Playstation 4’mü yoksa Xbox One’mı?

xbox_mi_ps4v1

 

PLAYSTATION 4 :   YEDİ YILDIR BİZLERLE OLAN PLAYSTATION 3 KONSOLUMUZLA VEDALAŞMAYA HAZIRLANIRKEN, YENİ YOLDAŞIMIZ BU KEZ YARIŞA HİÇ OLMADIĞI KADAR GÜÇLÜ VE HAZIR GİRİYOR.

XBOX ONE:   BİR ÖNCEKİ NESLE ÇOK HIZLI BİR GİRİŞ YAPAN MİCROSOFT, ATMIŞ OLDUĞU BAZI YANLIŞ ADIMLARI TOPARLAMAYA VE YARIŞTA KALMAYA ÇABALIYOR.

 

4 BAŞLIKTA TEMEL  ÖZELLİKLERİNİ KARŞILAŞTIRDIK.

 

PERFORMANS :

8 Çekirdekli AMD Jaguar işlemcisine sahip PS4, 18 işlem birimli bir GPU barındırıyor. Xbox One’ın önüne geçtiği nokta ise bellek oluyor. 5.5 GHz  ve 256bit’lik GDDR5 belleklere sahip olan PS4, çok ciddi bir performans avantajı yakalıyor. Ancak bu avantajın maliyet olarak geri döneceğini de hatırlatalım.

Xbox One, Playstation 4 ile aynı işlemciyi kullanıyor. 12 işlem birimli GPU’su ile biraz geri planda kalan Xbox One, asıl sıkıntıyı DDR3 ve 2133MHz belleklerinde yaşayacak. Sıkıntıyı gören Microsoft İşlemci hızını 800’deb 853MHZ’e öıkartsa da hala rakibine yetişebilmiş değil.

Performans başlığında kazananımız PS4.

 

OYUNLAR :

Konsolları birbirinden ayıran konsola özel oyunlara baktığımızda PS4 Driveclub, The Order: 1886, Killzone: Shadow Fall, The Evil Within, inFamous: Second Son ve Knack gibi yapımlarla dikkat çekiyor. Tek bir oyuna dikkat çekmemiz gerekirse gözleriniz The Order: 1886’nın üzerinde olsun diyebiliriz…

Exclusive oyun kataloğu ile yüzleri güldüren Xbox One Forza Motorsport 5, Ryse: Son Of Rome, Halo, Titanfall, Fighter Within ve Killer Instinct gibi yapımlarla öne çıkıyor. Özellikle E3 konferansında herkesi kendine hayran bırakan Titanfall’un Xbox One’a büyük bir avantaj sağlayacağını düşünüyoruz.

 

Oyunlar başlığının kazananı yok Berabere.

 

KONTROL:

Selefinden farklı olarak Dualshock 4’ün iki özelliği dikkat çekiyor; dokunmatik ekran ve paylaşım tuşu. Kumandanın tam ortasında yer alan dokunmatik ekran sayesinde Vita’da  yapabildiğimize benzer aksiyonlara girebileceğiz. “Share”  tuşu ise istediğimiz her an oyunumuzu tüm dünya ile paylaşabilmemizi sağlayacak.

Tasarım anlamında fazla bir değişikliğe gidilmeyen Xbox One kumandası -zaten gerekte yoktu- bazı ufak dokunuşlarla yenilenmiş durumda. Tuşların boyut ve derinliğinde kusurları gideren Microsoft, Kinect ile kumandanın iletişimini de üst düzeye çıkarıyor. Ön paneldeki LED’li tasarım da oldukça dikkat çekici. Xbox One, Kinect farkıyla bir adım öne çıkıyor.

 

Kontrol başlığının kazananı: XBOX ONE

 

SERVİSLER:

Bedava multiplayer dönemi kapandı. Arkadaşlarınız ile beraber oynamak istiyorsanız PS+ sahibi olmanız gerekecek. Ustream sayesinde oynadığınız oyunu canlı olarak yayınlayabilecek, Gaikai sayesinde ise eski oyunları oynayabileceksiniz. Takıldığınızda arkadaşınızı Gaikai üzerinden oyununuza müdahale edebilmesi de cabası.

Paaylaşıma en az PS4 kadar önem veren Xbox One, Twitch ile anlaşarak büyük bir adım atmış durumda. Twitch sayesinde kullanıcılar tüm dünya ile paylaşımda bulunabilecek. Gaikai’ye benzer bir sistem olan Azure’u kullanan Xbox One’ın bulut teknolojisinden tam olarak nasıl faydalanacağı ise henüz tam olarak belli değil.

 

Servisler başlığının kazananı yok Berabere.

LOG IN

Sonuç olarak bir başığı PS4 diğer bir başlığı Xbox One kazandı diğer iki başlıkta ise yenişemeyen konsollardan hangi başlığa önem verdiğinize göre almayı düşüne bilirsiniz.

 

Yardımcı olabildiysek ne âlâ.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir