Roketler Ve Uzay Yolculuğu

Roketlerin itiş gücü tıpkı jet uçaklarında olduğu gibi geri tepme ilkesine dayanır. Ama roketlerin atmosferden çıkması çok daha güçlü bir itmeyi gerektirir.

Isaac Newton iki cismin birbirine kuvvet uygulamasındaki simetriyi kavrayan ilk kişiydi. Bir cismin ivme kazanması ancak başka bir cisme aynı büyüklükte bir kuvvetle ve aksi yönde ivme kazandırılmasıyla mümkündür.

Roket itiş gücü Newton’un üçüncü yasası olarak bilinen bu etki ve tepki ilkesine dayanır. Bir kütlenin yüksek hızla roketten ayrılmasını itiş gücü sağlar. Bu etki kütle çekimi kuvvetinden güçlüyse roket havalanır.

Böyle bir itiş gücü yaratmanın çeşitli yolları vardır. Katı ya da sıvı yakıtın kullanıldığı kimyasal itiş halen en yaygın yöntemdir. Uygun yakıt bir yanma bölmesinde tutuşturulur ve ardından yanıcı gazlar yüksek basınç altında bir ağızdan boşaltılır. Sıvı yakıt için sıvı oksijen ve sıvı hidrojen yanma bölmesinde karıştırılır. Katı yakıtlarda ise yakıt ve oksitleştiricilerden oluşan bir karışım doğrudan yanma bölmesinde bir araya getirilir.

Tutuşmadan sonra yanma bölmesinde malzeme sürekli yanar. Katı yakıtlar çoğunlukla büyük çaplı bir yük söz konusu olduğunda ana roketlere ek motor olarak takılan roketlerde kullanılır. Sıvı yakıtlar ana roketler için kullanılır; çünkü 300 bara kadar basınç yaratabilir.

Roketin Kalkışı

Roketler uyduları, astronotları ve yörüngedeki uzay istasyonlarına gönderilecek parçaları taşır. Dünya’nın kütle çekiminden kurtulmaları için 28.800 km/saatte, yani ses hızının 20 katını aşan hıza ulaşmaları gerekir. Bir roketin alt kısmı ana motordan ve ek motorlardan oluşur. Bu koca yapının üzerinde daha küçük olan ikinci bir motor yer alır. Yük roketin ucuna yerleştirilir. Ek motorlar kalkıştan beş dakika sonra kopar. Denize düşer ve yeniden kullanılmak üzere çıkarılır. Yaklaşık 110 km irtifada ana roket de ayrılır ve büyük bir bölümü atmosferde dağılır. Uydu küçük bir roketle yörüngeye oturtulur. Kapsülün açılmasıyla uydu uzaya bırakılır.

Uzay Mekiği

Uzay mekiği bir roket gibi havalanır ve bir uçak gibi iner. Yörünge aracı, ana motor ve katı yakıtlı ek motorlardan oluşur. Sekiz insan ve 29 tona kadar yük alabilir. Uzay mekikleri uzaydaki araştırma görevleri, uzay istasyonlarının kontrolü, ayrıca uyduları yörüngeye oturtmak ve onarmak için kullanılır.

Kısa kısa……….

Roketin en büyük kısmı yakıt tanklarından oluşur. Taşınan yük uçta, yanma bölmesi dipte yer alır.

Güdümlü füzeler 450 kiloya kadar patlayıcı taşıyabilen insansız roketlerdir. Denizaltılarından, gemilerden, uçaklardan ve karadan ateşlenebilirler. Uçuş irtifaları ancak 15-100 m olduğundan, radarlarca neredeyse görülmezler. Hindistan ve Rusya’daki şirketlerin yaptığı Brah-Mos güdümlü füzelerin en hızlısıdır ve ses hızının 2,8 katına ulaşır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir