Pierre Loti

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Adını Fransız yazar Pierre Loti’den alan, İstanbul ili Eyüp ilçesinde bulunan, Haliç’e bakan eşsiz bir manzaraya sahip aşıkların vazgeçilmez mekanıdır. Eyüp sırtlarındaki mezarlığın içinde bulacağınız, her mevsim ayrı güzel bir çay bahçesidir.

pierreloti519. yüzyılın sonlarına kadar Rabia Kadın Kahvehanesi olarak bilinen, Fransız yazar Pierre Loti pierrelotikahveyi mekan tutmaya başladıktan sonra Pierre Loti Kahvesi olarak anılan kahve, yıllardır aşıkların, kendisiyle buluşmak ve şehirden kaçarak spritüel bir huzur solumak isteyenlerin durağı. Pierre Loti, 1850-1923 yılları arasında yaşamış ünlü Fransız yazar ve oryantalist. Deniz subayı olan Loti, Türkiye’ye ilk kez 1876 yılında gelmiş ve bir yıl kalmış. Eyüp sırtlarındaki tarihi kahveyi de o yıllarda keşfetmiş. Haliç’in büyüsü mü bilinmez ama, Pierre Loti’yi oraya çeken bir diğer unsur da Aziyade ismindeki evli bir Osmanlı hanımıymış.

Fransa’da evli olduğu söylenen Pierre Loti ile Aziyade arasında büyük bir aşk olduğu yıllarca efsane gibi dilden dile aktarılmış. Pierre Loti aynı isimli romanında Aziyade’ye olan aşkını gizlememiş. İşte o gün bugündür kahvenin adı Pierre Loti olarak anılmış. Kahvenin bulunduğu tepeye de Loti’nin anısı Pierre Loti Tepesi adı verilmiş.

pierreloti3Fransız şair ve romancı Pierre Loti’nin 1876 yılında Eyüp’te yaşadığı sıralarda sıklıkla bu kahveye geldiği söylenir. Mekan 19. Yüzyıl mobilyalarıyla döşenmiştir, garsonlar o dönemin kıyafetleriyle hizmet verirler. Günün her deminde kalabalıktır, özellikle yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri ve İstanbul aşıklarının da uğrak mekanıdır. İstanbul’da gidilecek mekanlar listesi yapılacaksa, listenin en başına kesinlikle yazılması gereken muhteşem bir panoramaya sahip, tarih kokan, kalabalığın içinde kendinizle baş başa kalabileceğiniz huzur dolu bir mekandır.
Pierre Loti’de bir yandan kahvenizi yudumlar bir yandan hayallere dalarsınız seyr-i İstanbul eşliğinde. Mekan her dakika kalabalıklaşırken, siz adeta yalnızlaşır, özgürleşirsiniz ölüm sessizliğinde. Hafta içi nispeten daha az kalabalıktır, sabah saatlerinde kahvaltı için ideal bir yerdir.  Burada akşamüzeri, gün batımında içilen türk kahvesinin lezzetine doyum olmaz.

pierreloti4Pierre Loti tepesine çıkmak için 2004 yılından itibaren teleferik hizmeti verilmeye başlanmıştır. Tepede restaurant ve kafeler bulunmaktadır.

Yiyecek ve içeceklerin fiyatlarının ortalama olduğunu söyleyebiliriz. Kahvenin giriş kısmında turistler için hediyelik eşyalar,  kartpostallar satılmaktadır. İşletmelerin arka tarafında bir butik otel de hizmet vermektedir. Özellikle geceleyin manzarası başka güzeldir.

Ulaşım: Pierre Loti’ye gitmek için Haliç köprüsünden Eyüp’e indiğinizde Feshane’yi geçip Eyüp çarşısının istikametine girdikten sonra tabelaları takip ederek 10 dakika içinde Eyüp sırtlarındaki mezarlığa ulaşabilirsiniz.

pierreloti1Aksaray metro çıkışındaki Eyüp minibüsleri 5 dakikada bir  kalkmaktadır. Bir başka alternatif güzergah;  Topkapı minibüs durağı veya Cevizlibağ metrobüs çıkışından kalkan pazariçi minibüslerini kullanarak yaklaşık yarım saat süren yolculuktan sonra, Pazariçinde inerek tabelaları takip ederek 5 dakika içinde eşsiz Haliç manzarasına ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım alternatifi ise, Edirnekapı metrobüsten sonra sadece bir minibüsle Pierre Loti’ye ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir