en ses getiren sahnesi, genç oyuncunun Esme Madra’yla oynadığı sevişme sahnesiydi.
 • Çocukluğunu Eskişehir’de odasında filmler ve müzik ile geçirdiğini dile getiren oyuncu “İnternetin gücüyle herşeye ulaşabileceğim gerçeğiyle yüzleşince, bayağı bir saldırdım Avrupa sinemasına, müziklere. Sürekli download ederek geçirdim bütün hayatımı.” diyor.
 • Gelişim Koleji’nde eğitim görmüştür.
 • Çocukken ailece, tiyatro izlemek için sık sık Eskişehir’den İstanbul’a günü birlik ziyaretlerde bulunurlarmış.
 • 17 yaşında üniversite için İstanbul’a taşınıp, tiyatroya, sinemaya, müziğe verdi kendini. Bir sene sonra da Yıldız Kenter’in okulu bırakmadan önceki son öğrencilerinden biri olarak, Kenter Tiyatrosu’nda oynamaya başlamıştır.

Orçun benim bile bir standardım var. Orçun’da seçici.
 
 
 • 16. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde ‘Umut Veren Oyuncu’ ödülünü “Çoğunluk” filmindeki performansıyla kazandı. Küçükçağlayan’ın ödülünü arkadaşı Öykü Karayel aldı. Küçükçağlayan’ın notunu okuyan Karayel, “Bartu, ‘Umut Vaat Eden’ oyuncu ödüllerine amborgo koydu, kendisi de artık umut vaat etmekten sıkıldı” diyince salondakileri güldürdü.
 • Bir röportajında “Temel olarak istediğim şey; tiyatro yapmak. Bir yerde de dizi yapıyorsam o bir gün tiyatro yapmamı devam ettirmek içindir.” demiştir.
 • Konservatuarda mezuniyet sınavını verirken aşil tendomunu kopartıp, evde ayağı sargılı halde iki-üç ay yatmıştır.
 • Sevdiği yönetmenler arasında François Ozon ve Gus Van Sant da var. Bu konudaki zevklerinin zaman içerisinde değişim gösterdiğini söyleyen Küçükçağlayan, bir röportajında “ Avrupa sinemasını çok seviyorum. Mesela Andrea Arnold diye bir abla var, İngiliz, onun Red Road, Fish Tank diye iki filmi var. Çok güzel filmler.” demiştir.
 • Altın Portakal Ödül Töreni’nde Çoğunluk’taki performansıyla ödül almaya sahneye çıkan Bartu’ya hal ve haraketlerinden ötürü, “Ödülü alırken sahnede sarhoştu” yakıştırması yapılmıştı. Bu iddiaya cevaben “Hayır. Zaten içki çok sevmem. Hatta alkol içip ödül almaya çıkmak… Bana yakışmaz. Ben biraz değişik bir adamım. Herhalde bekledikleri gibi düz birini ya da kafalarındaki oyuncuyu göremeyince sarhoşluğa yordular.” demişti.
 • Kumarbazın Seçimi oyununda “Yerim o kızları be” repliği ile hafızalara kazınmıştır.
 • Veee Orçun “öpüşelimmmii”
Öpüşelimmi olmadan omazdı, Orçun vee öpüşelimmii.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir