Sabit Hatlı Telefon

tel1

1990’lardan beri, dijital teknoloji sayesinde sabit hatlı telefonlara yeni hizmetler ekleniyor. Birçok hizmet sağlayıcısı artık telefon, internet ve kablolu televizyon yayınını birlikte sunuyor.

Telefon 20. yüzyılda geçirdiği evrimle bir ayrıcalık olmaktan çıkarak, herkesin kullandığı bir iletişim aracına dönüştü. Yüzyılın sonları analog teknolojiden dijital teknolojiye geçişe sahne oldu ve telefon hizmetinde yeni bir dönem başladı.

Dijital Sabit Hatlı Telefonlar

tel3Bu dönüşüm için terminallerin ve dağıtım merkezlerinin bir dijital telefon şebekesiyle donatılması gerekiyor. Veriler artık internette olduğu gibi paketler halinde aktarılıyor. Ancak internetten farklı olarak, telefon şebekeleri bir merkezden yönetiliyor ve müşterilere fatura çıkarılıyor.

Dijital teknolojiyle birlikte hizmet yelpazesi önemli ölçüde genişledi. Arayan numarayı öğrenme, çağrı yönlendirme, sesli mesaj, çağrı bekletme ve telekonferans hizmetleri getirildi. Faks gibi diğer hizmetler önemli ölçüde basitleştirildi. Telefon şebekesi evdeki aygıtları uzaktan kumandayla yönlendirme gibi hizmetler sağlıyor. Böylece ev sahibi gözetleme kamerasının yardımıyla bir alarm sistemini uzaktan kontrol edebiliyor. Bu ve benzer ev otomasyon teknolojileri bazen “akıllı ev” olarak nitelendiriliyor.

Şebekelerin Birleşmesi

tel2Cep telefonu şebekelerindeki düzey yükselişi sabit hatlı telefonlarda da kısa mesaj servisi (SMS) ve sesli mesaj hizmetlerinin sunulması gibi gelişmeleri sağladı. Yenilikler arasında, sabit hatlı aletler için telsiz şebekesi adaptörleri ve çeşitli diğer hizmetler de sayılabilir.

Telefon bağlantılarının internet erişim noktaları olarak kullanılması veri aktarma kapasitelerinin arttırılması yönünde talepler doğurmuştur. Bakır kabloların kapasitesi belli bir düzeyle sınırlı olduğundan, sabit hatlı telefon hizmet sağlayıcıları günümüzde doğrudan fiber optik kablolar yerleştiriyor.

Öte yandan, internet protokolü üzerinden ses aktarımı sayesinde internet artık telefonla ciddi rekabete girmiş durutel5mda. Bu teknoloji bir adaptörün yardımıyla internetin uzak mesafeli konuşmalarda kullanılabileceği anlamına geliyor.

Değişik sektörlerdeki şirketler de telefon hizmetleri, sözgelimi kablolu TV yayını sağlıyor. Telefon ve internet hizmetlerini TV kabloları ya da yüksek voltajlı akım şebekeleri yoluyla sunmak teknik bakımdan mümkündür.

Ayrıca, sabit bir şebekeden tamamen bağımsız olarak, radyo ve uydu teknolojisi aracılığıyla geniş bantlı telefon ve veri bağlantıları kurulabilir.

Kısa kısa……..

teltel4Günümüzde analog tel sarma bağlantıları yerine, internet yönlendiricilerine benzer dağıtım noktalarında dijital kontrol kutuları kullanılır.

Dijitalleştirme analog sistemlerin yerine geçmek üzere bilgileri ikili sayılar (0 ve 1) halinde kodlamaktır.

İlk denizaşırı telefon kabloları 20. yüzyıl ortalarında döşendi ve bugün bile uydu bağlantılarıyla boy ölçüşebilecek önem taşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir