Samsung 60 GHz Bandında Çalışan WiFi yaptı.

     Samsung, 60 GHz bandında veri transferi gerçekleştiren 802.11AD standardında yeni bir teknolojisini duyurdu. Kağıt üzerinde inanılmaz değerler sunan teknolojiye yakından bakalım.

wi-fi

 

     WiFi yani Wireless teknolojilerindeki en son nokta olan 802.11AC teknolojisi, 5 GHz bandında çalışıyor ve gigabit veri aktarımını destekliyor. Günümüzde her geçen gün artan kablosuz ağ yapısı ise yeni geliştirmelere ihtiyaç duyuyor. Pek çok firma gibi, Samsung da bu çalışmalarını sürdürüyor.

AR-GE için büyük bir yatırım yapan Samsung, yeni nesil teknolojiler üzerinde sessiz sedasız çalışıyor. Yeni duyurulardan biri ise 60 GHz frekans bandında çalışan yeni bir Wireless teknolojisi olan 802.11 AD.

WiFi 802.11 AD standardına yakından bakalım

2012 yılının Aralık ayında finalize edilen WiFi 802.11 AD standardı, 802.11 AC’nin oldukça ötesinde özellikler ve hızlar bizlere teorik olarak sunuyor. Tavan olarak 7 GHz belirlenen WiGig standardına Samsung, yaptığı çalışmalarla beraber çok daha iddialı bir çalışma frekans bandı buldu ve bir şekilde yanıt vermiş oldu.

Evet kulağa epey yüksek gelse de önümüzdeki yıllarda 60 GHz bandında veri aktarımı yapan WiFi teknolojileri kullanılabilir durumda olacak.

5 kat daha hızlı

2015 – 2016 döneminde kullanıma hazır olacağı söylenen teknoloji, mevcut bağlantıların 5 katından daha yüksek hızlarda veri aktarımı yapabilecek.

4.6 Gbps / 575 MB saniye hızlarında veri aktarımı yapabilen teknoloji, 1 GB‘lık dosyayı 3 saniye gibi inanılmaz hızlı sürelerde cihazlar arası paylaştırılabiliyor.

Ne kadar cihaz bağlanırsa bağlansın performansın yavaşlamadığı, dengeli bir sistem olarak nitelendirilen teknoloji, yüksek frekans bandını kullandığı için kanal çakışmalarını da tamamen engelliyor.

Teknoloji medikal cihazlar ve telekomünikasyon ürünleriyle beraber sesli ve görsel pek çok teknolojiyi barındıran ticari cihazlarda önümüzdeki yıl kullanılmaya başlanacağı öngörülüyor

.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir