Örgü Örmek

Örgü örmek en zevkli hobilerden birisidir, tabii ki hatalar can sıkıcı olmazsa. Bu nedenle örgüye başlarken örgü örmekten zevk almak için dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var..

1.        Örgüye başlamadan ipi tanımak ve deseni görmek için küçük bir parça örmenizde fayda var. Bu şekilde kaç ilmek kaç cm hesabını yapmanız kolaylaşır. Desen örneğinin büyüklüğünün en azından 10 cm. civarında olması desen, örgü de ip ve ilmek sayısı hakkında daha iyi bilgi verir.

2.        Yumak üzerinde verilen ölçü bilgisiyle sizin ördüğünüz örneğin ölçüsü birbirini tutmayabilir. Bu fark elinizin örme şeklinden kaynaklanabilir. O nedenle örgü modelini küçük bir parçada örerek denemek çok faydalı olacaktır.

3.        Kitapta yada dergide verilen bir örnek üzerinde çalışıyorsanız ölçüleri mutlaka tutturmaya çalışın. El  alışkanlığınızı değiştirmeniz daha zor olduğundan önerilen şiş numarasının 0.5 büyüğünü yada küçüğünü denemenizde fayda var. O kadar emek ve zaman harcayıp sonra da üzülerek sökme durumundan kurtulmuş olursunuz.

4.        Kol, kenar gibi parçalı birşey örüp daha sonra dikecekseniz, örgünün ilk ve son ilmeklerini düz örerseniz dikmesi daha kolay olur.

5.        Eğer ilikli birşey örecekseniz ilikleri açmadan düğmeleri almanız faydalı olur. Daha sonra deliğe uygun düğme bulmakta zorlanabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir