SAFRAN ve faydaları

Diğer İsimleri: Zaferan, Crocus sativus, Saffron
Safran: Mor renkte, güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Safranın tepeciklerinden elde edilen baharat da aynı isimle anılır ve çok değerlidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve sonbahar aylarında meydana gelir. İçeriğinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır. Tepeciklerinden elde edilen toz; renk, tat ve koku verici olarak kullanılır. Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan kısmıdır. Zeytinyağında hiç erimez.Hileli olup olmadığını kontrol etmek için zeytinyağında denenir.Nefis kokusu ve yemeklere verdiği renk için aranır.
 
Yetiştirildiği Yerler: İspanyol, İran, Keşmir, Fransız, İtalyan ve Türk safranı diye bilinen bir düzine safran çeşidi vardır.
 
Safranın Faydalarıİştah açar.
Hafızayı güçlendirir.
Vücuda kuvvet verir.
Sinir zayıflığını giderir.
Rahim hareketlerini arttırır.
Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.
Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır.
Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir.
Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir.
Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.
Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır.
Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür.
Aybaşı gecikmelerinde faydalıdır.
Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir.
Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır.
Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafından kullanılmamalıdır.
 
Safran Nasıl Kullanılır? İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Safran yiyeceklere parlak sarı bir renk katar. Şekerlemeler ve likörlerde de sıklıkla safran bulunur. Bazı balık ve deniz mahsulleri yahnilerinde, pilavlarda ve sütlü-pirinçli tatlılarda kullanılır. Çok pahalı olduğu için bazen yerine zerdeçal kullanılır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur. Günlük kullanım 0.5 – 1 gr. Etlerde, safranlı pilav ve dolma içlerinin hazırlanmasında ve ekmeklerde kullanılır. Yurdumuzda özellikle zerde yapımında yararlanılmaktadır. Renk ve koku vermek amacıyla hazırlanan yiyeceklerde kullanılır. Toz halinde yiyeceklerin hazırlanması sırasında ilave edilen bir baharattır.
 
Uyarı: Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır. Böbreklere zarar verir. Kanamaya neden olur. Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

 

 

Bilgilendirme amaçlı bu yazımızda adı geçenleri siz yinede Doktorunuza danışmadan ilaç niyetine kullanmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir