PİL – 1800 Alessandro Volta

Merhabalar……..
Misafirperver ülkenin insanları olarak misafir ağırlamak konusunda üzerimize yoktur herhalde. Misafirlerimizi güzelce ağırladıktan sonra hep aklıma gelen cümle şu olur: “Bulaşık makinesini icat edene teşekkür ederim. İyi ki bulmuş.”
Bunun için buluşlar konusunda yazmak istiyorum. Bulaşık makinesinden  yangın söndürücüye, diş macunundan posta puluna kadar değişik birçok buluşu içeren yazılarımıza başlıyoruz. Hadi hayırlısı…..
 
PİL – 1800 Alessandro Volta
Pil iki yüzyılı aşkın süredir hayatımızdadır. İlk denemeler, elektrikten henüz yararlanmaya başladığımız dönemde, kurbağa bacaklarıyla temas ettirilen farklı iki metalin uçlarındaki tepkiler gözlemlenerek başlamıştı: Kurbağanın bacakları kasların ve sinirlerin gerilmesiyle tepki veriyordu. Luigi Galvani 1786’da hayvan vücudunun özellikle de sinirler ve kaslarında elektrik içerdiği sonucunu çıkardı. Alessandro Volta bu kuramı yeniden ele aldı ve elektriği üretenin, iletken bir sıvıda temas halinde olan farklı metal parçaları olduğunun farkına vardı. İlk pil (üst üste yığma anlamında) birbiriyle temas halinde olan ama birbirinden yüksek yoğunluklu su emdirilmiş levhalarla ayrılan farklı metal, gümüş ve çinko levhalardan oluşmuştu. Buluşuyla gurur duyan Volta, bunu 20 Mart 1800’de Londra’daki Kraliyet Derneği’nin başkanına gönderdiği ünlü yazısıyla duyurdu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir